×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
طرح جدید اوپک چقدر در کنترل آثار کرونا موفق است؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، به نظر می رسد بعد از مذاکرات انجام شده در اوپک پلاس، روسیه نیز حاضر است از طرح پیشنهادی عربستان برای بیشتر کردن توقف تولید به قصد تثبیت قیمت حمایت کند.
کمیته فنی اوپک هفته گذشتی نشستی را به قصد بررسی تبعات ویروس کرونا بر بازار نفت برگزار کرد. نتیجه نهایی این نشست این بود که بازار با مازاد عرضه رو به رو است و به جاست که اوپک از تولیدات خود بکاهد. اما روسیه به عنوان رهبر متحدان اوپک نسبت به این طرح اظهار بی علاقگی کرده و گفته بود برای رسیدن به بهترین واکنش در قبال تاثیرات ویروس کرونا بر بازار نیاز به زمان بیشتری دارد.
اما به نظر می رسد که مسکو نیز تصمیم گرفته که از طرح کاهش تولید حمایت کند. برخی دیپلمات های روسی در سخنان دو روز اخیر خود نشانه هایی از پیوستن به طرح عربستان مخابره کرده اند.
بر اساس این طرح، اوپک ۶۰۰ هزار بشکه نفت دیگر در روز از تولید خود می کاهد. این سازمان نفتی در نشست ماه گذشته خود نیز به کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه ای نفت در روز رای داده بود. زمانی که هنوز خبری از ویروس کرونا نبود.
اما مساله اصلی این است که واقعا تقاضا برای نفت چه اندازه از ویروس کرونا ضربه خورده تا با توجه به آن واکنش نشان داد. برخی تخمین می زنند که این ویروس بتواند بر تقاضا برای ۳ میلیون بشکه نفت در روز اثر گذار باشد. این رقم بسیار بزرگ است و قطعا اوپک را ناچار به اتخاذ تصمیماتی شدیدتر خواهد کرد. اما اگر این بیماری کنترل شود، طبیعتا تقاضا به میزان طبییعی خود برمی گردد.
برای تصمیم گیری نهایی در اوپک نیاز به برگزاری نشست وزارتی است. پیشتر شایعه شده بود که در این هفته این نشست برگزار می شود اما بعید به نظر می رسد که این اتفاق در هفته جاری رخ دهد..
مساله دیگری که میزان اثرگذاری واکنش ها به بیماری کرونا را با ابهام مواجه می کند، وضعیت تولید نفت در لیبی است. هم اکنون تولید ۸۰۰ هزار بشکه نفت در روز در این کشور با اخلال مواجه است. اگر این میزان تولید به چرخه بازار برگردد، آنگاه بازار با مازاد قابل توجه دیگری رو به خواهد شد و قطعا کاهش ۶۰۰ هزار بشکه ای نفت که در حال حاضر پیشنهاد شده است، اثری نخواهد داشت.
بنابراین در حال حاضر نمی توان با قطعیت از توفیق راهکارهای پیشنهادی سخن گفت. هیچ تردیدی وجود ندارد که میزان تقاضا برای نفت از جانب چین، مهمترین عامل در تصمیم گیری برای کاهش تولید نفت به شمار می آید. اگر قرار باشد که این کاهش همچنان ادامه داشته باشد، به جاست که اعضای اوپک نیز از میزان تولید خود بکاهند. اما سوال اصلی این است که این کاهش باید چقدر باشد؟
پاسخ به سوال فوق دقیقا بستگی به میزان کاهش تقاضا برای نفت از سوی چین در اثر ویروس کرونا است. موضوعی که نمی توان دقیقا میزان آن را برآورد کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false