×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
زورگويي ترامپ انحصار عربستان بر بازار را بيشتر ميكند

مترجم: عارف صفی پور
به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، عربستان سعودی از اعمال تحریم‌های شدید نفتی دونالد ترامپ علیه ایران بسیار خوشحال است زیرا می‌تواند بشکه‌های نفت خود را با قیمتی بالاتر، به مشتریان آسیایی ایران به فروش برساند.

سعودی‌ها در پی توافق نفتی اوپک برای نیمه نخست سال جاری میلادی، میزان تولید خود را کاهش داده بودند و اکنون قصد دارند با افزایش تولید خود جای خالی نفت ایران را پر کنند و از این طریق توازن عرضه را در بازار ایجاد کنند. سایر کشورهای عرب نشین حوزه خلیج‌فارس، از جمله امارات متحد عربی، کویت و عراق نیز قصد دارند تولید خود را افزایش دهند.
طبق توافق اوپک، تولید عربستان سعودی باید در سطح ۱۰/۳ میلیون بشکه در روز باشد که البته تولید این کشور در ماه آوریل ۵۰۰ هزار بشکه در روز، کمتر از این میزان بود.

در مسیر افزایش تولید

عربستان سعودی توانایی زیادی برای افزایش تولید خود بدون نقض اهداف توافق شده در اوپک پلاس را دارد که سایر اعضای اوپک چنین قابلیتی ندارند.

سایر تولیدکنندگان عرب عضو اوپک چنین موقعیتی ندارند. برای آنها، افزایش عرضه به معنای نقض توافقنامه صورت گرفته در ماه دسامبر است. بعید است که آنها بتوانند از تحریم‌های نفتی ایران سودی کسب کنند.

نفت خام اطراف خلیج‌فارس بهترین جایگزین بشکه‌های نفت تحریم شده ایران به شمار می‌رود، هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ مکان، جایگزین بهتری نسبت به نفت ایالات‌متحده به شمار می‌رود. افزایش تولید نفت و پر کردن جای خالی نفت ایران، می‌تواند فشار ناشی از سیر صعودی بهای نفت را خنثی کند.

جایگزین‌ها

نفت خام کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس جایگزین مناسبی برای بشکه‌های نفت ایران به شمار می‌رود.
البته تمام این کشورها نمی‌توانند جایگزین مناسبی باشند. این کشورها به دنبال تضعیف قیمت نفت نیستند و نسبت به آخرین دور از تحریم‌ها با احتیاط بیشتری رفتار می‌کنند. این کشورها در سال گذشته روی اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران و رساندن صادرات آن به صفر حساب باز کرده بودند و به همین دلیل تولید خود را افزایش دادند اما ایالات متحد با در نظر گرفتن معافیت‌های تحریمی، تمام محاسبات آنها را بر هم زد. از آن زمان به بعد، آنها فقط به کمبود واقعی بازار نفت و نیاز واقعی مشتریان خود در بازار واکنش نشان می‌دهند تا با این کار از بوجود آمدن مازاد نفت به صورت ناخواسته و سقوط بهای نفت جلوگیری کنند.

پمپاژ بشکه‌های مازاد نفت به بازار، به هیچ وجه به سود آنها نیست. این کشورها با همکاری ایالات‌متحده توانسته‌اند قیمت‌های رسمی فروش نفت در چند سال گذشته را به حد زیادی بالا ببرند.

به سود عربستان، به ضرر مشتریان آسیایی

قیمت نفت خام عربستان برای مشتریان آسیایی در بالاترین حد از سال ۲۰۱۳ میلادی قرار دارد.
مشتریان آسیایی مانند چین، کره جنوبی، ژاپن و هند، کشورهایی هستند که بیشتر از سایر کشورها تحت تأثیر پایان معافیت‌های تحریم نفتی ایران قرار خواهند گرفت و آنها اکنون باید با خرید نفت با درجه متوسط عربستان سعودی، پول بیشتری برای خرید نفت موردنیاز خود بپردازند. قیمت‌های نسبی نفت در اروپا و ایالات‌متحده به بالاترین میزان در بیشتر از یک دهه گذشته قرارگرفته است.
البته فقط عربستان سعودی نیست که از تحریم‌های نفتی ایران سود می‌برد. عراق نیز قیمت رسمی نفت خام سبک بصره را برای مشتریان آسیایی به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۲ میلادی افزایش داده و این در حالیست که نفت سنگین خود را نیز با کمترین میزان تخفیف از سال ۲۰۱۵ میلادی عرضه می‌کند. از سوی دیگر، کویت نیز بهای نفت صادراتی خود را به بالاترین میزان در پنج سال گذشته رسانده است.

آمریکایی‌ها با اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران و ونزوئلا منجر به کاهش میزان عرضه نفت سنگین و شور در بازار شده‌اند و به همین دلیل برخی از کشورهای عرب زبان حوزه خلیج‌فارس توانسته‌اند قیمت نفت خود را افزایش دهند. اکثر پالایشگاه‌های موجود در آسیا که در سال‌های اخیر طراحی و ساخته شده‌اند، توانایی پالایش نفت خام شیل ایالات‌متحده را ندارند.

یکی دیگر از مزایای نفت صادراتی کشورهای حوزه خلیج‌فارس این است که مسافت و زمان کمتری برای تحویل نفت به مشتریان آسیایی سپری می‌شود. این امر باعث افزایش تقاضا برای بشکه‌های اضافی عربستان سعودی و متحدانش خواهد شد و به آنها اجازه می‌دهد تا در جریان جنگ اقتصادی ترامپ علیه ایران، سود خوبی بدست بیاورند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false