×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
شمارش معکوس آغاز تولید لوک‌اویل در عراق

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از پلاتس، مدیر شرکت دولتی نفت منطقه‌ای عراق در بصره در گفتگو با اس اند پی گلوبال پلاتس با اعلام کرد که شرکت نفتی لوک اویل روسیه قصد دارد تا سال ۲۰۲۱ میلادی، تولید از میدان بزرگ نفتی واقع در جنوب عراق را آغاز کند.

علی ورید، مدیر شرکت دولتی نفت منطقه‌ای عراق در بصره گفت: «در بلوک ۱۰ میدان ذیقار، عملیات اکتشاف توسط روس‌ها به سرعت ادامه دارد.»

بر اساس اعلام شرکت لوک اویل، ذخایر قابل برداشت این بلوک ۲/۵ میلیارد بشکه بوده و یافته‌های به دست آمده از چاه اکتشافی اریدو-۱ نشان می‌دهد این میدان را باید بزرگترین کشف نفتی عراق در ۲۰ سال اخیر دانست.

شرکت چاینیز بوهای نیز عملیات حفاری چهارمین چاه را در بلوک ۱۰ اکتشافی آغاز کرده و شرکت دولتی اکتشاف نفت عراق، همزمان عملیات اسکن سه بعدی میدان را آغاز نموده است.

میدان‌های نفتی جنوب عراق

میدان‌های نفتی جنوب عراق

پیش‌بینی می‌شود که تولید تجاری این میدان در سال ۲۰۲۱ میلادی آغاز شود.

بلوک ۱۰ میدان ذیقار در مناقصه سال ۲۰۱۲ میلادی به شرکت روسی لوک اویل واگذار شد.

این بلوک در استان ذیقار در جنوب عراق و غرب پروژه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای قرنه غربی-۲ قرار دارد.

یاروسلاو اوکولوف، مدیر مالی ارشد شرکت لوک اویل خاورمیانه در یک نشست خبری در استانبول در روز سه‌شنبه (دیروز) اعلام کرد: «میدان اریدو را باید کشفی بزرگ و امیدوارکننده دانست و ما در حال تکمیل مراحل اکتشاف و مطالعات آن هستیم.»

وی افزود: «من معتقدم پس از پایان مراحل ارزیابی، می‌توان با اطمینان بیشتری ذخایر این بلوک را اعلام و تولید از آن را آغاز کرد. با راه اندازی این پروژه، ظرفیت تولید نفت شرکت لوک اویل افزایش خواهد یافت.»

شرکت لوک اویل از سرمایه‌گذاران بزرگ خارجی فعال در بازار عراق است. قرارداد میدان قرنه غربی -۲ در سال ۲۰۱۰ میلادی به امضا رسیده و تولید کنونی آن از مرز ۴۰۰ هزار بشکه در روز فراتر رفته است. گفته می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی، برداشت از این میدان ۵۰ تا ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یاید.

احسان اسماعیل، مدیر اجرایی شرکت دولتی نفت بصره در کنفرانس استانبول اعلام کرد: تولید ۸۰۰ بشکه‌ای در نظر گرفته شده برای این میدان ممکن است تا ۲۰ درصد افزایش یابد. چرا که فرصت‌های زیادی برای توسعه این عدد وجود دارد.

فاز بعدی پروژه شامل حفاری چاه‌های بیشتر برای تزریق آب جهت افزایش فشار مخزن همراه با ایجاد ظرفیت بیشتر تاسیسات نمک‌زدایی و تصفیه آب خواهد بود.

تولید از مخزن یاماما در قرنه غربی-۲ می‌تواند روزانه ۳۰ هزار بشکه بر مقدار برداشت کنونی بیافزاید. اما کارشناسان معتقدند ظرفیت برداشت از این میدان، بسیار بیشتر خواهد بود.

مترجم: محسن داوری

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false