×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
رکورد جدید واردات نفت در چین برای هفدهمین سال پیاپی

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، در ادامه افزایش سالیانه واردات نفت به چین، این کشور در سال ۲۰۱۹ رکورد جدیدی رکورد جدیدی از واردات نفت خام از خود به جا گذاشت. بنا به اطلاعات ارائه شده از سوی اداره گمرکات، این کشور در سال ۲۰۱۹ حدود ۵۰۶ میلیون تن نفت خام وارد کرده است. این رقم حدود ۱۰٫۱۲ میلیون بشکه نفت در روز است.

واردات نفت خام از سوی چین از سال ۲۰۰۳ به این سو، هر سال رکورد زده است و در سال ۲۰۱۹ این رقم به بالاترین حد خود رسیده است. گسترش فعالیت های مربوط به فرآوری نفت، مهمترین دلیل برای بالارفتن خرید نفت از سوی چین عنوان شده است.

اداره گمرکات اعلام کرده که چین در ماه دسامبر ۴۵٫۴۸ میلیون تن نفت خام خریداری و وارد کرده است. این رقم به اندازه واردات ۱۰٫۷۱ میلیون بشکه نفت در روز است. این سومین واردات بزرگ چین تاکنون به شمار می آید. این کشور در ماه نوامبر روزانه ۱۱٫۱۳ میلیون بشکه نفت در روز وارد کرده بود.

ایجاد تاسیسات جدید مربوط به فرآوری نفت در چین، نیاز این کشور به واردات نفت را افزایش داده است. این تاسیسات جدید مجموعا ۹۰۰ هزار بشکه نفت در روز به واردات نفت از سوی چین افزوده اند.

چن جیائو، مشاور نفتی در موسسه اف جی ای می گوید که پالایشگاه های بخش حصوصی به ویژه دو مورد از آن ها یعنی هنگلی و رانگ شنگ، نقش قابل توجهی در افزایش واردات نفت داشته است.

اما کاهش خرید نفت از سوی پالایشگاه های دولتی باعث شده است تا چین در ماه دسامبر به نسبت ماه های قبل، نفت کمتری وارد کند.

سال گذشته، بیشترین پالایشگاه های بخش خصوصی به چرخه فعالیت در چین وارد شدند. این پالایشگاه ها هر ساله به حجم فعالیت خود افزوده اند و همین نیز باعث شده تا این مراکز هر چه بیشتر به نفت نیازمند شوند. مثلا هنگلی، از بزرگترین پالایشگاه ها در چین سال گذشته ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز به ظرفیت های فرآوری خود افزوده است.

در همین حال چین در سال گذشته ۹٫۴۵ میلیون تن گاز طبیعی وارد کرده تا این کشور را از این جهت به سومین وارد کننده بزرگ گاز طبیعی تبدیل کند.
البته با اجرای طرح هایی برای تبدیل ذغال سنگ به گاز طبیعی، پکن از میزان وابستگی به واردات گاز کاسته است و به نظر می رسد این روند در آینده نیز ادامه داشته باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false