×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سرمایه‌گذاری ۱۶۰ میلیارد دلاری آرامکو برای افزایش تولید گاز

 

مترجم: محسن داوریا

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، شرکت آرامکوی سعودی در نظر دارد تا میزان تولید روزانه گاز طبیعی خود را از ۱۴ میلیارد فوت مکعب کنونی با ۶۴ درصد افزایش به ۲۳ میلیارد فوت مکعب افزایش دهد.
افزایش تولید گاز طبیعی در کنار توسعه بخش های پایین‌دستی و پتروشیمی از اولویت‌های آینده این غول نفتی محسوب می شود.
امین ناصر، مدیر عامل شرکت آرامکو در گفت‌وگو با پلاتس اعلام کرد: ما در یک دهه فرارو، ۱۶۰ میلیارد دلار برای افزایش تولید گاز طبیعی در نظر گرفته ایم. این عدد بخشی از سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری شرکت آرامکو در ده سال آینده به شمار می رود.
شرکت آرامکو خواهان توسعه ذخایر گاز متعارف و غیرمتعارف است. در اوایل سال جاری، این شرکت تولید از ذخایر گاز غیرمتعارف در میدان عربیه شمالی را آغاز کرد.
برداشت کنونی از این ذخایر ۵۵ میلیون فوت مکعب در روز است که تا پایان سال جاری این عدد از مرز ۱۹۰ میلیون فوت مکعب در روز فراتر خواهد رفت.
شرکت آرامکو در چارچوب طرح‌های گازی خود در اوایل ماه جاری، قرارداد اکتشاف و تولید مشترکی را با شرکت ادنوک امضا کرد. این قرارداد علاوه بر گاز طبیعی، شامل همکاری در بخش ال ان جی نیز خواهد بود. براساس این قرارداد، دو شرکت برای یافتن فرصت های سرمایه گذاری در بازار ال ان جی همکاری خواهند کرد.
شرکت آرامکو در یک دهه فرارو، ۵۰۰ میلیارد دلار در بخش های توسعه بین‌المللی و متنوع کردن سبد تولیدات خود سرمایه گذاری خواهد کرد. ۱۶۰ میلیارد دلار از این بودجه به بخش گاز طبیعی اختصاص خواهد یافت. همچنین ۱۰۰ میلیارد دلار در طرح‌های پتروشیمی هزینه خواهد شد. ۷۰ میلیارد دلار از این رقم به خریداری شرکت سابیک اختصاص یافته است.
افزایش ظرفیت طرح های پالایشی از دیگر اولویت‌های آرامکو محسوب می‌شود. این غول نفتی در نظر دارد تا ظرفیت پالایش نفت خام خود را به ۸ تا ۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. بدین ترتیب شاهد توازن بهتری در میان بخش های بالادستی و پایین‌دستی این شرکت خواهیم بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false