×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
عربستان بلاک‌چین را به صنعت نفت می‌آورد

به گزارش گروه دانش و فن‌آوری نفت‌خبر از اسپوتنیک، پس از برگزاری سمینار بلاک‌چین در ریاض، مشخص شد که مدیران آرامکو رویای به‌کارگیری این تکنولوژی در صنعت نفت را در سر می‌پرورانند.

براساس برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان که شاهزاده بن‌سلمان درصدد تحقق آن است، نفت از محصول اصلی در تولید ناخالص ملی، باید به سهم ۴۰ درصدی کاهش یابد و فضای بازی برای دیگر رقبا را ایجاد کند اما همچنان نقش اساسی در تحولات این کشور بازی می‌کند. نیک اسپانوس، یکی از پیشگامان تکنولوژی بلاک‌چین که در نشست عربستان سخنرانی کرد درباره این طرح بلندپروازانه گفت: «اشتیاق و شور زیادی در مقامات سعودی برای بهره‌گیری از بلاک‌چین در صنعت نفت وجود دارد اما اجرای این طرح به این سادگی‌ها نخواهد بود.»

عربستان پیش از این بلاک‌چین را بخش‌های دیگر اقتصادی به‌صورت محدود به‌خدمت گرفته و در اتوماسیون اداری از آن استفاده می‌کند. براساس اعلام پیشگامان این تکنولوژی، بلاک‌چین نقش کلیدی در پیشبرد اتوماسیون دارد و می‌تواند در صنعت نفت، هر بشکه را از تولید در چاه تا پرداخت پول توسط مشتری ردیابی و مدیریت کند. این تکنولوژی، می‌تواند نقش بسزایی در ارتقائ و پیشرفت صنعت نفت و گاز بازی کند و در حوزه کاهش هزینه‌های تولید هم کلید اصلی را در دست دارد اما باتوجه به‌اینکه صنعت نفت و گاز یکی از مقاوم‌ترین صنایع در مقابل نوآوری‌ها تکنولوژی‌های روز محسوب می‌شود، پیشرفت در این حوزه بسیار کند اتفاق می‌افتد. این موضوع حتی در نفت شیل آمریکا نیز به چشم می‌خورد و باوجود تمام منافعی که وجود داردع بلاک‌چین در آمریکا از سال ۲۰۱۴ تاکنون پیشرفت چشمگیری در صنعت نفت و گاز نداشته و تصمیم آرامکو برای پیاده‌سازی گسترده آن، بیشتر به رویا شباهت دارد.

براساس نظر اسپانوس، به‌کارگیری بلاک‌چین در ابعاد وسیع، نیازمند آموزش‌های پیشرفته به کارکنان و پیاده‌سازی تکنولوژی‌های زیرساختی‌ست که در ارامکو وجود ندارد و طرحی که هدف‌گذاری کوتاه‌مدت در این زمینه داشته باشد، تقریبا غیرقابل اجرا خواهد بود.

آرامکو طی سال‌های اخیر پروژه‌های تکنولوژی مختلفی را طراحی و برخی را اجرا کرده که از آن جمله راه‌اندازی سریع‌ترین سوپرکامپیوتر خاورمیانه در این شرکت است. استفاده از بلاک‌چین برای کنترل فرایند تولید و فروش نفت خام، می‌تواند هزینه‌های تولید و سرعت عمل هر شرکت نفتی را متحول کرده و انرژی و نیروی کار را در بخش‌های دیگر متمرکز کند.

مترجم: مریم حاصللو

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false