×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
عزم سعودی‌ها برای فرار از اقتصاد نفتی

مترجم: عارف صفی پور
به گزارش گروه بین‌الملل نفت خبر از بلومبرگ، سعودی‌ها به دنبال جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روی بیابان‌ها، کوه‌ها و مجمع‌الجزایر واقع در ساحل دریای سرخ هستند و قصد دارند این منطقه را که وسعت آن در حدود وسعت بلژیک است، به یک مقصد جهانی گردشگری تبدیل کنند.
به گفته مدیر بخش برنامه‌ریزی شرکت توسعه دریای سرخ که وظیفه انجام این پروژه را بر عهده دارد، صندوق سرمایه‌گذاری دولتی عربستان، به لحاظ مالی مرحله نخست این پروژه را تأمین خواهد کرد، اما با این حال، مسئولین این شرکت به‌منظور افزایش وام دریافتی از بانک‌ها، همچنان در حال انجام مذاکرات با آنها هستند. بر اساس اعلام وب‌سایت شرکت توسعه دریای سرخ، این پروژه شامل ۹۰ جزیره است و وسعت آن حدود ۲۸ هزار کیلومترمربع خواهد بود.
جان پاگانو، مدیر اجرایی شرکت توسعه دریای سرخ، در مصاحبه‌ای در ریاض گفت: «بودجه این پروژه توسط صندوق سرمایه‌گذاری عمومی حمایت می‌شوند، آنها منافع مالی را تأمین می‌کنند. هرچند که نیاز چندانی به سرمایه وجود ندارد، اما جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی امر مفیدی خواهد بود. ما به طور مداوم در حال انجام مذاکره با سرمایه‌گذاران متعددی هستیم.»
پاگانو می‌گوید، این شرکت به دنبال تأمین سرمایه‌گذاری‌ها به‌صورت سرمایه‌گذاری‌های مشترک است و انتظار دارد که سرمایه‌گذاران داخلی و منطقه‌ای در این پروژه حضور پیدا کنند.
تحول و توسعه سواحل عربستان، می‌تواند این منطقه را به یک مرکز در صنعت گردشگری این کشور تبدیل کند، صنعتی که در حال حاضر تقریباً بخش عظیم آن روی گردشگران مذهبی و زائران استوار است. با این حال، به نظر می‌رسد که سعودی‌ها در حال تلاش برای تکمیل مگا پروژه‌های گذشته خود هستند، پروژه‌هایی که برای تنوع بخشیدن به اقتصاد این کشور آغاز به کار کردند.
مرحله اول پروژه دریای سرخ قرار است در سال ۲۰۲۲ تکمیل شود که شامل ۱۴ هتل و یک فرودگاه تجاری می‌شود. انتظار می‌رود این توسعه تا سال ۲۰۳۰ کامل شود.
پاگانو گفت: « فعالیت ما در سال‌های آتی بیشتر خواهد شد، بنابراین در پایان هر مرحله، فرصتی برای جلب اعتماد سرمایه‌گذاری ایجاد خواهد شد و این پروژه‌ها می‌تواند ما را در کسب درآمد و جذب سرمایه‌گذاری مجدد کمک کند.»
مدیر اجرایی شرکت توسعه دریای سرخ در ادامه گفت: «گزینه‌های زیادی وجود دارد که ما در نظر خواهیم گرفت، خصوصی‌سازی تنها یکی از این گزینه‌هاست که به زمان و شرایط بازار بستگی دارد.»
این شرکت انتظار دارد که با توسعه این پروژه ۷۰ هزار شغل ایجاد شود و حدود ۵/۹ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی این کشور افزوده شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false