×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سهم انرژی در انتخابات آمریکا؛ یک بام و دو هوای بایدن یا پوپولیسم ترامپ؟

صنعت نفت و گاز آمریکا روابط بسیار حسنه ای با ترامپ دارد. به دلیل انتقاد بی پرده او از سیاست های منع فرکینگ و بی اعتنایی کامل او به سیاست های تغییرات اقلیمی و حتی تمسخر آن که نمونه آن خروج از معاهده پاریس بود. در مقابل، آقای بایدن موقعیتی دشوار دارد. هم باید حامیان سنتی حزب دموکرات که محیط زیستی ها و لیبرال ها هستند را راضی نگه دارد و هم نمی تواند از نفوذ و ثروت بخش انرژی آمریکا، که به خصوص در یک دهه گذشته به دلیل تغییر قوانین دست و پاگیر به شدت شکوفا شده است چشم پوشی کند. همین شده است که جمهوری‌خواهان برنامه او را همان نسخه تعدیل شده سناتور برنی سندرز سوسیالیست بخوانند و حامیان دموکرات ها از نقشی که برای سوخت های فسیلی در نظر گرفته است ناراضی باشند. می توان گفت برنامه بایدن برای انرژی کاملا با اصطلاح یک بام و دو هوا همخوانی دارد.
عده ای دیگر می گویند خود طرح آنچنان مهم نیست و باید به مشاوران آقای بایدن در امور انرژی توجه کرد و دست فرمان آن ها را سنجید. نفت خبر فردا گزارشی جامع از مشاوران انرژی بایدن و سوابق آن ها منتشر خواهد کرد.

به گزارش نیویورک تایمز بایدن با اعلام برنامه ۲ تریلیون دلاری خود برای ارتقای وسائط نقلیه الکتریکی، و سیاست‌های مربوط به تغییرات اقلیمی رای لیبرال های محیط زیستی را از آن خود کرده است.
با این حال برنامه ای که در ماه ۱۴ جولای اعلام کرد همچنین مضامینی برای کسب حمایت از سوی یک منبع غیرقابل پیش بینی را هم در خود دارد: صنعت نفت و گاز. صنعتی که نزدیکی زیادی با دونالد ترامپ دارد و منبع مالی عمده کارزار انتخاباتی اوست.
برنامه آقای بایدن برای به صفر رساندن گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۵۰ تا بخشی بر کنار گذاشتن استفاده از سوخت های فسیلی همراه است. با هزینه بیشتر برای حمل و نقل عمومی و گسترش انرژی بادی و خورشیدی و ساخت هزاران ایستگاه شارژ خودروهای الکتریکی؛ اما این برنامه یک چیز را شامل نمی شود: ممنوعیت فرکینگ؛ روشی که باعث افزایش چشمگیر تولید داخلی نفت و گاز در سال های اخیر در آمریکا شده است.
برخی از مدیران نفتی آمریکا به ویژه از این خوشحال هستند که بایدن می خواهد که دولت فدرال در طرحی سرمایه گذاری کند که جلوی رسیدن گازهای گلخانه ای به جو را خواهد گرفت اما در عین حال به این صنعت اجازه می دهد همچنین به سوزاندن انرژی های فسیلی برای دهه ها ادامه دهند.
آقای بایدن همچنین پیشنهاد کرده است که از رآکتورهای پیشرفته هسته ای برای تولید الکتریسیته استفاده شود.
از همین روست که مایک سامرز رییس آمریکن پترولیوم انستیو می گوید: «با بایدن زمینه های مشترکی وجود دارد. ما خوشحالیم که آن ها نقش قابل توجهی برای نفت و گاز در آینده در نظر گرفته اند. ما هم هدف بزرگتر کاهش گازهای گلخانه‌ای و تغییرات اقلیمی را مدنظر خواهیم داشت.»
مدیران نفتی آمریکا می گویند که با دموکرات‌ها همکاری خوبی داشته اند‌‌. مثلا در دوره باراک اوباما این صنعت سود قابل توجهی کسب کرده است.
یک مدیر نفتی در هیوستون درباره برنامه بایدن ابراز خوشحالی کرده و می گوید: «این برنامه شاهکار است چرا که برای هرکس سهمی در نظر گرفته است.»
با این حال مثل همه مدیران نفتی این مدیران نفتی موافق بایدن نیز نگرانی های خود را دارند. مثلا برنامه آقای بایدن برای از میان بردن گازهای گلخانه‌ای از طریق توسعه ماشین های الکتریکی تا سال ۲۰۳۵ را غیرواقع بینانه می دانند.
مسلم است که عمده مدیران نفت و گاز تمایل دارند دونالد ترامپ رییس جمهور شود چرا که او سه سال و نیم گذشته را صرف کم کردن مقررات دست و پاگیر برای این صنعت کرده است و از هیچ کاری برای سرپا نگاه داشتن این صنعت در دوران سخت کرونا فروگذار نکرده است.
مطابق آمار، بخش انرژی تا ماه ژوئن ۷ برابر کمپین بایدن به کمپین ترامپ کمک کرده است.
با این حال برخی از مدیران نفتی گلایه هایی از آقای ترامپ دارند. برای مثال در بخش گاز به شکل خصوصی با برخی رسانه ها مطرح کرده اند که تنش ایجاد شده در دولت ترامپ با چین به شدت به تجارت آن ها لطمه زده است چرا که چین، بزرگترین واردکننده گاز جهان در ۲۲ ماه گذشته تنها سه محموله ال.ان.جی از آمریکا وارد کرده است.
برخی دیگر نیز می گویند خروج آقای ترامپ از توافق پاریس به چهره این کشور در خارج از مرزها لطمه فراوان زده.
اما ترامپ در سفر نفتی خود به تگزاس با اعتماد به نفس بالایی به سیاست های انرژی دموکرات ها تاخت و گفت دموکرات ها می گویند فرکینگ نباشد، حفاری نباشد و نفت نباشد.
در نهایت به نظر نمی آید بایدن حتی با امتیازهایی که به بخش نفت و گاز داده است شانس چندانی برای کسب حمایت عمده از سوی این بخش ثروتمند و پرنفوذ داشته باشد. دولت ترامپ حتی پیش از انتخابات ۲۰۱۶ سرمایه گذاری سنگینی روی ایالت های نفتی کرد و این حمایت ها تا امروز نیز ادامه دارد. علاوه بر این کارزار انتخاباتی جمهوری خواهان می تواند با استفاده از شعارهای محیط زیستی و لیبرال حزب دموکرات فضای تبلیغاتی را برای آن ها نامساعد کند، حالا سند پیچیده آقای بایدن هر امتیازی که می خواهد به بخش انرژی داده باشد (که قطعا از امتیازات ترامپ بیشتر نیست). حتی ممکن است با این روش بایدن نه تنها رای ایالات نفتی را از دست بدهد بلکه به دلیل امتیازاتی که به بخش انرژی داده است، از جمله ممنوع نکردن فرکینگ که برای محیط زیستی ها و لیبرال ها بسیار حساس است پایگاه سنتی رای خود را هم از دست بدهد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false