×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
زیان ۱۸۱ میلیارد تومانی برخی محصولات پتروشیمی نوری/ مطالبات مشکوک الوصول ۴۱۴ میلیارد تومانی (بخش اول)

اما مهم‌تر از انتشار اطلاعات مالی، تحلیل و بررسی اطلاعات منتشر شده است. «نفت خبر» در سلسله گزارش‌هایی به بررسی صورت‌های مالی شرکت‌ فعال در حوزه نفت، پالایش و پتروشیمی می‌پردازد.
در بخش اول گزارش پیش رو، به صورت‌های مالی شرکت پتروشیمی نوری، نگاهی خواهیم انداخت:

زیان ۱۸۱ میلیارد تومانی برخی محصولات تولیدی

تولید و فروش برخی محصولات در پتروشیمی نوری به ایجاد زیان انجامیده است. برخي از محصولات شرکت (برش سبک و ساير محصولات) منجر به زيان جمعا به مبلغ ۱٫۸۱۳ ميليارد ريال شده است.
در یادداشت‌های توضیحی صورت‌های مالی پتروشیمی نوری، علت این زیان خرید مواد اولیه فاقد کیفیت لازم، ذکر شده که موجبات زیان ۱۸۱ میلیارد تومانی را فراهم کرده است.
ضروری است مدیران این شرکت در خصوص دلایل این زیان، شفاف‌سازی لازم را انجام بدهند. مسببان این زیان ۱۸۱ میلیارد تومانی چه کسانی بودند و مدیریت پتروشیمی نوری چه اقداماتی را علیه مسببان این زیان انجام داده است؟ مسئولیت زیان ایجاد شده با کیست؟

مطالبات مشکوک الوصول ۴۱۴ میلیارد تومانی

مطالبات معوق شرکت پتروشیمی نوری به مبلغ ۹٫۴۹۸ ميليارد ريال بوده که از اين بابت مبلغ ۴٫۱۴۸ ميليارد ريال هزينه مطالبات مشکوک‎الوصول در دفاتر ثبت شده است. طرح دعوي در مراجع داوري و قانوني جهت وصول مطالبات مذکور در سنوات قبل بوده و اقدام موثري در سال مالي مورد گزارش صورت نپذيرفته است.
در واقع شرکت پتروشیمی نوری ۹۴۹ میلیارد تومان مطالبات خود، عدد ۴۱۴ میلیارد تومان را در صورت‌های مالی‌اش به عنوان مطالبه مشکوک الوصول ثبت کرده است و احتمال وصول آن را اندک می‌داند.
علت شکل‌گیری مبلغ ۹٫۴۹۸ ميليارد ريال مطالبه معوق در پتروشیمی نوری چه بوده است؟ و چرا از وصول مبلغ ۴٫۱۴۸ ميليارد ريال آن ناامید شده‌اند؟ جزییات این مطالبه مشکوک الوصول چیست و چرا برای پیگیری آن اقدامات حقوقی موثر صورت نگرفته است؟
در صورتی که وصول این مطالبات معوق به نتیجه نرسد آن را نیز باید بخشی از زیان شرکت پتروشیمی نوری تلقی کرد. کما این که ثبت ۴۱۴ میلیارد تومان از این مطالبات در حساب مطالبات مشکوک الوصول، گویای پذیرش این زیان است.

فقدان شفافیت در مناسبات پتروشیمی نوری و کارگزار فروش

مبلغ ۲۲٫۷۳۵ ميليارد ريال از مانده شرکت کارگزار فروش (از شرکت‌هاي وابسته) مربوط به فروش محصولات صادراتي و داخلي براساس قرارداد منعقده طي سال مورد گزارش مي‎باشد طبق رسيدگيهاي انجام شده در پاره‎اي از موارد، برخي از مفاد قرارداد مزبور از جمله ارسال اعلاميه‌‎هاي فروش و وصول وجوه ناشي از فروش‌هاي انجام شده در موعد مقرر رعايت نشده است .شايان ذکر است در قرارداد مذکور هزينه لجستيکي فروش که طي سال مورد گزارش مبلغ ۲٫۷۶۲ ميليارد ريال بوده پيش‌بيني نشده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false