×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ظرفیت روزانه پالایش نفت و میعانات گازی به ۲.۴ میلیون بشکه می‌رسد

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از شانا، علیرضا صادق آبادی با بیان اینکه ظرفیت پالایش روزانه نفت خام و میعانات گازی کشور از یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه در ابتدای سال ۹۶، به ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه رسیده است، افزود: این میزان در حال افزایش است و تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

وی تاکید کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ۸۵۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی که تحریم‌های یکجانبه آمریکا می‌توانست مانع ورود آن به بازارهای جهانی شود، در داخل کشور پالایش و به فرآورده‌های با ارزش افزوده بالاتر تبدیل شده است.

صادق آبادی ادامه داد: اجرای سیاست‌هایی که در ادامه مسیر افزایش دریافت خوراک برای جذب حداکثری نفت خام و میعانات گازی در پالایشگاه‌ها دنبال می‌کنیم، دریافت و پالایش روزانه میعانات گازی را از ۴۵۰ هزار بشکه به ۵۰۰ هزار بشکه و نفت خام را از حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه به حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رساند.

صادق‌آبادی افزود: این سیاست‌ها یکی از راهبردهای آرایش جنگی در وزارت نفت است که بر مبنای رفع گلوگاه‌ها و افزایش ظرفیت پالایشی ایجاد شده است.

فاز چهارم ستاره به کمک افزایش ظرفیت پالایش آمد

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه برداشت میعانات گازی رابطه مستقیمی با برداشت گاز غنی از میدان مشترک پارس جنوبی دارد، گفت: گاز طبیعی تولیدی در این میدان سهم بالایی در سبد سوخت کشور دارد و طبیعی است که افزایش تولید آن باید ادامه داشته باشد، به همین منظور سیاست افزایش دریافت و پالایش خوراک میعانات گازی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دستور کار قرار گرفته است تا تولید از این میدان در شرایط فعلی همچنان افزایش یابد.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت دریافت خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس و راه‌اندازی فاز چهارم این پالایشگاه افزود: ابتدا در نظر داشتیم فاز چهارم را همانند سه فاز دیگر اجرا کنیم، اما از آنجایی که هم‌اکنون منابع ارزی کشور محدود و صرف کالاهای ضروری در جامعه می‌شود و همچنین به صرف زمانی حدود سه تا چهار سال نیاز داشت، تصمیم بر آن شد که با استفاده از ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری موجود و اضافه کردن تجهیزات جدید فرآیندی، فاز چهارم را در قالب یک فاز جدید، راه‌اندازی و ظرفیت پالایش را افزایش دهیم.

صادق‌آبادی تشریح کرد: ابتدا با کمک چند مشاور حقیقی و حقوقی و سازندگان تجهیزات، ظرفیت‌های مازاد را در پالایشگاه ستاره خلیج فارس شناسایی کردیم تا با چند تغییر در تجهیزات مختلف (کوره‌ها، مبدل‌های هوایی، پمپ‌ها، برج‌ها و…) ظرفیت اسمی سه فاز را از ۳۶۰ هزار بشکه به ۴۸۰ هزار بشکه برسانیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه هم‌اکنون مرحله نخست فاز چهارم اجرا شده و ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس از ۳۶۰ هزار بشکه به ۴۰۰ هزار بشکه رسیده است، افزود: در ماه آینده این میزان به ۴۲۰ هزار بشکه و در مهرماه به ۴۵۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

به گفته صادق‌آبادی، تا پایان امسال با خرید تجهیزات مورد نیاز، ظرفیت پالایش میعانات گازی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ۴۸۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

صادق‌آبادی با بیان اینکه بخش بزرگ و مهمی از افزایش ظرفیت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مدیون پالایشگاه ستاره خلیج فارس است، افزود: افزون بر فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس که با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی را به ظرفیت پالایش کشور اضافه کرده است، ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام نیز به ظرفیت پالایشگاه‌های آبادان، اصفهان، تهران، اراک، شیراز و بندرعباس اضافه شده است.

توزیع نفت‌گاز یورو ۴ کشور فراتر از تعهد شرکت

صادق‌آبادی با اشاره به اینکه شرکت ملی پالایش و پخش در توزیع نفت‌گاز نیز فراتر از تعهد خود عمل کرده است، افزود: ما موظف بودیم در کلانشهرهای مشهد، تهران، اهواز، تبریز، کرج، شیراز، اصفهان و اراک نفت‌گاز یورو توزیع کنیم، اما هم‌اکنون ساوه، دلیجان، خمین، قم، اسفراین، کرمان، رفسنجان، نیشابور و سبزوار نیز از نعمت نفت‌گاز یورو ۴ بهره‌مند هستند.

وی ادامه داد: ما همچنین تعهد داشتیم که در ۱۶۳ جایگاه بین‌راهی نفت‌گاز یورو ۴ ارائه کنیم که در حال حاضر این تعداد به بیش از ۲۶۳ جایگاه رسیده است.

ایران صاحب مقام نخست تولید فرآورده با ارزش افزوده بالا در منطقه است

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه ایران در بین کشورهای منطقه، بالاترین میزان تولید فرآورده‌های با کیفیت و ارزش افزوده بالا را دارد، افزود: البته ظرفیت پالایش نفت‌خام عربستان بیشتر است، اما ما صاحب پالایشگاهی به نام ستاره خلیج فارس هستیم که معادل یک پالایشگاه نفت یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت، فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا تولید می‌کند.

به گفته وی، وقتی این معادل‌سازی با پالایشگاه‌های منطقه انجام شود، متوجه می‌شویم ایران بالاترین ظرفیت تولید فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا را دارد.

صادق‌آبادی با بیان اینکه هم‌اکنون متوسط میزان مصرف بنزین کشور حدود ۹۴ میلیون لیتر در روز است، تاکید کرد: ظرفیت تولید این محصول در کشور حدود ۱۱۰ میلیون لیتر در روز است که از این مقدار بنزین، حدود ۹۰ میلیون لیتر آن با گوگرد کمتر از ۱۰ پی پی ام تولید می‌شود و در منطقه کم نظیر است.

وی همچنین درباره میزان تولید نفت‌گاز کشور گفت: روزانه حدود ۱۱۵ میلیون لیتر نفت‌گاز در کشور تولید می‌شود که حدود ۴۰ درصد آن با استاندارد یورو ۴ و ۵ است و یک جهش در رشد کیفی نفت‌گاز به حساب می‌آید که بی‌سابقه است.

واردات یا صادرات بنزین هر دو عامل هشداردهنده درباره مصرف بنزین است

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر اینکه سیاستگذاران باید همیشه نسبت به مصرف بنزین در کشور حساس باشند، گفت: تا زمانی‌ که در بودجه کشور محلی برای واردات بنزین یا درآمدی برای کشور از محل صادرات آن در نظر گرفته نشده باشد، سیاستگذاران نسبت به هشدارهای افزایش مصرف واکنشی نشان نمی‌دهند و در واقع نسبت به آن حساسیت ندارند.

صادق‌آبادی با اشاره به اینکه سال گذشته ایران از فهرست کشورهای واردکننده بنزین خارج شده است، گفت: برای کاهش مصرف بنزین کشور نیز می‌توان در مرحله نخست به تولید و استفاده از خودروهای کم‌مصرف روی آورد. سیاست بعدی با توجه به حجم ذخایر گاز کشور می‌تواند برنامه جایگزینی سوخت سی‌ان‌جی (گاز طبیعی فشرده) با بنزین باشد، همچنین گسترش حمل‌ونقل عمومی یا سیاست‌های قیمتی نیز می‌تواند سبب کنترل و کاهش مصرف بنزین در کشور باشد.

وی ادامه داد: ذخایر راهبردی بنزین و نفت‌گاز ما هم‌اکنون در شرایط بسیار مطلوب قرار دارد که یک سپرده ارزی برای کشور است.

وزارت نفت ستون مقاومت اقتصادی کشور است

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران یکی دیگر از وظایف این شرکت را افزون بر تولید فرآورده که مورد نظر و تاکید وزیر نفت نیز بوده است، تامین خوراک مورد نیاز واحدهای پتروشیمی دانست و عنوان کرد: هم‌اکنون شرکت ملی پالایش و پخش حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد فراتر از تعهد خود عمل و خوراک واحدهای پتروشیمی را فراهم کرده است.

وی درباره برخی انتقادها و حملات به صنعت نفت کشور گفت: من از نیات افراد خبر ندارم، بهتر است عملکرد را بر اساس اعداد و ارقام بسنجیم، زیرا در این صنعت می‌توان با این زبان راحت‌تر صحبت و دفاع کرد.

صادق‌آبادی ادامه داد: دستیابی به ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه ظرفیت پالایش، افزایش تولید بنزین و نفت‌گاز، تولید بنزین با کیفیت بالا، تولید نفت‌گاز با کیفیت بالا، تامین ارز برای تامین کالاهای اساسی کشور، تامین بدون وقفه یارانه‌ها، تامین پایدار و بی‌وقفه سوخت در تمام شرایط از جمله سیل و زلزله، …. و ده‌ها موارد از این دست نشان از عملکرد موثر وزارت نفت دارد.

وی تاکید کرد: وزارت نفت ستون مقاومت اقتصادی کشور است، بنابراین طبیعی است که بیشترین فشار را هم به وزارت نفت بیاورند.

صادق آبادی همچنین از همه کارکنان و مدیران صنعت پالایش کشور قدردانی و تاکید کرد: همه این اقدام‌هایی که بخشی از آن گفته شد، بدون دلسوزی، همدلی، همیاری تمام کارکنان زحمتکش و راهبری شخص آقای وزیر غیرممکن بود و این حمایت‌ها در همه مراحل از کوچک‌ترین اقدام تا بزرگ‌ترین آن سبب شده که هم‌اکنون بنزین و میعانات گازی پاشنه آشیل کشور نباشد و تحریم‌ها در این بخش بی‌اثر باشد.

وی افزود: این اقدام‌های مثبت که با اعداد و ارقام قابل اثبات است و درباره آن توضیح دادم، در راستای افزایش تاب‌آوری کشور در شرایط تحریم و جنگ نابرابر اقتصادی است و با حمایت، دستور و پیگیری‌ها و تلاش‌های شبانه روزی وزیر نفت، مدیران مربوطه، کارشناسان و متخصصان و همه فعالان این جبهه با ایمان و عشق به وطن و دلسوزی و همدلی انجام شده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false