×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سود ۱۴۰میلیون دلاری در پیشرفته‌ترین پالایشگاه نفت

به گزارش گروه رسانه‌ای نفت خبر به نقل از ایرنا، پالایشگاه نفت بندرعباس مدرن ترین و تنها پالایشگاه تصفیه نفت خام سنگین ایران و خاورمیانه محسوب می شود و یکی از ۱۰ شرکت پالایشی کشور است که در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با کوشش متخصصان داخلی ساخته و راه اندازی شد.
مطالعه و طراحی ساخت پالایشگاه نفت بندرعباس از سال ۶۹ با انجام کارهای زیربنایی و سفارش خرید آغاز و شروع کار نصب تجهیزات نیز در سال ۷۳ اجرایی شد و در نهایت با تلاش متخصصان ایرانی مرداد سال ۷۶ با ظرفیت پالایش ۲۳۲ هزار بشکه در روز مورد بهره برداری قرار گرفت.
استفاده از آب دریا در حجم زیاد برای خنک کردن و تهیه آب شیرین، استفاده از اسکله نفتی جهت دریافت نفت خام سنگین و فوق سنگین به عنوان خوراک، امکان صادرات و واردات فرآورده‌های نفتی، بزرگترین واحد هیدروکراکر کشور از نظر ظرفیت بخشی از ویژگی های پالایشگاه نفت بندرعباس به شمار می رود.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس در تشریح ۴ دهه عملکرد این پالایشگاه اظهار داشت: در اجرای روند توسعه پالایشگاه، در دو مرحله در سال های ۸۷ و ۹۱ ظرفیت اسمی پالایشگاه نفت بندرعباس افزایش یافت و هم اکنون با ظرفیت پالایش ۳۵۰ هزار بشکه در روز در حال فعالیت است.
هاشم نامور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اکنون خوراک این پالایشگاه شامل نفت خام سبک جزیره هنگام، نفت خام سنگین و میعانات گازی از منابع گازی سرخون و عسلویه تامین می شود.
وی بیان داشت: حدود ۱۸ درصد پالایش نفت خام و به تبع آن تامین فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور در پالایشگاه نفت بندرعباس تولید می شود که با این ظرفیت علاوه بر هرمزگان، فرآورده های مورد نیاز شش استان از جمله سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، فارس، بوشهر و خراسان جنوبی نیز در این پالایشگاه تولید می شود.
نامور در خصوص دستاوردهای این شرکت گفت: با تلاش های متخصصان داخلی ظرفیت اسمی پالایش نفت خام و میعانات گازی از ۲۳۲ هزار بشکه به ۳۲۰ هزار بشکه در روز در مرداد ماه سال ۸۷ افزایش یافت.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس از افزایش ظرفیت پالایشگاه نفت بندرعباس به میزان ۳۰ هزار بشکه در روز در سال ۹۱ و دستیابی به ظرفیت پالایش ۳۵۰ هزار بشکه در روز را یک طرح مبتکرانه در این پالایشگاه عنوان کرد.

۱۴۰ میلیون دلار سودآوری در سال 
مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس اظهار داشت: با اجرای طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه بندرعباس ظرفیت پالایشی این پالایشگاه به میزان ۳۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی و نفت خام سبک افزایش یافت و به ۳۵۰ هزار بشکه در روز رسید که افزایش تولید فرآورده‌های نفتی به خصوص بنزین و گازوییل را به همراه داشته است.
به گفته نامور، اجرای این طرح علاوه بر صرفه‌ جویی ۶۰۰ میلیون دلاری در سرمایه گذاری اولیه برای پالایش ۳۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی و نفت خام سبک، برای پالایشگاه نفت بندرعباس در حدود ۱۴۰ میلیون دلار در سال سودآوری به همراه آورد.
این مسوول اضافه کرد: در راستای اجرای طرح مبتکرانه افزایش ظرفیت پالایشگاه بندرعباس، ۳ دستگاه مخزن ذخیره سازی نفت خام و میعانات گازی نیز هر یک به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه احداث شد که با احداث این مخزن ها ظرفیت ذخیره سازی خوراک پالایشگاه ۵۰ درصد افزایش یافت.
وی طرح افزایش تولید بنزین و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی را از دیگر دستاوردهای پالایشگاه نفت بندرعباس برشمرد و افزود: با بهره برداری از این طرح برای ۶۵۰ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شد.
نامور هدف از اجرای این طرح را افزایش تولید بنزین، ارتقاء کیفیت فرآورده های بنزین و نفت گاز و بهینه سازی مصرف انرژی عنوان کرد.

تامین خوراک پالایشگاه با استفاده از ۳ فروند نفتکش
مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس، احداث ‌واحدهای جدید ارتقاء کیفیت ته مانده برج خلا به میزان ۱۱۰هزار بشکه در روز با هدف تولید فرآورده‌های نفتی با ارزش افزوده بیشتر و کاهش تولید نفت کوره را طرح محوری در دست اقدام این پالایشگاه عنوان کرد.
نامور احداث واحد تولید روغن پایه با ظرفیت تولیدی ۲۴۰ هزار تن در سال با استفاده از خوراک لوب کات تولیدی پالایشگاه، اجرای پروژه مدیریت گازهای مشعل پالایشگاه با هدف کاهش حجم آلاینده‌های ناشی از سوختن گازهای مشعل و کاهش مشکلات زیست ‌محیطی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای را از دیگر طرح های در دست اقدام عنوان کرد.
وی ابراز داشت: تامین نفت خام مورد نیاز از طریق احداث یک رشته خط لوله ۳۰ اینچ با هدف کاهش هزینه‌ ها و نیز ریسک تامین خوراک نفت‌ خام پالایشگاه از طریق دریا از دیگر طرح های محوری در دست اقدام است.
به گفته مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس، همچنین از ابتدای راه ‌اندازی پالایشگاه نفت بندرعباس تاکنون خوراک پالایشگاه با استفاده از ۳ فروند نفتکش هر یک به ظرفیت ۹۰هزار تن(۶۵۰ هزار بشکه ای) تامین می شود.
نامور مزیت های این طرح را کاهش بار آلودگی زیست محیطی نسبت به نفتکش و امکان انتقال نفت ‌خام مستقل از شرایط جوی دریا و متوقف نشدن نفت خام در صورت بروز جنگ و یا ناامنی عنوان کرد.
شرکت پالایش نفت بندرعباس با ظرفیت اسمی پالایش روزانه ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و میعانات گازی، اکنون ۱۸ درصد از نیاز کشور به انرژی و فرآورده های نفتی را تامین می کند.
فرآورده های تولیدی این پالایشگاه در دو گروه اصلی و ویژه طبقه بندی می شود و محصولات اصلی شامل گاز مایع، بنزین، نفت سفید، سوخت جت، نفت گاز و نفت کوره است که مطابق مقررات به وزارت نفت تحویل داده می شود.
محصولات فرعی نیز شامل حلال ۴۰۲، وکیوم باتوم، وکیوم سلاپس، آیزوریسایکل، لوبکات سنگین و گوگرد است که از طریق بورس کالا و انرژی عرضه می شود.
پالایشگاه نفت بندرعباس در زمینی به گستره ۷۰۰ هکتار در ۲۳ کیلومتری غرب این شهر و در کرانه شمالی آب های خلیج فارس ساخته شده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false