×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ضعف اروپا در یاری ایران و حفظ برجام

مترجم: محسن داوری

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، با آغاز تحریم‌های دشوار ایالات‌متحده علیه ایران در مورد پیامدهای این سیاست واشنگتن به دلیل نامشخص بودن بسیاری از مسائل مرتبط همچنان باید به انتظار اتفاقات آینده نشست.

سران اوپک از پدید آمدن رکود در بازار نفت در سال آینده بیمناک‌اند. در گزارش‌های بانک‌های سرمایه‌گذاری، آژانس بین‌المللی انرژی، اداره اطلاعات انرژی و چند مرکز دیگر نسبت به پیامدهای یک رکود دیگر ابراز نگرانی شده است. عوامل بنیادین همچنان در بازار نقش آفرینی می‌کنند و با پایان دوره تعمیر پالایشگاه‌ها، تقاضای نفت خام افزایش قابل توجهی داشته است.

واشنگتن در نظر دارد تا مهمترین منبع تأمین ارز تهران یعنی درآمد حاصل از صادرات نفت ایران را به تدریج به صفر کاهش دهد. در مقابل، اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای برجام تلاش‌های خود را آغاز کرده و امیدوار است شرکت‌های اروپایی تجارت خود با ایران را حفظ کنند. با ایجاد یک سامانه مالی مستقل از دلار، اتحادیه اروپا بدون قرار گرفتن شرکت‌های اروپایی در معرض تحریم‌های کاخ سفید به ادامه کسب و کار با ایران بپردازند.

باغ سبز نشان داده شده توسط اروپایی‌ها با موانع مختلفی روبرو است و با واقعیت‌ها اختلاف قابل توجهی دارد. در شرایط کنونی، تلاش‌های اروپا برای حفظ تجارت با ایران در محاصره دیوارهایی بلند قرار دارد.

سیاستمداران اروپایی با فاصله گرفتن از واقعیت‌های تجارت جهانی، خواهان برطرف شدن موانع ادامه همکاری چند کشور با ایران هستند؛ اما با این حال تاکنون هیچگونه اقدام عملی و قابل توجهی از جانب آنها صورت نگرفته است.

عامل دیگری که ضعف‌های رویکرد اتحادیه اروپا در برابر ایران را نشان می‌دهد اینست که تاکنون هیچ کشوری حاضر به میزبانی سامانه مالی طراحی شده ویژه نشده است.

آنها از مجازات ایالات‌متحده بیمناک‌اند و تمایلی به دست زدن به این ریسک ندارند. قدرت‌های کلیدی اروپا شامل انگلستان، آلمان و فرانسه هم اکنون تلاش می‌کنند تا اعضای کوچکی نظیر لوکزامبورگ را وادار به پذیرش میزبانی این سامانه نمایند. لوکزامبورگ تاکنون حاضر به پذیرش این خواسته نشده است. اتریش نخستین کشوری بود که برای میزبانی سامانه پیشنهاد شد، اما سران این کشور از اجرای طرح شانه خالی کردند. مقامات بروکسل شجاعانه مخالفت خود را ابراز کردند و احتمالاً دولت‌های اروپای شرقی و بالکان نیز حاضر به میزبانی آن نشوند. ایتالیا و اسپانیا هم حاضر به اظهارنظر در مورد میزبانی سامانه نشده‌اند.

ویرا جوروا، کمیسیونر حقوقی اتحادیه اروپا اعلام کرده که این اتحادیه نمی‌تواند بپذیرد که یک قدرت خارجی برای تعیین شرکای تجاری شرکت‌های اروپایی تعیین تکلیف کند. این اقدام آمریکایی‌ها فاقد منطق و یک جانبه گرایانه است.

این سامانه به عنوان آخرین دستاویز اروپایی‌ها برای نجات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ در دستور کار قرار گرفته و علاوه بر حفظ تجارت با ایران می‌تواند ایرانی‌ها را مجاب به باقی ماندن در برجام بدون ایالات‌متحده کند.

هم اکنون بروکسل در کنار متحدانش شامل پاریس و برلین تلاش می‌کنند تا برجام را حفظ نمایند؛ اما این اقدام علاوه بر ریسک رویارویی مستقیم با ایالات‌متحده، می‌تواند خشم دولت‌های عربی خاورمیانه را نیز به همراه داشته باشد.

این سامانه همانند یک اتاق مبادله عمل می‌کند و در برابر دریافت نفت و گاز ایران، کالاهای اروپایی را با دور زدن تحریم‌های دلاری و به صورت تهاتری مبادله می‌کند. محدودیت در استفاده از دلار در دادوستد با تهران، مهمترین مانع شرکت‌های اروپایی در تجارت با ایرانی‌ها محسوب می‌شود.

با وجود حمایت همه جانبه اتحادیه اروپا از سامانه تجاری اکثر تحلیلگران معتقدند این سیستم نمی‌تواند منافع شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی را در برابر تحریم‌های کاخ سفید حفظ کند. لذا تداوم بخش اعظم میزان تجارت دو طرف با ریسک مجازات دولت ترامپ روبرو است.

با شکست احتمالی این سامانه تجاری، بازارهای جهانی با نوسان چشمگیری روبرو خواهد شد. مهمترین منبع درآمدهای ارزی ایران با ریسک مواجه خواهد شد و تنها کشورهای آسیایی به عنوان خریداران اصلی نفت و سایر کالاهای تهران به دادوستد با ایران ادامه می‌دهند. با پایان یافتن معافیت‌های واشنگتن در مورد خرید نفت ایران، شاهد سقوط شدید میزان صادرات نفت این کشور خواهیم بود. پس از توقف خدمات سوییفت به بانک‌های ایرانی نیز احتمال کاهش دامنه تجارت ایران و اروپا وجود خواهد داشت.

تهران با آینده‌ای مه‌آلود و مبهم روبرو است و شکست اروپایی‌ها در حفظ برجام به معنای پایان این توافق خواهد بود. عکس‌العمل مورد انتظار در ایران با این اتفاق، قدرتمندتر شدن تندروهای تهران خواهد بود.

بازارهای جهانی نفت نیز با کابوس نابودی برجام روبرو هستند. با افزایش شفافیت مقدار فروش نفت ایران همراه با عدم موفقیت تحریم تهران، شاهد رکود در بازار خواهیم بود. به دلیل وجود مازاد عرضه در بازار، رهبران اوپک پلاس خواهان کاهش عرضه نفت خود از ابتدای دسامبر هستند. در نشست ماه آینده اوپک و غیراوپک در وین شاهد اعلام رسمی این تصمیم خواهیم بود.

تا آن زمان شرایط ایران روشن‌تر خواهد شد و سران کشورهای روسیه، عربستان و امارات متحده  عربی برای جلوگیری از ایجاد رکود در بازار در سال آینده تصمیم‌گیری خواهند کرد. عوامل بنیادین بازار در شرایط پیچیده‌ای قرار دارند، اما با شفاف شدن موضع اروپا شاهد تأثیری مهم بر بازار خواهیم بود.

تاکنون چند دولت آسیایی نظیر کره جنوبی با اعمال تحریم‌های ایران همراهی زیادی کرده‌اند. در ماه‌های اخیر هیچ سفارشی از سوی کره‌ای‌ها برای خرید نفت ایران ثبت نشده است. سئول با وجود دریافت معافیت از تحریم‌ها در ماه‌های گذشته، هیچ محموله‌ای از پایانه‌های صادراتی ایران روانه کره جنوبی نشده است. به همین دلیل واقعیت‌های تجارت جهانی با مواضع سیاستمداران فاصله گسترده‌ای دارد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false