×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
شهادت سردار سلیمانی؛ تهدیدی برای آینده نفتی عراق

به گزارش گروه انرژی نفت خبر، ریسک‌های امنیتی شدید در پی ترور قاسم سلیمانی می‌تواند شرکت‌های بین‌المللی نفت فعال در عراق مانند اکسون موبیل یا بی.پی را ترغیب کند که سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیربنایی که برای بلندپروازی‌های نفتی عراق حیاتی هستند، ارزش ندارد.
شرایط مالی عراق در صنعت نفت پیش از این ماجرا هم بسیار سخت بود و نگهداری‌های معمول از میدان‌های نفتی در حال حاضر سخت‌تر هم شده‌اند.
از سوی دیگر چشم‌انداز خروج سربازهای آمریکایی از این کشور به مخاطرات برای عراق دامن می‌زند. پارلمان عراق مدت کمی پس از حمله پهپادها به سردار ایرانی به خروج سربازان امریکا از این کشور رای داد و این حمله را نقض حاکمیت ملی عراق خواند.
اما بیرون کردن سربازان آمریکایی همچنان جای سوال است، چرا که بسیاری از نمایندگان سنی و کرد عراق در رای‌گیری آن جلسه پارلمان عراق شرکت نکردند و از سوی دیگر ترامپ عراق را به تهدید به تحریم در صورت پیگیری خروج سربازان آمریکایی کرده است. با این حال این بدان معنا است که اقدامات ایران در عراق از مصونیت بیشتری برخوردار خواهد بود. از سوی دیگر احتمال تجدید حیات نیروهای داعش در مناطقی که حفاری یا پالایش نفت انجام می‌شود افزایش می‌یابد.
هیچ‌کدام از این‌ها باب طبع شرکت‌های نفتی نیست. بررسی عراق پر خطر ممکن است باعث عقب‌‌نشینی آن‌ها از سرمایه‌گذاری‌های اساسی در زیرساخت‌های عراق شود، مانند پروژه مشترک تامین آب دریا (CSSP) ، طرحی چند میلیارد دلاری برای استخراج نفت خام بیش‌تر از میدان‌های با قدمت بیشتر توسز پمپاژ آب دریا.
کارشناسان می‌گویند این طرح در راستای برنامه‌های عراق برای تولید بالاتر از روزانه ۴٫۵ میلیون بشکه است. اما حالا ممکن است شرکت‌های نفتی از خود بپرسند که آیا ارزشش را دارد؟
بنا بر گفته پل استیونز از چتم هاوس اکنون خیلی بعید است که پروژه مهم مشترک تامین آب دریا که قرار بود توسط اکسون-و برای گسترش ظرفیت تولید ضروری است- اجرا شود در آینده‌ای نزدیک به پیش رود.

به دنبال عراق
در پی شهادت سردار سلیمانی، تحلیلگران در ابتدا این موضوع را مطرح کردند که ایران ممکن است تنگه هرمز را ببندد ولی به سرعت این تئوری را رد کردند. چرا که هرمز نه تنها برای عبور بشکه‌های نفت حیاتی است بلکه برای تشدید فعالیت‌های کمپین‌های نماینده این کشور در لبنان و یمن نیز بسیار مهم است.
این گزینه‌ها احتمال پاسخگویی نظامی از سوی ایالات متحده، عربستان و یا اسراییل را کاهش می‌دهند.
اما حالا همه نگاه‌ها به سمت عراق است. تحرکات در عراق، عملی‌ترین راه تشدید کارزار تبلیغاتی علیه ایالات متحده برای تهران به شمار می‌رود. گرچه وزیر خارجه ایران گفته است که پس از شلیک موشک به پایگاه هوایی آمریکا در عراق ایران تلافی خود علیه آمریکا را به پایان رسانده است اما خبرنگاران معتقد نیستند که اقدامات ضد آمریکایی غیر مستقیم ایران به پایان رسیده باشد.
احمد مهدی از موسسه مطالعات انرژی آکسفورد در اوایل این هفته گفت: «عراق مقرون به صرفه‌ترین گزینه برای گسترش کنترل و ادامه “جنگ سایه” با ایالات متحده با توجه به دارایی‌های سیاسی و ردپای اطلاعاتی آن است. تهران علاقه‌مند است که احساسات ضد آمریکایی را تهییج کرده و بعد از آن برای باز مشروعیت و تقویت خود استفاده کند».
آژانس بین‌المللی انرژی گفته است که در میان مدت، ممکن است نگرانی‌های شدید امنیتی ایجاد ظرفیت تولید را برای عراق مشکل کند. متیو فیتزیمونز از ریستاد انرژی نیز خاطرنشان کرد که با توجه به شرایط فعلی هر هزینه‌کردی در عراق به احتمال زیاد تحت بررسی دوباره قرار خواهد گرفت.
پل استیونز نیز در اظهار نظری برای چتم هاوس نوشت که “تولید آینده عراق از حالا به دلیل خروج نیروهای کمپانی‌های نفتی بین‌المللی به دلایل امنیتی آسیب دیده است”.
هیچ کشوری نمی‌خواهد بشنود که سرمایه‌گذار خارجی علاقه‌اش را از دست داده است. به ویژه عراق ممکن است در این مورد ناراضی باشد. تولید نفت عراق در حدود ۴٫۴ میلیون بشکه در روز است و به زودی به ۵ میلیون هم خواهد رسید که رشد بیش‌تر آن فقط با نصب پروژه‌های زیرساختی قابل دستیابی است. پروژه‌هایی با بودجه زیاد که ظرفیت خط لوله و تزریق آب به میادین نفتی جهت تقویت فشار مخزن را محقق می‌کنند.

به گفته احمد مهدی برخی اقدامات موقت وجود دارد که عراق می‌تواند انجام دهد. از جمله افزایش استفاده از آب صنعتی و آب بازیافتی و یا افزایش ظرفیت آنچه تصفیه‌خانه آب قرمت علی نامیده می‌شود. اما هیچ کدام جایگزین پروژه‌های بزرگی که عراق واقعا به آن احتیاج دارد نیست.
چند ماه پیش از حمله پهپادی به سردار ایرانی آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده بود که تولید نفت عراق در سال ۲۰۳۰ از ۷٫۵ میلیون بشکه به ۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید اما حالا ممکن است که این آژانس مجبور شود به دلیل افزایش خطرات امنیتی و احساسات ضد آمریکایی در عراق میزان پیش‌بینی خود را باز هم کاهش دهد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false