×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
علاقه اوپک به کاهش بیشتر تولید نفت

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، اوپک در دسامبر ۲۰۱۹ تولید نفت خام خود را چندان کاهش نداده اما قصد دارد تا در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ یعنی جلوتر ازآنچه که توافق شده است به سوی کاهش بیشتر تولید نفت گام بردارد.
شاید همین کاهش تولید نیز اثری که باید، نداشته باشد چراکه اکثر کشورهای عضو اوپک به تعهدات خود درباره کاهش تولید در ماه دسامبر وفادار نبودند. در این شرایط، عربستان به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت اوپک، تلاش کرده است تا نواقص دیگر کشورها در این زمینه را جبران کند.
همچون ماه های قبلی، عربستان در ماه دسامبر نیز به نحو قابل توجهی از تولید نفت خود کاسته است. این کشور در این ماه ۹٫۸۲ میلیون بشکه نفت در روز تولید داشته است. طبق توافق های قبلی ریاض می توانسته است در این ماه ۱۰٫۳ میلیون بشکه نفت تولید کند.
کاهش هر چه بیشتر تولید نفت از سوی عربستان این مزیت را داشته است که نافرمانی دو عضو دیگر اوپک یعنی عراق و نیجریه را تعدیل کند. این دو کشور اگر چه در ماه های اخیر از میزان تولید نفت خود کاسته اند اما همچنان بالاتر از حد مجاز نفت تولید می کنند.
میزان تولید نفت اوپک مجموعا در ماه دسامبر روی عدد ۲۹٫۵۵ میلیون بشکه نفت در روز توقف داشته است. این رقم ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز کمتر از ماه قبل گزارش شده است.
آمارها و تحلیل های دیگر نیز نشان می دهد که اعضای اوپک تمایل دارند که بیشتر از آن چه که توافق کرده اند از تولید نفت خود بکاهند. عراق و نیجریه نیز که همواره به عنوان دو عضو خاطی در اوپک شناخته می شدند، اخیرا گرایش بیشتری به تعهداتشان نشان داده اند.
عربستان با کاهش ۵۰ هزار بشکه ای نفت درروز بیش از همه کشورها به کاهش تولید علاقه نشان می دهد. با این کاهش، باید گفت که ریاض حتی بیشتر از کاهش ۵۰۰ هزار بشکه ای که اخیرا برعهده گرفته است، از تولید نفت خود کاسته است.
در نشست اخیر اوپک به همراه متحدانش در ۶ دسامبر، این سازمان نفتی متعهد شد که ۵۰۰ هزار بشکه نفت دیگر از تولیدات خود بکاهد. توافق این سازمان بر این تحلیل قرار داشت که در سال ۲۰۲۰ نیز تقاضا برای نفت بهبودی نخواهد داشت. به این ترتیب، کل میزان کاهش نفت اوپک به ۱٫۷ میلیون بشکه نفت در روز رسیده است.
در حالی که اوپک و به ویژه عربستان، مهمترین عضو آن، نگران پدیداری یک مازاد عرضه دیگر در بازار نفت هستند اما ایجاد تنش های ژئوپلتیک در خاورمیانه و تشدید آن ها در هفته های اخیر ممکن است به عکس عمل کرده و باعث اخلال در عرضه نفت شود.
هفته گذشته، در ادامه تنش ها میان ایران و آمریکا، ژنرال سلیمانی، فرمانده نظامی ارشد ایران هدف حمله پهپادی آمریکا قرار گرفت. در مقابل نیز ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق حمله کرد. پس از آن نوعی آرامش میان دو کشور برقرار است.
با وجود این، سهیل المزورعی، وزیر نفت امارات گفته است که این کشور از این جهت نگرانی درباره اخلال در تولید و عرضه نفت ندارد.
او گفته ما فکر نمی کنیم که کمبودی در عرضه نفت پدید آید مگر آن که شدیدترین نوع تنش ایجاد شود که ما آن را محتنمل نمی دانیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false