×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سعودی به رقابت در بازار گاز می اندیشد؟

به گزارش گروه انرژی نفت، عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان گفته است که حوزه های اکتشافی جدید در شمال شرق شهر عزم واقع شده و قابلیت استخراج ۳.۱ میلیون بشکه نفت سبک و همچنین ۳٫۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی را دارند.
آرامکو، شرکت نفت دولتی عربستان اعلام کرده است که حفاری‌های بیشتر در این منطقه به قصد دستیابی به حوزه‌های نفتی جدیدتر ادامه خواهد یافت. هم اکنون عربستان به دلیل توافق جدید اوپک پلاس روزانه ۸.۵ میلیون بشکه نفت در روز تولید می کند و بنابراین در حال حاضر احتیاج چندانی به استخراج منابع نفتی ندارد.
منابع موجود در این کشور، ریاض را قادر ساخته اند روزانه تا ۱۲ میلیون بشکه نفت در روز تولید کند اما به دنبال توافق روسیه و عربستان در قالب قرار دادن سقف تولید در میان اعضای اوپک پلاس این کشور پذیرفته است تا ۸ و نیم میلیون بشکه نفت در روز تولید نفت خود را کاهش دهد.
بنابراین به نظر می رسد که میادین اکتشافی جدید در عربستان بیشتر از جهت دستیابی به منابع بیشتر گاز سودمند باشند چراکه در حال حاضر این کشور علاقه چندانی به کشف منابع جدید نفت ندارد.
عربستان هم اکنون هفتمین قدرت بزرگ جهان در تولید گاز به شمار می آید و حدود ۳۰۳ میلیارد میلیارد متر مکعب ذخایر گاز دارد و این میزان باعث شده است که کشور خاورمیانه ای ۴ درصد از ذخایر گاز طبیعی در دنیا را در اختیار داشته باشد.
کشف میادین جدید گازی در عربستان توانایی های این کشور در این موضوع را ارتقا خواهد داد و به تحقق برنامه ریاض برای ایجاد تنوع در منابع درآمدی از کمک خواهد کرد.
بعد از اعلام برنامه چشم انداز ۲۰۳۰ توسط محمد بن سلمان، ولیعهد کنونی این کشور، ریاض تلاش کرده است تا اقتصاد خود را متنوع کند اما کاهش قیمت نفت از سه سال پیش و گسترش ویروس کرونا از سال گذشته این برنامه را عمیق تحت تأثیر قرار داده است. حالا کشف میادین جدید گاز می‌تواند بن‌سلمان را امیدوار به اجرایی کردن برنامه تنوع اقتصادی عربستان کند.
افزایش ذخایر گاز عربستان می تواند همچنین این کشور را امیدوار کند تا کشورهایی اروپایی به ویژه در منطقه مدیترانه را مجاب به خرید گاز از این کشور کند. این کشورها که مدت هاست با روسیه و ترکیه بر تامین گاز دچار اختلاف هستند، می توانند امیدوار باشند که منابع جدیدی برای تامین نیازمندی های خود پیدا کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false