×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سناريوي سعودي ها و اماراتي ها چيست؟

به گزارش نفت خبر، بیانیه اولیه امارات در رد بروز حادثه باورپذیر به نظر می‌رسید، چون از یکسو دلیلی برای سانسور خبری که بهانه لازم را برای فضاسازی علیه ایران ایجاد می‌کرد، وجود نداشت و از سوی دیگر بعید به نظر می‌رسید در وضع کنونی اقدامی در راستای درگیری در خلیج فارس و دریای عمان صورت گیرد. هنوز گروهی مسئولیت حملات را بر عهده نگرفته، اما از دیشب موجی برای نسبت دادن این حملات به ایران آغاز شده است.

پخش خبر اولیه از المیادین، نوع پوشش این خبر در رسانه‌های ایرانی و واکنش رئیس کمیسیون امنیت مجلس هم به این تحلیلها دامن زده است. مدیر سابق الجزیره حتی مدعی شده حادثه دیروز حمله هوایی ایران بوده، که البته چنین ادعایی بسیار بعید به نظر می‌رسد.

آمریکا هنوز موضعی نگرفته‌، اما به نظر می‌رسد که حادثه آنقدر مهم بوده که پمپئو امروز سفر خود به مسکو را به تأخیر انداخت تا برای بحث درباره ایران به بروکسل برود.
وزیر انرژی عربستان امروز اعلام کرد که روز گذشته (یکشنبه) دو نفتکش سعودی هدف «عملیات خرابکارانه» قرار گرفتند.

خالد فالح وزیر انرژی‌ عربستان سعودی امروز (دوشنبه) اعلام کرد که دو نفتکش عربستان سعودی حین عبور از خلیج‌فارس و در آب‌های امارات در نزدیکی بندر فجیره مورد هدف «عملیات خرابکارانه» قرار گرفتند.
یکی از این نفتکش‌های سعودی در حال حمل نفت از بندر راس تنوره بود و قصد داشته این محموله را به شعبه آرامکو در آمریکا تحمیل دهد.

وزیر انرژی عربستان گفت: «این حمله هیچ خسارت جانی در پی نداشته و هیچ‌گونه نشتی نفت در منطقه دیده نشده اما خسارت زیادی به بدنه این دو کشتی وارد شده است. فالح این حمله را تهدیدی علیه آزادی دریانوردی و امنیت انتقال نفت برای مصرف‌کنندگان در سراسر جهان خواند،‌ محکوم کرد.

فالح مسؤولیت مشترک جامعه جهانی را در حفظ امنیت دریانوردی و امنیت نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری مورد تأکید قرار داد تا پیامدهای آن بازارهای نفت را در بر نگیرد و خطری بر اقتصاد جهانی ایجاد نکند.

عبداللطیف زیانی، دبیر کل شورای همکاری خلیج‌فارس با انتشار بیانیه‌ای اقدامات غیرمسؤولانه‌ای منجر به افزایش تنش و درگیری در منطقه را محکوم کرد و اعلام کرد که چنین اقداماتی منافع ملت‌ها را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد.

وزارت خارجه مصر نیز با انتشار بیانیه‌ای هرگونه اقدام علیه امنیت ملی امارات در مرزهای دریایی و زمینی را محکوم کرد و همبستگی خود را با امارات در برابر مقابله با هر اقدامی در جهت بی‌ثبات‌سازی این کشور اعلام کرده است.

وزارت خارجه بحرین نیز اقدامات خرابکارانه علیه کشتی‌های تجاری در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای امارات در خلیج عمان را محکوم و اقدامی مجرمانه خطرناک توصیف کرد.
این وزارتخانه بر همبستگی بحرین با امارات در اتخاذ تدابیری جهت حمایت از منافعش تأکید کرد و افزود، جامعه جهانی باید برای تضمین امنیت دریانوردی و مقابله با این دست تهدیدات علیه صلح جهانی وارد عمل شود.

وزارت خارجه عربستان و اردن نیز امروز همبستگی خود را با امارات در مقابله با اقدامات خرابکارانه اعلام کرده‌اند.

چندان بعید نیست که این حادثه به نوعی خرابکاری و توطعه صهیونیستی- سعودی باشد و از روی عمد، در جهت ایجاد موج ایران هراسی در منطقه صورت گرفته باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false