×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
شکست آمریکا در صفر کردن صادرات نفت خام ایران

حدس و گمان‌ها در رابطه با کشورهای احتمالی حاضر در این لیست از همان روز جمعه و حتی پیش از اعلام رسمی اعطای معافیت، از سمت رسانه‌های بین‌المللی و کارشناسان آغاز شده بود.
هرچند هنوز اسامی دقیق کشورهایی که از آمریکا بابت تحریم‌های ایران معافیت گرفته‌اند تا کنون مشخص نشده است اما ایمان ناصری، مدیرکل خاورمیانه مؤسسه مشاوران بازار نفت و گاز در گفتگو با «نفت‌خبر» ژاپن، کره‌جنوبی، هند و ترکیه (وزیر انرژی ترکیه یک روز پس از انجام این گفتگو، به رویترز اعلام کرد نام ترکیه در لیست هشت کشور معاف شده از تحریم‌های نفتی آمریکا قرار دارد) را از کشورهای احتمالی حاضر در این لیست می‌داند. از نگاه ناصری، کشورهای دیگری که می‌توانند در این لیست قرار گیرند چین و امارات هستند و ممکن است تایوان و ایتالیا نیز به عنوان خریداران نفت خام ایران، در این لیست قرار داشته باشند. با این حال باید تا تایید این لیست در روز دوشنبه منتظر ماند و دید کدام کشورها به طور قطع از تحریم‌های نفتی ایران معاف شده‌اند. فاز دوم تحریم‌های آمریکا با تمرکز بر خرید نفت خام ایران از روز دوشنبه ۱۴ آبان آغاز می‌شود.

بازی ترامپ در فضای مه‌آلود

به عقیده مدیرکل خاورمیانه مؤسسه مشاوران بازار نفت و گاز «در هر صورت آمریکا به دنبال دستیابی به هدف خود برای کاهش صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران است و با استفاده از این معافیت‌ها قصد دارد شرایط خاصی را بر خریداران نفت خام ایران اعمال کند که یکی از این شرایط می‌تواند کاهش خرید نفت از یک میزان مرجع باشد. البته مشخص نیست این مرجع چه خواهد بود و چه بازه زمانی یا چه میزان از خرید نفت خام این کشورها از ایران قرار است معیار قرار گیرد.»

از دیگر مسائلی که مشخص شده این است که دو کشور از لیست یاد شده، باید در یک بازه زمانی خرید نفت خام ایران را به صفر برسانند. بنابراین به نظر می‌رسد که اعمال این معافیت‌ها با آنچه در دوران اوباما اتفاق افتاد، بی‌شباهت نیست. اتفاقی که در آن زمان رخ ‌داد این بود که معافیت‌ها هر شش ماه یکبار یا تمدید می‌شد یا سقف آن کاهش پیدا می‌کرد اما مشخص نیست دولت ترامپ قصد دارد این معافیت‌ها را تنها یک بار ارائه دهد یا قصد دارد بعد از اتمام بازه زمانی مشخص شده، آنها را تمدید کند یا سقفشان را کاهش دهد.

این نیز موضوعی است که از نگاه ناصری در روز دوشنبه مشخص خواهد شد اما او تاکید دارد «با این حال مشخص نیست روز دوشنبه دولت ترامپ برنامه معافیت‌ها را به طور کلی اعلام کند یا تنها به اعلام بخش نخست آن بسنده کند و بخواهد مانند شش ماه گذشته خریداران نفت ایران را در فضای عدم قطعیت نگه دارد و با ابزار ترس و ناآگاهی خرید نفت ایران را تهدید کند.»

 

شکست آمریکا در صفر کردن خرید نفت ایران

«مدیریت بازار و مدیریت قیمت» مهم‌ترین انگیزه‌هایی هستند که از نگاه ناصری، دولت ترامپ را وادار به ارائه معافیت خرید نفت ایران کرده است. به عقیده این کارشناس ارشد بازار نفت و گاز، در ماه سپتامبر و همزمان با کاهش نسبی صادرات نفت خام ایران، سیر صعودی قیمت‌ها در بازار جهانی نفت نیز شدت گرفت. به این ترتیب برای ناظران بازار نفت تقریبا مشخص شده بود که اگر صادرات نفت ایران به صفر برسد بازار تحت فشار قرار خواهد گرفت و باید منتظر قیمت‌های بالای ۱۰۰ دلار بود. ناصری با اشاره به این موضوع گفت: این تحلیل‌ها احتمالا به گوش دولت آمریکا نیز رسیده و آنها را به این نتیجه رسانده که آنها نمی‌توانند به هدف اولیه خود که صفر کردن صادرات نفت خام ایران است دست یابند.

«انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا» که به فاصله چند روز پس از آغاز تحریم‌های ایران برگزار می‌شود، از دگیر انگیزه‌هایی است که ناصری به آن اشاره می‌کند. او در توضیح این مطلب می‌گوید: قطعا قیمت‌های بالای نفت حداقل در ماه جاری میلادی که ماه برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا است از اهمیت بالایی برخوردار است و اعلام این معافیت‌‌ها چند روز قبل از انتخابات و کاهش قیمت‌ نفت خام آمریکا به زیر ۷۰ دلار در این بازه زمانی و پیدا شدن اثر آن در پمپ‌ بنزین‌های آمریکا که قیمت‌ها در آن روز به روز تغییر می‌کند یکی از انگیزه‌های دولت آمریکا برای دادن این معافیت‌ها بوده است.»

اما اگر دولت ترامپ معافیت‌های یاد شده را اعطا نمی‌کرد، بازار جهانی نفت که از سمت دیگر کشورهای عضو اوپک نیز با کاهش عرضه مواجه است، احتمالا توان جبران حدود سه میلیون بشکه نفت خام را نداشت و زیان کمبود عرضه و رشد قیمت مستقیما به آمریکا و سایر مصرف‌کنندگان نفت خام می‌رسید.

مدیرکل خاورمیانه مؤسسه مشاوران بازار نفت و گاز عقیده دارد «می‌شود گفت اقدام اخیر دولت آمریکا نشان‌دهنده شکست سیاست‌های تحریمی این کشور یا شکست نسبی هدف اصلی آنها در به صفر رساندن صادرات نفت خام ایران بوده است.»

در این میان با توجه به اینکه قطعا از سمت وزارت خزانه‌داری آمریکا سقف مشخصی برای خرید نفت ایران از سمت کشورهای معاف شده در نظر گرفته می‌شود، به نظر می‌رسد آمریکا راه‌های مختلفی را برای نظارت بر رعایت سقف‌های تعیین شده در پیش گیرد. به گفته ناصری، یکی از راه‌ها رصد کشتی‌های نفتکش است که از روش‌های ماهواره‌ای قابل دست‌یابی است. دومین روش دریافت اعداد واردات از گمرک کشورها است و راه سومی که برای نظارت وجود دارد این است که شرکت‌های خریدار نفت ایران آمارهای واردات خود را به وزارت خزانه‌داری آمریکا ارائه دهند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false