×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
عربستان و روسیه همچنان حامی کاهش تولید

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از سی ان بی سی، وزاری نفت اوپک قرار است در روزهای ۵ و ۶ دسامبر جدیدترین نشست خود را برگزار کنند. این نشست در حالی برگزار می شود که قیمت نفت در بالاترین سطح خود در دو ماه اخیر قرار دارد. اوپک و روسیه به همراه دیگر متحدانشان، در حال اجرای توافقی هستند که براساس آن، این کشورها باید ۱٫۲ میلیون بشکه نفت در مجموع از تولیدات روزانه خود بکاهند. عربستان بیشتر از هر کشور دیگری به این توافق پایبند بوده است.

با وجود این، هلیما کرافت، محقق در آر بی سی می گوید ممکن است دیگر توافق کاهش تولید برای همه تولیدکنندگان مطلوب نباشد.

توافق جاری در ماه مارس به پایان می رسد اما بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند که این توافق تا نشست بعدی که در ماه ژوئن برگزار خواهد شد، تمدید شود.

کرافت می گوید، الان زمان مناسبی برای اوپک نیست. برخی از کشورها موافق کاهش تولید و گروه دیگر مخالف آن هستند. قیمت نفت در حال حاضر در وضعیتی نیست که باعث شود تا ناآرامی های مدنی موجود در برخی از کشورهای عضو اوپک پایان داده شود. به همین خاطر شاید برخی کشورها به دنبال تغییر استراتژی کنونی شان باشند.

تحلیلگران می گویند که نتیجه احتمالی نشست ماه دسامبر اعضای اوپک این خواهد بود که کشورها توافق کاهش تولید را تمدید کنند اما احتمالا روسیه و عربستان تصمیم بگیرند که با حجم بیشتری از تولید خود بکاهند.

نباید فراموش کرد که نشست اعضای اوپک در زمان مهمی برای عربستان برگزار می شود. در حال حاضر آرامکو، شرکت نفت دولتی عربستان، در حال عرضه سهام اولیه خود است و این نشست می تواند تاثیرات خود را بر این عرضه داشته باشد.

جان کلیداف از موسسه آجیان می گوید برای من عجیب نخواهد بود که در شرایط کنونی، عربستان بر توقف بیشتر افزایش تولید به قصد تثبیت قیمت نفت تاکید کند؛ حتی بیشتر از آنچه که اکنون وجود دارد. او می افزاید، هدف عربستان این است که در آستانه عرضه اولیه سهام، افزایش قیمت نفت را تضمین کند.

الکساندر نواک، وزیر نفت روسیه اخیرا گفته است که او موافق افزایش میزان توقف تولید نیست اما موضع روسیه این است که همه اعضا باید به سقف تعهدات خود پایبند باشند.

ظاهرا روسیه تلاش دارد تا صرفا تولید نفت خام خود را تحت توافق کاهش تولید قرار دهد و میعانات نفتی خود را از آن جدا کند.

یکی از دلایل روسیه درباره مخالفت با توافق کنونی این است که شرکت های تولید کننده نفت این کشور با این توافق سر سازگاری ندارند.

بنابراین می توان گفت دلایل مشخصی وجود دارد که می تواند روسیه را به سمت سست کردن توافق تولید سوق دهد. اما با همه این ها به نظر می رسد که ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شخصا موافق این توافق است. پوتین اخیرا از این توافق حمایت کرده است و صراحتا به موضوع عرضه اولیه سهام آرامکو نیز اشاره داشته است. او گفته است : ما مذاکرات سازنده ای با اوپک داریم. ما موضع سخت کشورهای عضو اوپک به ویژه عربستان در خصوص افزایش تولید را درک می کنیم و می دانیم که بخشی از این موضع به خاطر عرضه اولیه سهام آرامکو است.

قرار است در همین هفته نشستی میان وزیر نفت روسیه و شرکت های تولیدکننده نفت در این کشور برگزار شود. باید منتظر این نشست بود اما به نظر می رسد که دلایلی بزرگتر باعث شود تا روسیه تمایلی نداشته باشد که منافع بنیادی عربستان درخصوص تثبیت قیمت نفت را برهم زند.

اعتراض ها در عراق و ادامه ناآرامی ها در برخی دیگر از کشورهای منطقه خاورمیانه می تواند به افزایش قیمت نفت منجر شود. ظاهرا عربستان و روسیه تمایلی ندارند که با تعییر در توافق کاهش تولید، این فرصت را تبدیل به تهدیدی برای قیمت نفت کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false