×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سعودی‌ها در بدترین شرایط دیپلماتیک پس از ۱۱ سپتامبر

مترجم: محسن داوری
به گزارش گروه بین‌الملل نفت خبر از واشنگتن‌پست، سلاخی وحشیانه جمال خاشقجی، نویسنده منتقد سعودی باعث شده که جایگاه دیپلماتیک عربستان سعودی در ضعیف‌ترین موقعیت از زمان فاجعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی تاکنون قرار گیرد.
علی شیهابی، مدیر مخزن فکری عربیا فوندیشن در واشنگتن، رهبران ریاض را عامل پدید آمدن شرایط ناگوار کنونی می‌داند، اما معتقد است تلاش‌ها برای انزوای دیپلماتیک عربستان سعودی و یا کنار گذاشتن محمود بن سلمان از قدرت، غیر منطبق بر واقعیت‌ها و فاقد توجیه در شرایط کنونی است.
وی که همواره تحلیل‌هایی دقیق در حوزه مسائل خاورمیانه داشته، می‌گوید: دولت عربستان به عنوان عضو گروه ۲۰ و یکی از تولیدکنندگان کلیدی نفت خام، نقشی کلیدی در ثبات اقتصاد جهانی و بازارهای انرژی دارد. همچنین موفقیت سیاست تحریم نفتی ترامپ علیه ایران، وابستگی زیادی به اقدامات ریاض (به ویژه با افزایش تولید این کشور پادشاهی و عملی کردن ظرفیت تولید مازاد) دارد.
شیهابی شرایط پدید آمده برای دولت ترامپ در برابر سعودی‌ها پس از مرگ خاشقجی را مورد توجه قرار داده و یادآور می‌شود: «آمریکایی‌ها در رویارویی خود با ایران، حساب ویژه‌ای بر روی اقدامات دولتمردان عربستانی به عنوان مهم‌ترین متحد منطقه‌ای واشنگتن در حوزه کلیدی خلیج‌فارس باز کرده بودند.»
عربستان از ایران به عنوان مهم‌ترین رقیب منطقه‌ای خود یاد می‌کند که خواهان سلطه بر خاورمیانه است. با آغاز تحریم‌های نفتی بی‌سابقه ترامپ، دست‌کم یک میلیون بشکه در روز از صادرات طلای سیاه ایران کاسته خواهد شد. تحلیلگران بازار معتقدند آمریکایی‌ها امیدوارند همه این کاهش عرضه توسط سعودی‌ها جبران شود تا شاهد رشد پرشتاب قیمت‌ها در بازار نباشیم.
با فاجعه قتل خاشقجی و وجود شواهد متعدد در مورد دستور مستقیم رهبران عربستان (به ویژه خاندان سلطنتی) برای سر به نیست کردن این نویسنده منتقد روزنامه واشنگتن‌پست، قابلیت اتکای واشنگتن به این کشور با تردیدهای زیادی روبرو شده است.
ریاض تاکنون از پذیرش مسئولیت این اتفاق فاجعه‌آمیز خودداری کرده است. اما تحلیل منتشر شده توسط آقای شیهابی در روز جمعه اخیر حاکی از آن است که قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان در شهر استانبول در کنار اظهارات متناقض شیوخ ریاض، پرسش‌های زیادی در مورد رویکردهای سیاسی حاکمان عربستان پدید آورده است.
در ماه‌های اخیر، اتفاقاتی نظیر دستگیری فعالان زن در عربستان سعودی، اختلافات تجاری پرحاشیه آلمان و عربستان در کنار بحران دیپلماتیک میان دولت‌های کانادا و عربستان با موضوع حقوق بشر، شیوخ ریاض را با شرایطی کم سابقه و شکننده روبرو کرده است.
رسانه‌های بین‌المللی بار دیگر افتضاح سیاسی سال گذشته محمد بن سلمان در حصر خانگی سعد حریری در ریاض را در اذهان زنده کردند که با هدف انصراف وی از طرح تشکیل دولت ائتلافی با نیروهای حزب اله (مورد حمایت تهران) صورت گرفت.
سال‌هاست که شهروندان عربستانی، از پیامدهای ناگوار انتقاد از رهبران ریاض و فعالیت گسترده نیروهای اطلاعاتی، هراس دارند. اما با قتل بهت‌آور خاشقجی، منتقدان سعودی خارج از این کشور نیز باید با احتیاط بیشتری رفتار کنند. حتی آقای شیهابی (از دانش آموختگان و دانشگاه‌های پرینستون و هاروارد و با سابقه فعالیت در حوزه بانکداری) نیز در بخشی از سخنان خود به اهمیت حفظ ثبات کنونی در کشور عربستان در قلب منطقه پرآشوب خاورمیانه اشاره می‌کند.
وی می‌افزاید: «در جنگ علیه جنگجویان القاعده و داعش، ریاض یک منبع مهم اطلاعاتی بوده و شیوخ این کشور در برابر توسعه راهبرد انقلابی گری ایرانی‌ها در منطقه خاورمیانه، نقشی کلیدی ایفا کرده‌اند. عربستان در محاصره نهضت‌های جهادی سنی مذهب و جهادی‌های شیعه مورد حمایت ایران که خواهان سرنگونی خاندان پادشاهی ریاض هستند، قرار گرفته است.»
وی اظهار داشت: «شاهزاده محمد بن سلمان، صرف‌نظر از اینکه در این جنایت شریک باشد و یا خیر، یک رهبر مقاوم و اصلاح‌طلب در محاصره همسایگانی ستیزه جو و خطرناک است. اهمیت این نقطه قوت قابل چشم‌پوشی نیست، هرچند باید با خردمندی و هوشمندی در برابر کجروی های کنونی ایستاد.»
به هر حال، عربستان در بدترین شرایط دیپلماتیک خود در سال‌های اخیر و پس از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی قرار گرفته، هرچند غرب نیز در برابر آزمونی بزرگ و تاریخی قرار دارد. بدین ترتیب تاریخ، بهترین قضاوت گر خواهد بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false