×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سرجمع تولید اوپک کاهش یافت

به گزارش نفت خبر به نقل از رویترز، تعمیر و نگهداری تأسیسات نفتی آنگولا، یکی از تولیدکنندگان اوپک، باعث کاهش تولید نفتی در این کشور شده است. از سوی دیگر عربستان سعودی قبل از عرضه اولیه عمومی سهام شرکت آرامکو با کاهش تولید نفت اوپک در ماه نوامبر روبرو شد. بررسی انجام‌شده توسط اوپک نشان می‌دهد که عربستان سعودی با ازسرگیری عرضه عادی پس از حمله به تأسیسات در ماه سپتامبر، همچنان بسیار کمتر از توافق تأمین کالا با اوپک استخراج می‌کند. اوپک در روز ۵ دسامبر و در همان تاریخی که قرار است آرامکو قیمت پیشنهادی نهایی را اعلام کند به بررسی این موضوع می‌پردازد.

اوپک، روسیه و سایر متحدین موسوم به «اوپک +» توافق کرده‌اند تا از اول ژانویه میزان تولید نفت را ۱٫۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. سهم کاهش اوپک در حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز است که ۱۱ عضو دیگر به‌جز ایران، لیبی و ونزوئلا که از این کاهش معاف هستند باید تأمین را بر عهده بگیرند. انتظار می‌رود تولیدکنندگان نفتی میزان عرضه خود را در جلسه‌ای که در روزهای ۵ و ۶ دسامبر برگزار می‌شود تمدید کنند.

در پی حملات ۱۴ سپتامبر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، شاخص بین‌المللی نفت خام برنت با کاهش روبرو شد و به قیمت ۶۳ دلار در هر بشکه رسید. قیمت فعلی پایین‌تر از سطحی است که اعضا از آن حمایت کرده و بسیاری از کشورهای عضو اوپک برای توازن در بودجه خود تعیین کرده ‌اند. ۱۱ عضو اوپك بر اساس توافق‌نامه‌ی امضاشده متعهد شده بودند تا مارس ۲۰۲۰ تولید را کاهش دهند اما این بررسی نشان می‌دهد که باوجوداینکه عراق و نیجریه در بین تولیدکنندگان نیستند اما تولید نفت از ۱۳۵ درصد در ماه اکتبر، به ۱۵۲ درصد در ماه نوامبر افزایش‌یافته است.

بر اساس آنچه این بررسی گزارش می‌دهد، عربستان سعودی ۹٫۸۵ میلیون بشکه در روز استخراج داشته که از ماه اکتبر به میزان ۵۰ هزار بشکه کاهش‌یافته است. میزان تولید ریاض در ماه اکتبر پس از حملات سپتامبر به ۸۵۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و پایین‌تر از میزان سهمیه اوپک عربستان سعودی باقی‌مانده است. در ماه نوامبر، این کشور بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز و کمتر از مقدار توافق‌نامه صادر کرده است. همچنین بیشترین میزان افت تولید اوپک ۱۴۰ هزار بشکه در روز در آنگولا بود که به دلیل تعمیر و نگهداری در جریان نفت خام گیراسول در ماه نوامبر صادرات نفت خام کمتری داشته است.

عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک باوجوداینکه کمتر از سهمیه خود استخراج می‌کند اما همچنان بالاتر از میزانی است که باید تولید کند. از سوی دیگر این بررسی نشان داده که باوجوداینکه نیجریه بیشتر از میزان موردتوافق خود با اوپک استخراج کرده و همچنان در ماه نوامبر به این کار ادامه داده، اگرچه میزان تولید در این ماه پایین‌تر است.

در بین کشورهایی که بیشترین استخراج نفت را دارند، کویت با ۷۰ هزار بشکه در روز به ۲٫۷۲ میلیون بشکه و سطح سهمیه دقیق خود رسید. اکوادور همچنین پس از کاهش در ماه اکتبر و هم‌زمان با اعتراضات علیه اقدامات ریاضتی دولت نفت بیشتری استخراج کرد. ونزوئلا که از سویی با تحریم‌های آمریکا بر شرکت پترولئوس دی ونزوئلا روبروست و از سوی دیگر کاهش درازمدت در تولید دارد توانسته در ماه نوامبر افزایش در صادرات داشته باشد اما تولید در ایران و لیبی تغییرات چندانی نداشته است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false