×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سایه جنگ قیمت بر جاه طلبی‌های پوتین

شگفتی بزرگتر قمار آقای پوتین بر سر خارج شدن از توافقی سه ساله با اوپک بود پس از آنکه این سازمان نفتی تصمیم گرفت از تولید خود بیشتر بکاهد تا به مقابله با افت تقاضای ایجاد شده تدسط ویردس کرونا بپردازد. پاسخ سعودی پاسخی تلخ و آغاز یک جنگ نفنی بود. فارغ از این که حرکت سعودی همانی بود که روسیه می خواست یا نه یک دوره طولانی از قیمت پایین می تواند به خدمت این هدف روسیه در بیاید که بخشی از صنعت نفت شیل آمریکا را پایین بکشد. اما این کار همچنین وضعیت را برای رییس جمهور روسیه پیچیده خواهد کرد.
کرملین و گروه نفتی روسنفت به ریاست ایگور سشین، دست راست آقای پوتین مدتی است که علیه توافق موسوم به اوپک پلاس حرف می‌زنند. تولید محدود قیمت ها را بالا نگه می دارد و سود قابل توجهی نصیب روسیه و اعضای اوپک می کند. اما همچنین سبب می‌شود تولیدات با قیمت بالا نظیر شیل آمریکا بتوانند در بازار سهمی به دست آوردند. از آنجا که روسیه با تعویق اتداختن پروژه های جدید تولیدش را پایین نگه می داشت با همین کار تقویت بخش های دیگر اقتصاد را که همبسته با این طرح هاست به تعویق می انداخت. روسیه همچنین از تحریم نورداستریم۲ و تحریم به دلیل همکاری اش با ونزوئلا توسط ایالات متحده بسیار آزرده خاطر شد.
مسکو به خوبی می تواند آن قدر در جنگ نفتی دوام بیاورد که برای صدمه زدن به شیل آمریکا کافی باشد. ذخایر بین المللی ۵۷۰ میلیلرد دلاری مسکو بسیار از ۳۵۰ میلیارد دلار قبلی که مربوط به ۵ سال پیش است بالاتر است. وزارت اقتصاد می گوید این مقدار کافی است که نفت ۲۵ تا ۳۰ دلاری را برای ۶ تا ۱۰ سال تاب بیاورد. کاهش اخیر ارزش روبل از ۶۷ در مقابل یک دلار به ۷۲ رسیده است که خود سطح قیمت مناسب برای نفت را در بودجه پایین تر هم می آورد.
اما کاعش بیشتر ارزش روبل چیزی نیست که از چشمان روس ها پنهان بماند. این امر قیمت کالاهای صادراتی را افزایش می دهد. فشار تورمی ممکن است باعث افزایش نرخ سود از سوی بانک مرکزی شود که سرمایه گذاری های به شدت مورد نیاز را از میان می برد. یک سناریوی پرخطر که بانک مرکزی روسیه در ماه سپتامبر منتشر کرد می گوید نفت ۲۵ دلاری ممکن است روسیه را به دوره رکود پرتاب کند.
حتی اگر از این انر اجتناب شود، قیمت های پایین نفت به همراهی اثرات مخرب کرونا بر بازار وعده های آقای پوتین برای اجرای ‘طرح های ملی’ که نیازمند خرج کردن سنگین عمومی استبه خطر میافتد.
سرزنش کردن سعودی و ویروس کرونا ممکن است روس ها را قانع نکند. یک نظرسنجی عمومی به تازگی نشان داده است که روس ها بر سر اینکه آقای پوتین در مسند قدرت بماند یا نه اختلاف نظر دارند اما همگی از سیاست خارجی ماجراجویانه خسته شده اند و در پی خدمات بهتر و سطح زندگی بالاتر هستند. روسیه شاید در این جنگ قیمت بهتر از سعودی و اپراتورهای شیل آمریکا عمل کند اما این کار برای رییس جمهور ۶۷ ساله ای که می خواهد مردم را متقاعد کند تا حداقل ۸۳ سالگی در مسند بماند امری بسیار خطیر است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false