×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
عربستان هدف قرار گرفت؛ نفت به ۱۰۰ دلار می‌رسد؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از فوربز، طی سال‌های اخیر اغلب این سؤال پرسیده می‌شود که چه چیزی می‌تواند قیمت نفت را به یکباره افزایش دهد. پاسخ ما به این سؤال این بود که یک برنامه با تبعات منفی که بتواند حجم زیادی از تولید نفت عربستان را با اخلال رو به رو کند، قادر به چنین نتیجه‌ای است.
چرا عربستان سعودی؟ به این خاطر که عربستان به همراه آمریکا و روسیه با تولید روزانه بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز، بزرگترین تولیدکننده‌های نفت جهان به شمار می‌آیند.
اما تفاوت عربستان با دو تولیدکننده بزرگ نفت جهان در این است که آمریکا و روسیه نفت خود را از طریق تولیدکنندگان مختلفی که در سراسر کشورهایشان وجود دارد تولید می‌کنند. اما نفت عربستان فقط توسط یک نهاد تولید می‌شود یعنی شرکت آرامکو.
از سوی طریق بخش قابل‌توجهی از نفت عربستان از منطقه‌ای که از نظر ژئوپلیتیک بسیار کوچک است، انتقال داده می‌شود. بنابراین، این محدودیت، نفت عربستان را بسیار آسیب‌پذیر می‌کند.
حمله اخیر به تأسیسات نفتی عربستان از طریق ۱۰ پهپادی انجام شد که بزرگترین تأسیسات پالایش نفت جهان را که در بقیق عربستان قرار دارد، مورد هدف قرار دادند. گفته شده است که فرآوری ۵٫۷ میلیون بشکه نفت با اخلال مواجه شده است. این میزان به اندازه ۵ درصد تولید نفت جهان در هر روز است.
برای این که بیشتر با اندازه میزان نفت عربستان که با اخلال مواجه شده است آشنا شویم باید متذکر شد که بنا به اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، نفت شل آمریکا از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ به میزان ۵٫۹ میلیون بشکه در روز به کل نفت موجود در جهان افزود. بنابراین می‌توان گفت که میزان خسارات وارده به نفت عربستان به میزان کل افزایش نفت شل امریکا در ۱۰ سال اخیر بوده است. باید گفت که اگر نفت شل آمریکا به‌اندازه‌ای که در سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ رشد کرد، وجود نداشت، قیمت نفت اکنون به رقم ۱۰۰ دلار رسیده بود.
اندرو لیپو، رئیس شرکت نفتی لیپو می‌گوید وضعیت پیش آمده هراسناک است و انتظار دارم که قیمت نفت بین ۵ تا ۱۰ دلار بابت هر بشکه افزایش پیدا کند.
تخمین مبنی بر افزایش ۱۰ دلاری قیمت نفت بدون توجه به دیگر تبعاتی که می‌تواند اخلال بلندمدت در تولید نفت عربستان به همراه داشته باشد، انجام شده است. البته انتظار می‌رود که عربستان با صدور بیانیه‌ای بازار نفت را نسبت به تداوم تولید خود مطمئن کند. اگر عربستان بتواند به سرعت روند تولید نفت خود را بازیابد، یا چنین اطمینانی را در بازار ایجاد کند، نباید انتظار افزایش بیشتر قیمت نفت را داشت. اما اگر اخلال در تولید بیش از ۵ میلیون بشکه نفت در روز ادامه دار باشد، ممکن است قیمت نفت به سرعت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسد.
فارغ از این که سناریوی پیش آمده برای تولید نفت عربستان تا چه زمان ادامه خواهد داشت اما این موضوع حاوی این نکته است که آسیب‌پذیری منابع اصلی تولید نفت تا چه اندازه می‌تواند به سرعت بر قیمت نفت اثرگذار باشند. البته، تأسیسات نفتی که چنین آسیب‌پذیر باشند چندان در دنیا وجود ندارند اما یکی از آن‌ها همین تأسیسات نفتی موجود در بقیق عربستان است که روز گذشته هدف قرار گرفت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false