×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ضربه توافق جدید اوپک پلاس به اقتصاد عربستان

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از پلاتس، صندوق بین المللی پول گفته است که اقتصاد عربستان در ۲۰۲۰ وضعیت نامساعدتری از آنچه که پیشتر پیش بینی کرده بود خواهد داشت. این صندوق گفته است که مهمترین دلیل افت اوضاع اقتصادی ریاض، توافق جدید اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید نفت است.

صندوق بین المللی پول پیشتر در ماه اکتبر تولید ناخالص داخلی عربستان را ۲٫۲ درصد عنوان کرده بود اما حالا آن را به ۱٫۹ درصد کاهش داده است. این رقم برای سعودی ها در سال ۲۰۱۹ تقریبا ۰٫۲ درصد گزارش شده بود. کاهش درآمدهای ناشی از فروش نفت، باعث می شود تا اقتصاد عربستان در سال جاری کوچک تر از آن چیزی شود که قبلا پیش بینی می شد.

عربستان در قالب توافق جدید در اوپک پلاس پذیرفته که سهم کمتری به نسبت گذشته نفت تولید کند و این در حالی است که برخی دیگر از کشورهای عضو این بلوک نفتی یعنی نیجریه و عراق همچنان اعتنایی به سقف تعیین شده برای میزان تولید نفت ندارد.

در اثر توافق جدید اوپک، عربستان ۵۰۰ هزار بشکه نفت دیگر از تولیدات خود می کاهد تا میزان تولید کلی نفت دولت های اوپک از ۱٫۷ میلیون بشکه نفت در روز به نسبت گذشته به ۱٫۲ میلیون بشکه برسد.

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان هفته گذشته اعلام کرده بود که میزان تولید نفت در این کشور در ماه های ژانویه و فوریه ۹٫۷ میلیون بشکه نفت در روز خواهد بود. به این ترتیب، سعودی ها ۴۰۰ هزار بشکه نفت کمتر از سقف مجاز تولید خواهند داشت.

صندوق بین المللی پول در گزارش به روز شده خود از چشم انداز اقتصاد جهانی گفته است که انتظار می رود رشد اقتصادی در خارومیانه و آسیای مرکزی در سال ۲۰۲۰ رقم ۲٫۸ درصد باشد. به این ترتیب، صندوق، این رقم را به نسبت پیش بینی قبلی خود ۰٫۱ درصد کاهش داده است. این نهاد اقتصادی جهانی گفته است که رشد اقتصادی در این مناطق در سال ۲۰۲۱ بالاتر خواهد رفت و به ۳٫۲ درصد خواهد رسید.

صندوق بین المللی همچنین در گزارش خود نوشته است که ادامه تنش ها در منطقه خاورمیانه می تواند عرضه نفت را با دشواری رو به رو کند. به گزارش این نهاد، افزایش تنش های ژئوپلتیک به ویژه میان ایران و آمریکا می تواند عرضه نفت را در جهان با اخلال رو به رو کرده و سرمایه گذاری های تجاری را متوقف کند.

تنش ها میان ایران و آمریکا در ماه جاری پس از ترور یکی از اصلی ترین چهره های نظامی ایران، ژنرال قاسم سلیمانی تشدید شده است.

این رویدادها باعث افزایش موقتی قیمت نفت شد و به این ترتیب ارزش نفت برنت در هر بشکه حتی به ۷۰ دلار رسید اما بعد از آن قیمت ها تعدیل شد و نفت برنت به ۶۵ دلار در هر بشکه بازگشت پیدا کرد.

تنش ها در خاورمیانه همچنین به دلیل افزایش ناآرامی های سیاسی درعراق، دومین تولید کننده بزرگ اوپک، وضعیت مخربی دارد. اوضاع در لیبی نیز به دلیل زد و خوردهای نظامی نیروهای رقیب چندان مساعد گزارش نمی شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false