×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سرمایه‌گذاری هنگفت سعودی‌ها برای کاهش وابستگی به نفت

مترجم: محسن داوری
به گزارش گروه بین‌الملل نفت خبر از بلومبرگ، عربستان سعودی از اجرای طرح بلندپروازانه ای خبر داده که زیرساخت‌ها و صنایع این کشور بزرگ صادرکننده نفت را توسعه خواهد داد.
شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور پادشاهی که معمار بزرگترین برنامه اصلاحات اقتصادی ریاض در دوره تاریخ مدرن است، در هفته جاری از امضای چند قرارداد بزرگ در ریاض خبر داد. مجموع سرمایه‌گذاری این پروژه ۴۲۶ میلیارد دلار در افق سال ۲۰۳۰ میلادی اعلام شده است. همچنین این قرارداد ۱/۶ میلیون فرصت شغلی جدید پدید می‌آورد.
خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: «هدف‌گذاری این سرمایه‌گذاری‌ها در افق سال ۲۰۳۰ میلادی بوده و امکان افزایش سقف بودجه آن وجود دارد. این پروژه‌ها از اهمیت بالایی برخوردارند و صدها میلیارد دلار برای توسعه زیرساخت‌های فیزیکی و علمی و فرهنگی و اجتماعی جامعه جوان عربستان هزینه خواهد شد.»
دولت این کشور در نظر دارد تا با سرمایه‌گذاری در راه آهن، فرودگاه و پروژه‌های صنعتی، بزرگترین اقتصاد دنیای عرب را با هدف رهایی از وابستگی به فروش نفت خام در تأمین بودجه ریاض، پایه‌گذاری نماید.
ریاض از آمادگی برای تأمین مالی این پروژه‌ها خبر داده و از حضور سرمایه‌گذاران بین‌المللی در آن سخن گفته است. ساخت شبکه راه آهن و فرودگاه‌های جدید در کشور عربستان به ده‌ها میلیارد دلار بودجه نیاز خواهد داشت.
در هتل ریتز شهر ریاض عربستان، تالارهایی مجلل برای گفتگوهای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده است. در نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی، از این هتل لوکس برای زندانی کردن چند عضو خاندان پادشاهی به اتهام مشارکت در فساد مالی، استفاده شده بود.
در هفته جاری، ۳۷ قرارداد به ارزش ۵۳ میلیارد دلار امضا شده و ۲۹ طرح دیگر به ارزش ۹۶۰ میلیون دلار در مراحل نهایی تصویب قرار دارد.
غول آمریکایی بویینگ از موافقت برای تولید قطعات هواپیما در ‌‌کشور عربستان سخن گفته است. شرکت صنایع دفاعی تالیس نیز از طرح مشابهی خبر داده است. همچنین شرکت آی بی ام در آینده نزدیک قراردادی برای توسعه فناوری رایانش ابری و هوش مصنوعی با دولتمردان عربستانی امضا خواهد کرد.
عربستان سعودی در دوره قدرت گرفتن محمد بن سلمان در حال پشت سر گذاشتن تحولات عظیمی است. وی که پادشاه غیررسمی این کشور به شمار می‌رود، در سال ۲۰۱۷ میلادی از اجرای برنامه‌های بلندپروازانه ای در افق سال ۲۰۳۰ میلادی سخن گفت که وابستگی تاریخی به درآمدهای نفتی را پایان خواهد داد.
در آخرین گزارش رقابت‌پذیری جهانی نشست اقتصاد جهانی، رتبه دولت عربستان در بخش زیرساخت‌ها و در میان ۱۴۰ کشور مطالعه شده ۴۰ اعلام شده است.
در سال ۲۰۱۹ میلادی، سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش خدمات اجتماعی به رشد ۲/۶ درصدی اقتصاد غیرنفتی ریاض منجر خواهد شد. در پنج سال اخیر به دلیل سقوط قیمت طلای سیاه، شاهد عقب‌افتادگی در این روند بوده‌ایم. از سوی دیگر، سهم درآمدهای نفتی از درآمدهای دولت به ۶۸ درصد افزایش یافته است.
در نمودار ۱، پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول در مورد کاهش نرخ رشد اقتصاد عربستان نشان داده شده است.

نمودار ۱. پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول در مورد کاهش نرخ رشد اقتصاد عربستان

نمودار ۱. پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول در مورد کاهش نرخ رشد اقتصاد عربستان

رهبران ریاض دریافته‌اند که تداوم تحریک اقتصاد کشورشان با چالش‌های زیادی روبرو است و در سایه بحران قتل وحشیانه جمال خاشقجی، باید برای ایجاد اعتماد میان سرمایه‌گذاران بین‌المللی و کاهش نفرت جهانی پدید آمده، تلاش بیشتری کنند.
فالح اعلام کرده در سایه این طرح، بیش از ۳۲۰ میلیارد دلار در اقتصاد کشورش سرمایه‌گذاری خواهد شد. این عدد برابر با نصف تولید ناخالص داخلی کشور پادشاهی عربستان در سال ۲۰۱۸ میلادی است. ایجاد ۱۱ صنعت جدید نظیر هوافضا تا زیست پزشکی در این طرح پیش‌بینی شده است.
این کشور عربی در سال جاری میلادی، ۷ درصد بر میزان هزینه‌های خود افزوده است. بودجه سال ۲۰۱۹ میلادی عربستان بر مبنای نفت ۸۰ دلاری تدوین شده است. قیمت یک بشکه نفت برنت در ابتدای هفته جاری حدود ۶۲ دلار بوده است.
جاپ میجر، مدیر پژوهشی شرکت ارقام کپیتال در گفتگو‌ با تلویزیون بلومبرگ اعلام کرد: «افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در این شبه جزیره با محدودیت‌های مختلفی روبرو است. با وجود بهبود اندک شاخص‌های اقتصاد عربستان، همچنان راه دشواری در برابر رهبران ریاض قرار دارد.»
خالد فالح در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: «در برنامه‌های توسعه ملی عربستان، گسترش صنایع معدنی و پروژه‌های زیرساختی نظیر صنعت نظامی، موردتوجه قرار گرفته است.»
تغییر ساختار صنعت برق با هدف واگذاری نیروگاه‌ها و خطوط انتقال به بخش خصوصی، از برنامه‌های دیگر کشور ما در چارچوب دورنمای ۲۰۳۰ میلادی است.
در این طرح که با عنوان برنامه توسعه صنایع ملی و حمل‌ونقل در حال اجرا است، ده‌ها پروژه بزرگ ساخته می‌شود که از تنوع زیادی برخوردار خواهد بود. علاوه بر تغییر ساختار صنعت برق، تعدادی از پروژه‌های جدید نفت و گاز شرکت آرامکو نیز شامل ساخت یک پارک صنعتی در سواحل خلیج‌فارس و یک مجتمع تبدیل مستقیم نفت خام به محصولات پتروشیمی در این طرح اجرا خواهند شد. عصر تغییر آغاز شده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false