×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
صادرات نفت ایران به چین قربانی توافق تجاری پکن و ترامپ می‌شود؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از آسیا تایمز، مذاکرات میان آمریکا و چین که می‌تواند خروجی آن قرار گرفتن ایران در فهرست ممنوعه سرمایه‌گذاری باشد، احتمال دارد، دو طرف را به توافق نزدیکتر کند.
جیمز دورسی، تحلیلگر در موسسه مطالعات بین‌الملل و خاورمیانه می‌گوید که حد و اندازه‌ای که چینی ها متمایل به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند، موضوع مذاکرات میان آمریکا و چین است.
او می‌گوید هر چه که چین و آمریکا از یکدیگر فاصله گیرند، احتمال نقض تحریم‌های سنگین واشنگتن علیه تهران از سوی چین بیشتر می‌شود و برعکس هر چه این دو کشور همکاری‌های بیشتری داشته باشند، احتمال تبعیت پکن از سیاست های تحریمی واشنگتن در قبال ایران فزونی می یابد.
دولت ترامپ در می سال گذشته به طور رسمی اعلام کرد که از توافق هسته‌ای با ایران که مورد حمایت چین قرار داشت، خارج خواهد شد. آمریکا در آن زمان برخی معافیت‌ها برای مبادلات نفتی با ایران را به مدت ۶ ماه وضع کرد. آمریکا اعلام کرده بود که هدفش از خروج از برجام و برقراری تحریم‌ها علیه ایران، به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.
هشت دولت شامل چین، مشمول معافیت‌های ۶ ماهه دولت ترامپ بودند. از آن زمان چین تلاش کرده است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزند.
از زمان خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها، مقامات ارشد ایران به ویژه رهبر عالی این کشور بر بهبود و توسعه روابط با شرق تاکید دارند. در میان قدرت‌هایی که در شرق جهان وجود دارد از جمله مسکو و دهلی‌نو، چین برای ایران حائز منافعی حیاتی است به این دلیل که چین یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران به شمار می‌آید.
جان کیلداف، بنیان‌گذار موسسه ایجین کپیتال می‌گوید اگرچه فروش نفت ایران بسیار اندک شده است اما چین با اجازه دادن به پالایشگاه‌های کوچک خود برای خرید نفت ایران، در حال کمک کردن به این کشور است.
تخمین زده می‌شود که چین بتواند انبارهایی برای ذخیره‌سازی تقریبا ۱۴ میلیون بشکه نفت ایران را بسازد. این موضوع بر مذاکرات میان آمریکا و چین سایه انداخته است و حتی آمریکا می‌تواند با نادیده گرفتن این موضوع، نشانه ای از ترمیم روابط با تهران مخابره کند.
در حالی که چین صراحتا مخالفت خود را با سیاست تحریم یکجانبه آمریکا علیه ایران اعلام کرده است اما در عمل تلاش می کند تا نسبت به شریک تجاری خود با احتیاط عمل کند. شرکت های چینی در عمل بسیار با احتیاط با ایران وارد معامله می‌شوند چرا که از عواقب آن آگاهی دارند.
بنا به آمارهای اعلام شده از سوی آمریکا، میزان صادرات چین به آمریکا به رقم ۵۵۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسید. صادرات چین به ایران در همان سال زیر ۲۰ میلیارد دلار بوده است. این آمار و ارقام می‌تواند کمک کند که توضیح دهد چینی ها چگونه روابط تجاری با شرکای خود را تنظیم خواهند کرد.
وزارت خزانه‌داری آمریکا در روز ۲۵ سپتامبر علیه دو شرکت چینی که تحریم‌های امریکا را نقض کرده بودند مجازات‌هایی را اعلام کرد.
این نشانه ای از سوی امریکا به چین بود مبنی بر این که واشنگتن هیچ رضایتی به تداوم روابط تجاری پکن با تهران ندارد. پس بی‌دلیل نیست که روز شنبه، شرکت نفت دولتی چین (سی ان پی سی) مشارکت خود را در پروژه گاز پارس جنوبی را منتفی کرد. پروژه‌ای که پیشتر از سوی شرکت فرانسوی توتال ترک شده بود.
خروج چین از پروژه مشترک با ایران از یک سو و در خطر گرفتن اوضاع اقتصادی در آمریکا می‌تواند به عنوان عوامل پیشران برای ترمیم روابط تجاری چین و آمریکا و تعدیل جنگ تجاری این دو کشور باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false