×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
عربستان چقدر از تولید خود را کاهش می‌دهد؟

به گزارش گروه بین الملل نفت خبر از اویل پرایس، طوفان توییتری ترامپ اوضاع نشست اوپک را که قرار است هفته آینده برگزار شود؛ پیچیده کرده است. ترامپ که به عربستان سعودی تمایل زیادی نشان داده است، با فشار بر این کشور تلاش می‌کند کاهش تولید را متوقف کند و هر چند که سیا به این نتیجه رسیده است که بن سلمان دستور قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی را صادر کرده است اما او از این ماجرا هم در راستای حمایت از سعودی‌ها استفاده می‌کند.

واضح است که آمریکا انتظار دارد عربستان به حمایت از آمریکا تولید خود را کاهش ندهد و این مساله ریاض را در یک حصار و گرفتاری قرار می‌دهد. عربستان سعودی نیاز دارد روابط خود را با غرب تثبیت کند و این مساله باعث می‌شود نتواند قیمت نفت را در سطح فعلی نگه دارد. در واقع عربستان به نفت برنت ۸۰ دلاری برای تجارت نیاز دارد تا بتواند بودجه مورد نیاز را تامین کند.

کسری شدید بودجه در طول سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ به توضیح چهره ریاض کمک می‌کند. سعودی‌ها تلاش کردند با افزایش هزینه حفاری‌ها قیمت نفت را در بازار کاهش دهند اما در نهایت تولید نفت اوپک را مدیریت کرده و قیمت‌ها را کم کردند.

چگونه ترامپ به تولیدکنندگان نفتی آمریکا آسیب می‌زند؟

عربستان به دنبال انجام اصلاحات اقتصادی است اما هنوز اتفاق خاصی در اقتصاد این کشور نیافتاده است. تعهدات عربستان همچنان بالا است و این تازه بجز هزینه طرح های بلند پروازانه ای است که محمد بن سلمان بدنبال اجرای آنها است.

آرامکوی عربستان در تلاش است تا خود را در این مسیر طولانی با شرایط منطبق کند. عرضه اولیه سهام آرامکو که سر و صدای زیادی به راه انداخته بود همچنان مسکوت مانده و در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. برنامه آرامکو این بود که با عرضه عمومی، افزایش سرمایه شرکت سابیک که یکی از شرکت‌های دولتی عربستان در حوزه تولید مواد شیمیایی است؛ تامین شود. این عرضه قرار بود بزرگ‌ترین عرضه‌ای باشد که تاکنون وجود داشته. اکنون مدیرعامل آرامکو می‌گوید که این شرکت ۵۰۰ میلیارد دلار برای تبدیل شدن به یک پالایشگاه جهانی و تولیدکننده مواد شیمیایی هزینه خواهد کرد. این امر به پول زیادی نیاز دارد در نتیجه دولت عربستان نیازمند این است که نفت به قیمت قبل برگردد. اما این مساله می‌تواند برای رئیس جهور آمریکا، که در ماجرای خاشقچی از عربستان حمایت‌های زیادی کرد، دردسر ساز باشد.

محمد بن سلمان بعد از چندین سال روابط درخشان با غرب، با صدور فرمان قتل خاشقچی (به گفته سیا) روابط استراتژیک خود با آمریکا را به خطر انداخت. اکنون و با وجود حمایت‌های بی چون و چرای ترامپ از بن سلمان در میان فشار سازمان سیاست‌ خارجی آمریکا برای ضربه به بن سلمان، عربستان با کاهش تولید نفت اوپک به میزان ۱/۴ میلیون بشکه در روز که در چند هفته قبل رخ داد باعث خشم کاخ سفید شد.

بزرگ‌ترین بازنده کاهش کنونی قیمت نفت

وال استریت ژورنال گزارش می‌دهد که آخرین برنامه ریاض در وین «کاهش آهسته» عرضه است؛ چیزی که شامل تعهد دوباره این کشور به کاهش تولید اوپک پلاس خواهد بود زیرا در حال حاضر عربستان سعودی چیزی در حدود یک میلیون بشکه در روز تولید مازاد دارد؛ و بازگشت به میزان تولید قبل در واقع به کاهش قابل توجه یک میلیون بشکه در روز نیاز دارد.

یک مشاور ارشد وزیر نفت عربستان سعودی به WSJ گفت: «میزان کاهش در تولید قطعا زیاد خواهد بود اما چیزی که اعلام می‌شود کمتر است.» این گزارش نشان داد که این طرح در هفته جاری توسط مقامات اوپک حمایت شده است. «کاهش آهسته» تلاشی برای انطباق با تمام ابعاد ماجرا است این کاهش تولید به قدری آهسته است که بتواند ترامپ را راضی نگه داشته و به میزانی هست که روسیه را در بازی نگه دارد.

مسکو نسبت به سعودی تمایل کمتری به کاهش تولید داشت اما این طرح به اندازه‌ای خواهد بود که بتواند بر روی قیمت‌ها تاثیر بگذارد. مشاور ارشد نفت عربستان سعودی در ادامه صحبت‌های خود به WSJ گفت: « این اقدام عربستان یک حرکت کاملا سیاسی است زیرا عربستان تلاش می‌کند روابط خود با ترامپ را به خطر نیاندازد. چرا که در پی ماجرای خاشقچی، عربستان تلاش می‌کند مطمئن شود که ترامپ اقدامی علیه این کشور انجام نمی‌دهد.»

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false