×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ریاضت اقتصادی؛ تنها راهکار کشورهای حاشیه خلیج فارس در برابر کاهش قیمت نفت

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از زاویه، سقوط قیمت نفت به پایین ترین حد خود از سال ۲۰۱۵ به زودی اقتصاد کشورهای نفتی حاشیه خلیج فارس را با کسری بی سابقه ای روبرو خواهد کرد. تحلیلگران می گویند این پایین ترین کسری در اقتصاد این کشورها از زمان جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ خواهد بود.
ایجاد ممنوعیت سفر از اروپا به آمریکا و ناتوانی کشورهای عضو بلوک اوپک پلاس در دستیابی به توافق جدید برای کاهش تولید به قصد مقابله با افت تقاضا برای نفت باعث شده تا قیمت این کالا عملاً وارد کانال ۳۰ دلاری شود.
تحلیلگران می گویند بازار نفت در حال ورود به یک سناریوی کابوس‌وار است. تحلیلگران در موسسه کامکو میگویند گسترش ویروس کرونا در خارج از چین و اعمال محدودیت های ناگزیر برای جلوگیری از گسترش بیشتر آن، انجام اقدام فوری و قطعی برای مقابله با آثار منفی این وضعیت بر بازار نفت را ایجاب می‌کرد اما درست در وضعیتی که همه منتظر اقدامی قاطع از سوی اعضای اوپک پلاس بودند خبر آمد که نتایج مذاکرات به شکست انجامیده است.
ویلیام جکسون، تحلیلگر ارشد اقتصادهای نوظهور در موسسه کپیتال اکانومیک میگوید افت ناگهانی در قیمت نفت قطعاً باعث ورود اقتصاد کشورهای تولید کننده نفت حاشیه خلیج فارس به کسری بودجه خواهد شد اما آنها می‌توانند موقتاً با توجه به ذخایر مالی گسترده ای که در اختیار دارند این مشکل را تعدیل کنند.
او می گوید علاوه بر این راهکار این کشورها احتمالاً ناگزیر باشند به سوی نوعی سیاست ریاضت اقتصادی پیش روند.
جکسون می افزاید که بر اساس تخمین های ما، در وضعیت کنونی کاهش صادرات نفت باعث پایین آمدن ۷ تا ۱۵ درصد از تولید ناخالص داخلی در کشورهای نفتی حاشیه خلیج فارس شده و این کاهش به طور مستقیمی به کسری بودجه منجر می شود.
یک تحلیلگر دیگر در همین موسسه می گوید به نظر می ‌رسد سیاست نفتی عربستان بر این راهکار قرار گرفته که به جای کاهش تولید نفت به سوی پس گرفتن بازارها و البته افزایش قیمت نفت در آینده حرکت کند.
او می افزاید که دقیقا مشخص نیست مقامات سعودی قرار است چگونه همزمان به این دو هدف برسند اما آنچه قطعی است این است که آنها از سایر شرکای خود قطع امید کرده و دل به راهکارهای انفرادی بسته اند. به همین دلیل می ‌خواهند به تنهایی بازارهایی که به نفت شل آمریکا واگذار کرده ‌اند پس بگیرند.
بنا به تحلیل های بلومبرگ ممنوعیت سفر به آمریکا که از سوی واشنگتن به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا برقرار شده است بر مصرف ۱۸۰ هزار بشکه نفت در روز یا ۴ درصد از تقاضا برای نفت جهانی که در صنعت هوایی مورد استفاده قرار می گیرد تاثیر گذار خواهد بود.
تحلیل های دیگر نهادها از جمله آژانس بین المللی انرژی و همچنین خود اوپک نیز تایید کننده افت شدید در مصرف نفت است. به همین دلیل کاملاً بدیهی است که هر چه تقاضا برای نفت پایین آید میزان درآمد کشور هایی که کاملا به نفت وابسته هند کاهش خواهد یافت.
همه این موارد را باید به استراتژی های جدید اعلام شده از سوی عربستان و امارات اضافه کرد. عربستان اعلام کرده که برای تلافی مخالفت های روسیه با پیشنهاد هایش در نشست اوپک میزان تولید نفت خود را به ۱۲ تا ۱۳ میلیون بشکه نفت در روز افزایش می دهد. امارات نیز گفته که می خواهد تا ماه آوریل تولید نفت خود را به ۴ میلیون بشکه نفت در روز برساند.
نباید فراموش کرد که روسیه نیز از افزایش تولید نفت استقبال کرده و گفته که در آینده نزدیک نیم میلیون بشکه نفت در روز به تولیدات خود اضافه می‌کند. همه این ها می تواند به تداوم کاهش قیمت نفت در آینده و در نتیجه کوچک‌تر شدن اقتصاد کشورهای حاشیه خلیج فارس منجر شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false