×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
شروع فصل جدید همکاری‌های برقی ایران و عراق

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از ایسنا، وزیر نیرو امروز در مراسم امضای تفاهم نامه فی بین وزارت نیرو و کشور عراق با بیان این که امروز پس از حدود یک ماه کار متراکم، همکاران صنعت برق در ایران و مذاکرات صورت گرفته با هئیت عراق آماده امضای تفاهم نامه هستیم اظهار کرد: درصدد هستیم در چارچوب این همکاری نه تنها در زمینه استمرار صادرات برق بلکه در حوزه‌های دیگر همچون بازسازی صنعت برق عراق و ایجاد همکاری‌ها برای توسعه تحقیقات با کشور عراق تبادل داشته باشیم.

وی افزود: تا زمانی که خواهران و برادران ما در کشور عراق خواهان برق باشند و تا جایی که به لحاظ فنی برای ما مقدور باشد، صادرات برق به این کشور را ادامه خواهیم داد. علاوه بر این در حوزه بازسازی صنعت برق این کشور نیز به نحوی ایفای نقش خواهیم کرد که آنچه خودمان از حیث دانش فنی و تجربیات ساخت تجهیزات به وجود آورده‌ایم به کشور همسایه نیز منتقل کنیم که برای این منظور نیز شرکتهای متنوع بخش خصوصی ایران آمادگی کامل دارند. تا در برابر برنامه‌های توافق شده همکاری خودشان را آغاز کنند.

وی اظهار کرد: سنکرون کردن سیستم برق دو کشور به معنی هم زمانی آن با ساخت نیروگاه‌ها بازسازی نیروگاه‌های آسیب دیده کاهش تلفات انرژی و آموزش و تربیت نیروهای انسانی از جمله برنامه‌های مورد توافق بین دو کشور است.

وی همچنین در بخش دیگر صبحتهای خود در جمع خبرنگاران با بیان این که این تفاهم نامه در یک برنامه سه ساله تنظیم شده است اظهار کرد: قصد داریم در حوزه صنعت برق ایران را به عنوان هاب انرژی منطقه معرفی کنیم و در حوزه ایجاد آسایش و امنیت کشورهای منطقه دغدغه داریم و به همین دلیل جمهوری ایران با ظرفیت‌های بالای که در بخش صنعت برق دارد حاضر است تا برای توسعه کشورهای همسایه نیز گام بردارد.

به گفته وی برنامه‌های وسیعی را برای کشور عراق در زمینه بازسازی صنعت برق آموزش نیروی انسانی کاهش تلفات در نظر داریم و در بخش صادرات تا زمان نیاز این کشور اقدام خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نتیجه مذاکرات صورت گرفته برای پرداخت بدهی عراق به ایران در حوزه صنعت برق گفت: برنامه‌های متعددی را برای وصول مطالبات خود در نظر گرفته‌ایم و اکنون این بدهی‌ها در حال بازپرداخت است، اما در مجموع هدف ما توسعه منطقه است و اجازه نخواهیم داد که توسعه منطقه به دلیل وجود تحریم از سوی ایالات متحده متوقف شود.

وی با بیان این که نه تنها برای جمهوری عراق بلکه برای دیگر کشورهای منطقه نیز آمادگی همکاری داریم گفت: هدف این است که در یک فضای تفاهم بتوانیم پیشرفت و توسعه منطقه را دنبال کنیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false