×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
عربستان در آستانه کسب عنوان نفت‌خیزترین کشور جهان

مترجم: عارف صفی پور
به گزارش گروه انرژی نفت خبر از نشریه پلاتس، شرکت بی‌پی در آخرين گزارش آماري سالانه خود اعلام کرده است که ذخاير نفت خام و گاز طبيعي عربستان سعودي تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی در حدود ۲۹۷/۷ ميليارد بشکه ثبت شده و این مقدار نسبت به سال گذشته آن، حدود ۱/۷ ميليارد بشکه افزایش یافته است.

به گفته اسپنسر دیل، اقتصاددان ارشد شرکت بی‌پی، با توجه به جزئیات جدیدی که از سوی غول نفتی عربستان سعودی، یعنی شرکت آرامکو منتشر شده، ذخایر عربستان سعودی حدود ۳۰ میلیارد بشکه بالاتر از مقادیر سال قبل رسیده است.

آخرین گزارش سالانه آرامکو برآورد می‌کند ذخایر مایعات گاز طبیعی (NGL) این کشور، که در واقع میعانات هیدروکربن سبک است که از جریان گاز طبیعی جدا می‌شود، در پایان سال ۲۰۱۷ میلادی در حدود ۳۵/۱ میلیارد بشکه بوده است.

دیل به خبرنگاران در لندن گفت: «ما از داده‌های عربستان آرامکو استفاده می‌کنیم و آنها تولید NGLهای خود را آغاز کرده‌اند.»
وی در ادامه گفت: «هرچند که آرامکو در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده بود که ذخایر گاز آرامکو کاهش پیدا کرده، اما ما فکر می‌کنیم که بخش عظیمی از این NGL‌ها در ذخایر گازی عربستان نهفته دارد.»

بر اساس جدیدترین گزارش‌های منتشر شده توسط آرامکو، ذخایر گاز ثابت شده عربستان سعودی در سال ۲۰۱۷ میلادی معادل ۳۶/۹۳ میلیارد بشکه نفت باقی مانده است. این مقدار در سال ۲۰۱۶ میلادی برابر ۵۲/۷۹ میلیارد بشکه بوده است.

با توجه به این مقدار کاهش، طبق آخرین تحلیل آماری بی‌پی، این شرکت ذخایر گاز عربستان سعودی را تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی در حدود ۵/۹ تریلیون مترمکعب برآورد کرده که این مقدار نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۸ تریلیون مترمکعب کاهش یافته است.

طبق نظر شرکت مشاوره خصوصی DeGolyer و MacNaughton ایالات‌متحده، ذخایر نفتی عربستان در پایان سال ۲۰۱۷ میلادی، به ۲۶۸/۵ میلیارد بشکه رسید بود، در حالی که برآورد قبلی آن ۲۶/۴ میلیارد بشکه اعلام شده بود.

آخرین گزارش بی‌پی، عربستان سعودی را به سمت بازگشت به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر نفتی اثبات شده جهان، نزدیکتر کرده است، عنوانی که عربستان از سال ۲۰۱۰ میلادی آن را به ونزوئلا واگذار کرده است. در آن زمان، کاراکاس اعلام کرد که میلیاردها بشکه از ذخایر قیر فوق سنگین را در منطقه ارونوکو کشف کرده است.

سعودی‌ها مدتهاست که ادعا می‌کنند نفت در میادین نفتی این کشور به راحتی در دسترس است و هزینه تولید در این کشور فقط ۴ دلار به ازای هر بشکه است که همین موضوع عربستان را به سودآورترین تولیدکننده نفت در جهان تبدیل می‌کند.

طبق برآوردهای سالانه انرژی جهانی که توسط بی‌پی انجام شده، ذخایر نفت اثبات شده ونزوئلا در پایان سال ۲۰۱۸، در مجموع ۳۰۳/۳ میلیارد بشکه نفت اعلام شده که حدود ۵ الی ۶ میلیارد بشکه نفت از عربستان سعودی بیشتر است.

کشورهای دارنده بیشترین ذخایر نفتی اثبات شده در جهان ونزوئلا با بیش از 300 میلیارد بشکه نفت، در جایگاه نخست قرار دارد و عربستان سعودی نیز با کمی اختلاف در جایگاه دوم بزرگترین دارندگان ذخایر نفتی جهان قرار گرفته است. ایران با حدود 160 میلیارد بشکه نفت، عنوان چهارمین کشور بزرگ نفتی جهان را از آن خود کرده است.

کشورهای دارنده بیشترین ذخایر نفتی اثبات شده در جهان
ونزوئلا با بیش از ۳۰۰ میلیارد بشکه نفت، در جایگاه نخست قرار دارد و عربستان سعودی نیز با کمی اختلاف در جایگاه دوم بزرگترین دارندگان ذخایر نفتی جهان قرار گرفته است.
ایران با حدود ۱۶۰ میلیارد بشکه نفت، عنوان چهارمین کشور بزرگ نفتی جهان را از آن خود کرده است.

ذخایر جهانی نفت

به طور کلی، ذخایر کل اثبات شده نفت جهان در سال گذشته حدود ۲ درصد افزایش یافته و به ۱/۷۲۹ تریلیون بشکه رسیده است، این مقدار در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۱/۷۲۷ تریلیون بشکه بوده است.
بخش اعظم این افزایش ذخایر جهانی مربوط به افزایش ذخایر کشورهای برزیل، ونزوئلا و نروژ می‌شود.

به گفته دیل: «بخشی از این افزایش ذخایر که در سال گذشته صورت گرفته احتمالاً به دلیل افزایش میانگین قیمت نفت بوده، زیرا افزایش بهای نفت عموماً بر میزان نفتی که توسط کشورها قابل بازیافت است، تأثیر می‌گذارد.»

شرکت بی‌پی اعلام کرد: «با توجه به افزایش حجم ذخایر نفتی جهان، مجموع ذخایر سال ۲۰۱۸ برای تولید تا ۵۰ سال آینده کافی خواهد بود.»

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false