×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
عربستان، مشتری جدید گاز رژیم صهیونیستی

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، ایوب کارا، نماینده سابق مجلس اسرائیل که مدعی شده با برخی از مقامات ارشد در منطقه صحبت‌هایی داشته است، می‌گوید که عربستان و اسرائیل بر سر تأسیس خطوط انتقال گاز و نفت که عربستان را به بندر ایلات متصل می‌کند، گفت‌و‌گو کرده‌اند.
ایلات در حاشیه خلیج عقبه و تقریباً در ۴۰ کیلومتری مرزهای (اشغالی) قرار دارد و به این دلیل انتخاب شده است که به نسبت دیگر شهرها، فاصله کمتری با عربستان دارد.
پروژه انرژی در این وسعت، روابط دیپلماتیک رسمی میان اسرائیل و عربستان را ضروری می‌کند و به همین دلیل ممکن است با واکنش‌های منفی رو‌به‌رو شود. اسرائیل به دلیل بدرفتاری‌های گسترده‌اش با مردم فلسطین در کشورهای عربی مورد نفرت قرار دارد. نهادهای حقوق بشری نیز بارها از این رژیم به دلیل این نوع رفتار انتقاد کرده‌اند. اما عربستان و اسرائیل طی سال‌های اخیر و به دلیل مقابله با ایران، به طور پنهانی همکاری‌هایی با یکدیگر داشته‌اند.
ایوب کارا یکی از مشاوران ارشد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در مورد مسائل مربوط به کشورهای عربی است که بارها به همراه شمار دیگری از مقام‌های اسرائیلی در سال گذشته به کشورهای عربی سفر کرده است. او گفته که این سفرها به دلیل منافع متقابل برنامه‌ریزی شده بود.
نمایندگان وزارتخانه‌های انرژی در عربستان و اسرائیل از اظهارنظر درباره این خط انتقال خودداری کردند.
اسرائیل، عربستان را به عنوان یک شریک مشتاق در حوزه نوظهور گازی خود می‌داند.۱۰ سال پیش، منابع گازی در اسرائیل کشف شدند اما تردیدهایی در این باره وجود داشت که آیا این منابع گازی قابلیت استفاده برای سوخت را دارند یا خیر.
تاکنون قراردادهایی به ارزش ۲۵ میلیارد لار برای توسعه و اکتشاف منابع گازی در عربستان امضا شده است اما گفته می‌شود هنوز درباره ۸۰ درصد از این منابع تصمیم‌گیری نشده است.
عربستان تصمیم گرفته است که به دلیل دسترسی به برق ارزانتر، طی دهه آینده، ۶ برابر بیشتر از گذشته در حوزه گاز سرمایه‌گذاری کند.
در سال ۲۰۱۶ و پس از امضای قراردادی میان اردن و اسرائیل به ارزش ۱۰ میلیارد دلار درباره اکتشاف و توسعه منابع دریایی گاز اسرائیل اعتراض‌های گسترده‌ای در امان، پایتخت اردن انجام شد. اردن میزبان میلیون‌ها فلسطینی است.
در حالی که برخی در عربستان معتقدند که عادی‌سازی روابط با اسرائیل یک موضوع طبیعی و منطبق بر منافع است اما برخی دیگر قویاً این موضوع را رد می‌کنند.
مقاومت عمومی در برابر عادی‌سازی روابط با اسرائیل در حدی است که سال گذشته بیش از ۲ هزار شخصیت در سراسر کشورهای عربی درخواستی با عنوان «قطع هرگونه همکاری با موجودیت صهیونیستی» را امضا کردند.
کارا می‌گوید: در حالی که پیشتر رهبران کشورهای عرب می‌کوشیدند تا حامی فلسطین باشند اما در سال‌های اخیر، آن‌ها به دلیل دشمنی با ایران این راهکار را کنار گذاشته‌اند.
او مدعی است همه کشورهای عربی، موضوع فلسطین را موضوع خود نمی‌دانند بلکه آن‌ها بیشتر به فکر امنیت و آینده کشورشان هستند.
بخشی از مذاکرات میان مقام‌های سیاسی درباره کرویدور انرژی بوده است که عربستان را به ایلات و بندر اشکلون در اسرائیل متصل می‌کند. عربستان از طریق این خط لوله می‌تواند نفت خود را به بازار اروپا را برساند. عربستان از این طریق می‌تواند از مناقشه‌های موجود درباره صادرات نفت از تنگه هرمز که به دلیل اختلاف میان ایران و آمریکا شکل گرفته است در امان باشد.
شرکت خطوط انتقال ایلات – اشکلون در سال ۱۹۶۸ با همکاری مشترک ایران و اسرائیل و برای تسهیل صادران نفت از ایران به اروپا ایجاد شد اما بعد از وقوع انقلاب در سال ۱۹۷۹ در ایران این موضوع از دستور کار خارج شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false