×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
شل و اکسون با خورشید نفت را تطهیر می‌کنند

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، شرکت‌های بزرگ سوخت فسیلی در سراسر جهان در حال تلاش برای ارائه تعریف جدیدی از قابلیت‌ها و توانایی‌هایشان در مورد استخراج نفت و گاز هستند و همزمان یکی از اهداف این شرکت‌ها، کار بر روی جنبه‌های پاک و زیست محیطی عملیات استخراج نفت است.

«ایریا انرژی»، یک شرکت متعلق به شل و اکسون موبیل است که بزرگ‌ترین پروژه تولید انرژی خورشیدی را در San Joaquin Valley کالیفرنیا کلید زده است. از این منطقه، از زمان آغاز عملیات استخراج نفت در سال ۱۹۱۱ تاکنون، ۱/۷ میلیارد بشکه نفت خام سنگین استخراج شده است.

در این پروژه که ۲۵۰ میلیون دلار هزینه دربرخواهد داشت، ۶۳۰ هکتار از خانه‌ها را به پنل‌های خورشیدی  مجهز می‌کنند. این پنل‌ها که در سقف خانه‌ها نصب می‌شوند؛ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با حرکت خورشید از شرق به غرب، تغییر زاویه می‌دهند تا با زاویه تابش خورشید همخوانی داشته باشند. با این روش، امکان گرم کردن آب و همچنین تولید بخار صنعتی وجود دارد.

۱۲ میلیون بشکه بخار تولید شده در سال با کمک این تاسیسات، برای کاهش انتشار کربن از عملیات میدان نفتی  Belridge  استفاده می‌شود. این بخار به سنگ مخزن وارد می‌شود تا نفت را از بخش زیرین جدا کند.

این پروژه سالانه می‌تواند از انتشار ۳۷۵ هزار تن گاز کربن جلوگیری کرده و ۱۵ میلیون دلار در سال در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند.

گلس پوینت، شرکتی که این پنل‌ها را به سفارش ایریا نصب کرده است در گذشته هم تجربه‌های مشابهی در این زمینه داشته که منجر به ایجاد پروژه‌های میلیاردی در کشورهایی مثل عمان برای ساخت یک سیستم استخراج نفت با بخار هزار مگاواتی شده است.

 از آنجا که این روش باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان می‌شود؛ ارائه دهندگان سوخت‌های فسیلی می‎بایست روش‌های قدیمی را کنار بگذارند. جهان همچنان از سوخت‌های فسیلی و انرژی‌های تجدیدناپذیر استفاده می‌کند و شرکت‌های بزرگی مثل شل، توتال و اکسون، به عنوان رهبران بازی انرژی‌های پاک، باید با هم همکاری و ارتباط داشته باشند.

سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در بخش انرژی‌های سبز، امکان بروز استعدادهای تازه‌ را به شرکت‌های نفتی می‌دهد. اینکه آیا این شرکت‌ها می‌توانند باعث ارتقای بخشی از این زنجیره شوند یا خود به طور مستقیم تجارت دراین مورد را آغاز خواهدند کرد هنوز قطعی نیست اما هر جرقه‌ای در تقاضای نفت و گاز، به این صنعت برای رسیدن به هدف نهایی خود کمک می‌کند.

 مترجم: شکوه ارشادی فر

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false