×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سیاست جدید عربستان برای افزایش قیمت نفت

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت در سازمان اوپک تصمیم گرفته است که برای افزایش قیمت نفت، به جای آن که به سوی راهکار کاهش تولید گام بردارد، فشارها را برآن دسته از اعضای اوپک که بیشتر از حد مجاز در حال تولید نفت هستند، بیشتر کرده تا آن ها به محد تعیین شده برای تولید بازگردند.

وال استریت ژورنال در گزارشی ضمن اشاره به این موضوع نوشته است که این تصمیم عربستان ناشی از نفوذ سرمایه گذاران حوزه نفت این کشور درتصمیم گیری های ریاض و همچنین اطمینان عربستان از میزان نفوذ خود بر سایر کشورهای عضو اوپک است.

بنابراین عربستان در حال نظارت بر آن دسته از کشورهای عضو اوپک است که بیشتر از حد مجاز در حال تولید نفت هستند. این نظارت همچنین شامل اعضای پروه اوپک پلاس همچون قزاقستان نیز می شود که محدودیت های مربوط به توقف افزایش تولید را رعایت نمی کنند.

به نظر می رسد که اگر فشارها جواب بدهد و دولت های تولید کننده نفت به محدودیت های مربوط به توقف افزایش تولید وفادار باشند، عملا روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت کمتر از گذشته تولید خواهد شد.

عربستان پیشتر نیز مکررا گفته بود که برای بازگشت تعادل بازار دست به هر کاری خواهد زد. این کشور برای تضمین عرضه اولیه سهام آرامکو نیاز ضروری دارد که قیمت نفت افزایش یابد. بنابراین طبیعی است که این کشور به هر اقدامی که می تواند متوسل شود تا قیمت نفت ار از آن چیزی که اکنون وجود دارد، بالاتر رود.

با همه این ها، گزارش شده است که مقام های سعودی به دیگر دولت های عضو اوپک گفته اند که این امکان وجود دارد که در نشست ماه دسامبر اوپک درباره کاهش بیشتر تولید نیز بحث صورت گیرد. اما به نظر می رسد که این کشور، توقف تولید را فقط به عنوان یک احتمال مدنظر دارد و به آن به عنوان یک گزینه جدی نمی نگرد.

بزرگترین خاطیان از توافق توقف تولید، عراق و نیجریه هستند که در ماه گذشته اعلام کردند که تلاش می کنند به توافق کاهش تولید وفادار باشند. تولید ماه اکتبر این دو کشور به نسبت ماه قبل کاهش داشت اما آن ها همچنان ببشتر از حد مجاز در حال تولید نفت هستند.

در سوی مقابل عربستان با وجود افزایش میزان تولید خود در ماه اکتبر، اما همچنان ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز کمتر از سقف تعییین شده نفت تولید می کند. طبق توافق کاهش تولید، عربستان می تواند ۱۰٫۳۱ میلیون بشکه نفت در روز تولید داشته باشد اما این کشور در ماه اکتبر ۹٫۹ میلیون بشکه نفت در روز ثبت تولید داشته است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false