×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سایه سنگین ترامپ بر حج امسال

 به گزارش نفت خبر در  این گزارش خبرنگار رویترز در جمع حج‌گزاران حاضر شده است تا روایتی دست اول  از آنچه امسال در کانون توجه مسلمانانی قرار دارد که از گوشه‌ و کنار جهان خود را به عربستان رسانده‌اند، ارائه دهد. آنچه در ادامه می‌‌خوانید، برگردان این گزارش میدانی است:
حتی در مقدس‌ترین مکان برای مسلمانان و در مقدس‌ترین زمان نزد آنان، صحبت درباره ترامپ و سیاست‌هایش پایان نمی‌یابد.

حجاج آمریکایی، کانادایی و انگلیسی می‌گویند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و سیاست‌هایش که مسلمانان و مهاجران را هدف قرار گرفته است، به موضوعی تکراری برای آنها تبدیل شده است.

یاسر قاضی، روحانی‌ای که از ایالت تنسی آمریکا برای چهاردهمین بار به حج آمده بود، معتقد است پس از روی کار آمدن ترامپ بیشتر مردم «احساس اضطراب، خشم، افسردگی و نگرانی می‌کنند.» او افزود: «کسی را در جمع حجاج نمی‌شناسم که از وضع پیش آمده و دولت کنونی آمریکا احساس خوبی داشته باشد.»

ترامپ پیشنهاد جلوگیری از ورود مسلمانان به خاک آمریکا را در جریان رقابت‌های انتخاباتی‌اش مطرح کرد و  پس از آنکه به کرسیس ریاست جمهوری ایالات متحده دست پیدا کرد دستور اجرایی موفتی را صادر کرد که مهاجران شماری از کشورهای اسلامی را از ورود به آمریکا باز می‌داشت که البته نظام قضائی آمریکا جلوی اجرایی شدن کامل آن را گرفت.

با این حال دولت جدید آمریکا هرگونه تبعیض دینی در صدور دستور محدودیت سفر به آمریکا را رد کرده است و می‌گوید این اقدام صرفا حمایت از امنیت ملی آمریکاست.

اما سخنان تند ترامپ درباره بنیادگرایی اسلامی در جریان کمپین تبلیغاتی‌اش او را با اتهام نفرت‌پراکنی درباره بیش از سه میلیون آمریکایی مسلمان که به صورت صلح‌جویانه از تعالیم اسلامی پیروی می‌کنند، روبه‌رو کرد؛ اتهامی که تاکنون نه تنها رفع نشده است که در برخی زمینه‌ها تشدید هم شده است.

بسیاری از مسلمانان آمریکایی می‌گویند موضع ترامپ وضعی را در آمریکا ایجاد کرده است که ممکن است برخی احساس کنند که می‌توانند رفتار متعصبانه‌ای را بدون ترس از مجازات در برابر مسلمانان در پیش بگیرند.

حمله به اسلام را متوقف کنید

حج بزرگترین اجتماع سالانه مسلمانان در جهان است به طوری که امسال ۲٫۳ میلیون نفر این فریضه را در سرزمین حجاز به جا آوردند. حجاجی که هر ساله از سراسر جهان به عربستان می‌آیند به بیش از ده‌ها زبان تکلم می‌کنند و احتمالا شعائر اسلامی را بر اساس آداب و سنت‌های محلی خود، به روش‌های گوناگونی اجرا می‌کنند اما نگرانی‌های مشترکی برای آنها وجود دارد که سرنوشت مسلمانان را به هم گره می‌زند و زمینه‌ای می‌شود برای تبادل نظر آنان با یکدیگر در جریان این اجتماع برزگ.

وجاهت علی، حج‌گزار آمریکایی به خبرنگار رویترز گفته است که دوستانش در آمریکا از او خواسته‌اند در مراسم حج برای بهبود وضع در آمریکا دعا کند؛ موضوعی که همدردی حجاج دیگر کشورها را به دنبال داشته است.

عبدالعزیز زین‌العابدین، حاجی مالزیایی تاکید کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا باید هجمه به اسلام را متوقف کند. او درحالی که مناسک رمی جمرات را انجام می‌داد، افزود: «این حملات درحالی است که ما علیه آمریکایی‌ها یا غیرمسلمانان نفرت‌پراکنی نمی‌کنیم.» انیسه ۲۷ ساله، خواهر عبدالعزیز نیز از نگرانی‌اشت درباره گزارش‌هایی که حاکی از افزایش خشونت ضد مسلمانان در آمریکاست اظهار نگرانی کرد. به گفته او، بسیاری از این خشونت‌ها به دلیل تردد با حجاب در خیابان و یا داشتن ریش بلند صورت گرفته است.

با وجود آنکه عربستان سعودی به حجاج کشورها توصیه می‌کند که در این ایام سیاست را کنار بگذارند و بر مسائل معنوی متمرکز شوند، اسلام‌هراسی موضوعی است که حجاج هنگام غذا خوردن یا هنگامی که در صف نماز جماعت منتظر اقامه نماز هستند  و حتی در هنگام اجرای مناسک حج، درباره آن سخن می‌‌گویند.

یوسف بادات، امام جماعت مسجدی در تورنتو کانادا می‌‌گوید اکنون مسلمانان سراسر جهان در بیشتری از وضع سیاسی دنیا دارند. آنها تلاش می‌کنند به بهترین شکل خود را نشان دهند تا پوشش رسانه‌ای از اسلام که بیشتر به داعش و گروه‌های حاشیه‌ای مانند آنها اختصاص می‌یابد، مقابله کنند.

بهاءالدین، یکی از حج‌گزاران گرجستانی، معتقد است که باید منصوب کردن مسلمانان به تروریسم پایان یابد. او در این باره گفت:‌ «مسلمانان اکنون با صفت‌های منفی زیادی توصیف می‌شود که برای مقابله با آن ابتدا باید خود مسلمانان به تفاهم برسند و  از فتنه شکل‌گرفته در جهان اسلام خود  دوری کنند.»  بهاء‌الدین افزود: « ریشه نام اسلام از سلام به معنی صلح است و برخلاف آنچه برخی می‌پندارند، هیچ رابطه‌ای میان اسلام و تروریسم و جود ندارد. این روزها به اسلام برچسب‌هایی زده می‌وشد که هیچ ربطی به این دین ندارد.»

این حاجی گرجستانی در پایان تاکید کرد: «باید این برچسب‌های منفی را از چهره مسلمانان زدود و در کنار هم زندگی کرد. ما پیش از هر عنوانی که سبب دسته‌بندی میانمان شود، انسان هستیم و خداوند به ما عقل و زبان داده است. باید با یکدیگر سخن بگویند و درباره مشکلات و راه حل آنها به تفاهم برسیم که اگر جز این باشد تبدیل به حیوانات می‌شویم.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false