×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سقوط تولید اوپک به پایین ترین حد از سال ۲۰۱۴ میلادی

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، بنا به تحلیل‌هایی که از سوی رویترز منتشر شده، میزان تولیدات نفت خام اوپک در ماه ژوئن به کمتر از ۳۰ میلیون بشکه در روز رسیده است. این رقم ۱۷۰ هزار بشکه کمتر از میزان تولیدات کشورهای عضو اوپک در ماه می به شمار می‌آید و همچنین پایین‌ترین نرخ تولید نفت اوپک از آوریل ۲۰۱۴ قلمداد می‌شود.
بنابراین افزایش میزان تولید نفت عربستان برای جبران کاهش تولیدات نفت ایران در اثر تحریم‌های آمریکا هنوز برای متعادل کردن بازار ناکافی است.
بنا به آمارهای موجود، اوپک در ماه ژوئن ۲۹/۶۰ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده است. این آمار نشان می‌دهد که عربستان، بزرگترین تولید کننده نفت اوپک در این ماه در قیاس با ماه قبل از آن، ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز به تولیدات خود اضافه کرده و آن را به رقم ۹/۸ میلیون بشکه نفت در روز رسانده است. این افزایش تولید به دلیل جبران کاهش نفت ایران در بازار در اثر تحریم‌های آمریکا انجام شده بود.
علی رغم این افزایش، عربستان همچنان نفت کمتری نسبت به مقدار مورد توافق اوپک و متحدانش تولید می‌کند. طبق این توافق، عربستان می‌تواند تا ۱۰/۳۱۱ میلیون بشکه نفت در روز تولید داشته باشد.
این افزایش اما هنوز نتوانسته است کاهش نفت تولیدی ایران و ونزوئلا را در بازار جبران کند. هر دوی این کشورها از توافق توقف افزایش تولید اوپک معاف شده‌اند.
تولیدات نفت آنگولا، عراق و کویت نیز در ماه ژوئن در قیاس با ماه قبل از آن کاهش داشته است، اما نیجریه برخلاف این کشورها بر میزان تولیدات خود افزوده است.
در ماه می میزان تولید نفت اوپک به ۳۰/۱۷ میلیون بشکه نفت در روز رسید. با وجود آن که عربستان در این ماه ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز به تولیدات خود افزوده بود اما مجموع تولید نفت اوپک در این ماه کمترین حد ممکن از سال ۲۰۱۵ به این سو به شمار می‌آید.
در همین حال، بنا به آمارهای منتشر شده از سوی موسسه کپلر میزان صادرات اعضای اوپک در ماه ژوئن ۷۶۱ هزار بشکه در روز در قیاس با ماه قبل از آن افزایش پیدا کرده و به رقم ۲۳/۷ میلیون بشکه نفت در روز رسیده است. در ماه می، صادرات نفتی اوپک به زیر ۲۲ میلیون بشکه نفت رسیده بود.
افزایش صادرات نفت اوپک به این موضوع برمی‌گردد که کشورهای عربستان، امارات و عراق به حجم صادرات خود افزوده‌اند.
مثلا عربستان در ماه ژوئن ۱۳۵ هزار بشکه نفت در روز به حجم صادرات خود افزود. ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز نیز به صادرات عراق اضافه شده است. اما امارات از هر دو این کشورها بیشتر صادرات نفتی داشته و ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز بیشتر از ماه قبل روانه بازارهای هدف کرده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false