×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سرگردانی ۱۸ میلیون بشکه نفت ونزوئلا روی دریا

به گزارش نفت خبر از رویترز، اغلب پالایشگاه‌های جهان به دلیل ترس از تحریم‌های ایالات‌متحده، واردات نفت از ونزوئلا را متوقف کرده‌اند و به همین دلیل نفتکش‌های حامل نفت خام ونزوئلا مدتهاست که نتوانسته‌اند برای محموله خود مشتری پیدا کنند و روی آب شناور باقی‌مانده‌اند.

واشنگتن برای کاهش صادرات نفت ونزوئلا و فشار روی دولت نیکلاس مادورو، منبع اصلی درآمد این کشور را تحت تحریم‌های سختگیرانه قرار داده است.
واشنگتن در ماه جاری کشتی‌ها و بازرگانانی در تجارت و حمل‌ونقل نفت ونزوئلا نقش داشتند را در لیست سیاه قرار داده و تهدید کرده است که می‌تواند اشخاص بیشتری را به لیست تحریمی خود اضافه کند.

براساس داده‌های ریفینیتیو، حداقل ۱۶ نفتکش حامل ۱۸٫۱ میلیون بشکه نفت ونزوئلا در دریاهای سراسر جهان گیر کرده‌اند زیرا خریداران به دلیل ترس از تحریم‌های ایالات‌متحده از دریافت آنها جلوگیری می‌کنند. با توجه به میزان تولید فعلی نفت ونزوئلا، این مقدار نفت روی نفتکش‌ها تقریباً معادل تولید دو ماه این کشور است.

برخی از نفتکش ها بیش از شش ماه در دریا بوده‌اند و به چندین درگاه پایانه نزدیک شده‌اند اما نتوانسته‌اند محموله خود را تخلیه کنند.
به‌ندرت پیش می‌آید که محموله‌های نفت روی یک نفتکش بدون خریدار بارگیری شود. عموما محموله‌هایی که روی آب هستند و خریدار ندارند، به طور کلی سرگردان هستند و معمولا با تخفیف به فروش می‌رسند.

نفتکش‌ها به ازای هر روز تأخیر در تخلیه محموله، خسارت می‌گیرند. به گفته یک منبع حمل‌ونقل، هزینه یک نفتکش حامل نفت ونزوئلا حداقل ۳۰ هزار دلار در روز است.

مدیر اجرایی یک شرکت زیر محموعه شرکت ملی نفت ونزوئلا به رویترز گفت: «این سومین تلاش ما برای یافتن خریدار است. ما یک محموله نفت سنگین ونزوئلا را در ژانویه تحویل گرفتیم و به دلیل تحریم‌ها قادر به فروش آن نیستیم.»

این مدیر اجرایی گفت: «این محموله بیش از ۱۲۰ روز است که در آفریقا هزینه‌های تاخیر در تخلیه را متحمل می‌شود.»
این مدیر اجرایی افزود: «حتی مشتریان دیرینه نفت ونزوئلا در تلاش هستند معاملات خود را که تحت تحریم است، برای پرداخت بدهی یا مبادله مواد غذایی ، انجام دهند. خریداران نگران تحریم هستند حتی برای آن محموله.

مشکلات صادرات ونزوئلا در حالی پیش می‌رود که بیشتر کشورهای تولیدکننده نفت همچنان در تلاش هستند تا نفت خود را با شرایط رقابتی به فروش برسانند و این منجر به کاهش اشتهای بسیاری از خریداران برای پذیرش ریسک دریافت نفت از کشورهایی مانند ایران و ونزوئلا می‌شود.

تهدید تحریم‌های شدیدتر ایالات‌متحده نیز مخل بازار جهانی حمل‌ونقل است. از اواخر ماه مه، حداقل شش نفتکش که به سمت ونزوئلا حرکت می‌کردند یا منتظر بارگیری بودند، از انجام این کار انصراف داده‌اند، زیرا ایالات‌متحده در نظر دارد تعداد بیشتری از نفتکش‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقل را به دلیل نقض تحریم‌ها در لیست سیاه خود قرار دهد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false