×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سال ۲۰۲۰ و ظهور نفت ۷۰ دلاری

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، قرارداد کاهش تولید نفت ائتلاف اوپک پلاس قادر است قیمت نفت را در سال آینده به ۷۰ دلار در هر بشکه برساند. البته این پیش‌بینی در حالی درست از آب در می‌آید که مؤلفه‌های دیگر نیز به طور عادی عمل کنند.

ترکیبی از تعمیق کاهش تولید و رسیدن آن به ۱٫۷ میلیون بشکه در روز و کاهش داوطلبانه بیشتر عربستان، ۴۰۰ هزار بشکه دیگر از تولید نفت اوپک می‌کاهد.

همچنین عربستان سعودی امیدوار است بتواند به تمام کشورهای عضو برای اجرای توافق جدید فشار آورد. پس بی‌دلیل نبود که قیمت نفت، بعد از اعلام توافق جدید اوپک تااندازه‌ای بالا رفت.

یکی از سوالاتی که باید به آن پاسخ داده شود این است که کاهش جدید چگونه میان کشورهای عضو اوپک سرشکن می‌شود. می‌توان چنین پاسخ داد:
– عربستان سعودی موافقت کرد ۱۶۷ هزار بشکه دیگر از تولید خود کم کند، در حالی که ۴۰۰ هزار بشکه هم به صورت داوطلبانه تولید خود را کاهش می‌دهد.
– امارات متحده عربی: ۶۰ هزار بشکه در روز
– کویت: ۵۵ هزار بشکه در روز
– عراق: ۵۰ هزار بشکه در روز
– روسیه: ۷۰ هزار بشکه در روز
سایر اعضای این ائتلاف میزان کمتری تولید خود را پایین می‌آورند.

در حالی که واکنش اولیه بازار از نظر قیمتی مثبت بوده، واکنش‌های بعدی پیچیده‌تر شده است. به گفته بانک آمریکایی مریل لینچ، در سه ماهه نخست سال آینده میلادی، احتمالا هنوز هم بازار نفت با مازاد ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در روز مواجه خواهد بود.

این بانک گفته است که اجرای دقیق توافق جدید اوپک تنها می‌تواند ۲۰۰ هزار بشکه مازاد عرضه نفت را از بین ببرد. ضمن این که این تردید وجود دارد که همه کشورها به طور کامل تعهدات خود را به اجرا درآورند.

آنچه که مشخص است این است که عربستان اعتبار خود را به این توافق گره زده است. چرا که یا کشورها به این توافق به طور دقیق عمل خواهند کرد یا این که ریاض ناچار می‌شود تا پس از مدتی نفت خود را با میزان بیشتری روانه بازار کند.

بانک آمریکایی مریل لینچ افزوده است: اگر سایر اعضا بسیار بالاتر از سهمیه‌شان تولید کنند، عربستان هم به احتمال زیاد تولید خود را افزایش می‌دهد. ولی اگر همه این قرارداد را اجرا کنند آنگاه می‌توان انتظار داشت که اوپک پلاس تااندازه‌ای به موفقیت برسد. پس در چنین وضعیتی اگر جنگ تجاری میان آمریکا و چین نیز تعدیل شود آنگاه خوش‌بینی برای افزایش قیمت نفت تا ۷۰ دلار پدید می‌آید.

گلدمن ساکز پیش‌بینی خود از قیمت نفت برنت را برای ۲۰۲۰ تا ۶۳ دلار در هر بشکه بالا برد. پیش‌بینی قبلی این بانک سرمایه‌گذاری ۶۰ دلار در هر بشکه بود.

سایر تحلیل‌گران تغییر چمدانی را در بازار نفت و قیمت آن پیش‌بینی نمی‌کنند. به نظر آنها توافق جدید صرفاً باعث خواهد شتا کاهش تولید میان همه اعضا توزیع شود. پس نمی‌توان تأثیر زیادی بر قیمت داشته باشد.

ولی به نظر موسسه تحقیقات انرژی ریموند جیمز، میانگین قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت در ۲۰۲۰ می‌تواند ۶۵ دلار در هر بشکه و میانگین نفت برنت ۷۰ دلار باشد. به نظر این موسسه، قیمت نفت آمریکا در ۲۰۲۱ تا ۷۵ دلار در هر بشکه و نفت برنت تا ۸۰ دلار افزایش می‌یابد.

اما یک عامل جدی در این میان، نفت شیل آمریکاست. پنهان شدنی نیست که هر چه بر تولید این نفت افزایش یابد، میزان مازاد نفت که در سال‌های اخیر، یکی از اصلی‌ترین دلایل افت قیمت نفت بوده است، بالاتر می‌رود.

در نتیجه، اگر شرکت‌های نفتی آمریکا، به اکتشافات نفتی خود گسترش دهند، آنگاه باید با تأمل بیشتری درباره افزایش قیمت نفت سخن گفت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false