×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سرنوشت نامشخص سهم ایران از خط لوله EAPC

شرکت اصلی را در سال ۱۹۶۸ ایران و اسراییل مشترکا تاسیس کردند تا نفت ایران از طریق این خط لوله به اسراییل و سپس مدیترانه و اروپا برود و این در زمانی بود که جهان سابقه تجربه بستن کانال سوئز توسط جمال عبدالناصر در سال ۱۹۵۶ را داشت که موجب حمله نیروهای اسراییلی، فرانسوی و بریتانیایی به این کشور شد. این تجربه بار دیگر و در جنگ ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ اعراب و اسراییل نقش‌آفرینی کرد.

پس از انقلاب اسلامی ایران و قطع روابط دو کشور EAPC همچنان به فعالیت ادامه داد و به غول توزیع نفت درون اسراییل بدل شد و آرزوهایی نیز برای بدل شدن به قطب تجارت نفت در سر داشت.

به گزارش رویترز در همین تاریخ اسراییل که همیشه دل‌مشغول نگرانی‌های امنیت ملی است کنترل خود را بر این شرکت حفظ کرد تا جایی که مقالات و اخبار مربوط به آن باید از تیغ سانسور ارتش عبور می‌کرد.

داخل اسراییل تقاضا برای کنار گذاشتن مخفی کاری در مورد این خط لوله در سال ۲۰۱۴ و با نشت میلیون‌ها لیتر نفت متعلق به این شرکت به صحرا بالا گرفت.
اما معاملات اصلی شامل منبع نفت و چگونگی استفاده از آن همچنان در محاق سانسور ماند.

همچنین در خبری که به همین تاریخ در تایمز آو اسراییل چاپ شده است می‌نویسد که کنست همچنان این شرکت را از پرداخت مالیات، رعایت قوانین ساخت‌وساز و قوانین شفافیت اطلاعاتی معاف کرد.

در سال ۲۰۱۵ دادگاهی در سوییس اسراییل را برای پایان دادن به همکاری مشترک با ایران به ۱.۲ میلیارد دلار جریمه نقدی محکوم کرد. همچنین از آن جا که در آن سال و پس از روی کار آمدن دولت روحانی در ایران تحریم‌ها لغو شده بود دادگاه سوییسی رای به پرداخت بلافاصله آن داد.

به نوشته رسانه‌های اسراییلی وزارت اقتصاد این رژیم با این بهانه که «تحت قوانین تجارت نمی‌شود به دولت متخاصم پولی پرداخت» از دادن جریمه طفره رفت.

این خط لوله در این مدت یک توانایی فنی دیگر نیز پیدا کرد؛ یعنی توانایی انتقال برعکس مسیر اولیه که امکان را انتقال نفت نفتکش‌هایی که از آذربایجان (شریک استراتژیک رژیم اسراییل) و قزاقستان در بندر اشکلون تخلیه می‌شوند را به چین، کره‌جنوبی یا دیگر مناطق آسیایی فراهم می‌کند.

با جفت‌وجور شدن روابط امارات و اسراییل به واسطه گری دونالد ترامپ بار دیگر نام این خط لوله سر زبان‌ها افتاد.

فارن پالیسی در مطلبی که به همین مناسبت منتشر کرده می‌نویسد که این خط لوله می‌تواند همکاری امارات و اسراییل را جز حوزه‌های دیگر به قلب تجارت منطقه یعنی تجارت نفت بکشاند.

در این گزارش هم به محرمانه بودن تمام نقل و انتقالات این خط لوله اشاره شده و نویسنده پنهان‌کاری مشتریان و تأمین‌کنندگان نفت انتقالی از آن را «افسانه‌ای» توصیف می‌کند.

امروز این مسئله که تا یکی دو ماه پیش در حد حدس و گمان بود به واقعیت بدل شده و اخبار معتبری از شراکت اعراب امارات و ساکنین سرزمین‌های اشغالی برای تجارت نفت از طریق این خط لوله که ۵۰ درصد سرمایه‌گذاری اولیه آن متعلق به ایران است منتشر شده.

مسئولین ایران هنوز درباره این اخبار موضع رسمی اتخاذ نکرده‌اند. باید دید در روزهای آتی شاهد چنین موضعگیری خواهیم بود یا همچنان این مسئله به سکوت برگزار خواهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false