×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
عربستان؛ وضعیت بازار نفت را از نزدیک تحت نظر داریم

ویروس کرونا جدیدترین آشفتگی را برای بازار نفت به همراه داشت که باعث آشفتگی در میان تولیدکنندگان اوپک شد که پیش از این نیز آشفتگی هایی در صحنه سیاسی داشت. حتی اگر سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش برای افزایش قیمت‌ها، کاهش تولید نفت را ترجیح دهند این بازار همچنان باعرضه زیادی رو به رو است. سرمایه‌گذاران می‌توانند به دلیل برداشت گسترده از دارایی‌های ریسک‌پذیر، نفت خام را بفروشند و با محدود شدن سفر از ترس ویروس، باعث کاهش مصرف سوخت شوند. به گفته فیل فلین تحلیلگر ارشد بازار در Price Futures Group: «ویروس کرونا می‌تواند یکی از مهم‌ترین اتفاق‌ها در تاریخ نفت باشد که باعث کاهش شدید تقاضا شود.» به اعتقاد وی این تأثیر باید خود را در صدها هزار بشکه از کاهش تقاضا نشان دهد.

معاملات آتی برنت به ارزش ۲٫۰۱ دلار یا ۳٫۳٪ کاهش یافت و به ۵۸٫۶۸ دلار در ICE Futures Europe مستقر در لندن رسید و ۵۹٫۳۷ دلار معامله شد. همچنین، هفته گذشته در سنگاپور این قرارداد ۶٫۴٪ کاهش یافت و بدترین خسارت از ماه ژوئن را پشت سر گذاشت. وست تگزاس اینترمیدیت نیز ۲٫۰۴ دلار یا ۳٫۸٪ کاهش یافت و به ۵۲٫۱۵ دلار رسید.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان گفت: «کشورش به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان به دلیل تأثیر آن بر اقتصاد چین و بازار نفت از نزدیک وضعیت را تحت نظر دارد. بااین‌حال، وی گفت که همان بدبینی شدیدی که بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد نیز در سال ۲۰۰۳ در زمان انتشار ویروس سارس رخ داد. اگرچه این اتفاق باعث کاهش چشمگیر تقاضای نفت نشده است.» وی همچنین گفت که تأثیر فعلی در بازارهای جهانی، ازجمله نفت و سایر کالاها، در درجه اول توسط عوامل روانی و انتظارات بسیار منفی اتخاذشده توسط برخی از فعالان بازار به‌رغم تأثیر بسیار محدود آن بر تقاضای جهانی نفت انجام می‌شود.

به گفته گلدمن ‌ساکس، تقاضای جهانی نفت روزانه ۲۶۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد و تقریباً ۳ دلار از قیمت هر بشکه نفت خواهد کاست. چین تعطیلات سال نو چینی را از ۳۰ ژانویه تا ۲ فوریه تمدید کرد. همچنین تاکنون بیش از ۲۷۰۰ مورد عفونت تائید شده در چین وجود دارد و کانادا اولین مورد خود را تأیید کرده است. میزان سفر توریست‌ها به چین نیز طی ۲۴-۲۶ ژانویه نسبت به سال گذشته ۶۶٪ نیز کاهش‌یافته است. استفان اینس ، استراتژیست ارشد بازار آسیایی در AxiCorp گفت: «بدترین کار دخالت در قیمت گذاری نفت است. این کار مبالغه‌آمیز است زیرا در حال حاضر نفت زیادی در بازار وجود دارد. ترس است که بازار را به پیش می برد.»

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false