×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
عیارسنجی توان تولیدکنندگان داخلی تجهیزات نفتی

بعد از برجام شرکت‌های خارجی بسیاری برای ورود به پروژه‌های نوسازی تاسیسات نفتی ایران اعلام آمادگی کردند. اما این اعلام آمادگی پس از خروج آمریکا ازتوافق بین‌المللی برجام، به عدم تمایل برای حضور در ایران تبدیل شد. با خروج شرکت‌های خارجی از ایران، بحث تامین مالی پروژه‌های نوسازی نیز به نوعی به بن‌بست رسید. در چنین شرایطی اگرچه ممکن است تولیدکنندگان داخلی بتوانند در تامین تجهیزات به یاری وزارت نفت بیایند و جای خالی شرکت‌های خارجی را پر کنند؛ اما در زمینه تامین مالی با چالش‌هایی مواجهند که امکان سرمایه‌گذاری را آنها سلب کرده است.
رضا خیامیان، رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در گفتگو با «نفت‌خبر» در رابطه با نقش تولیدکنندگان داخلی در نوسازی تاسیسات نفتی می‌گوید: در بعضی‌ از جاها مثل مناطق نفت‌خیز، شرکت‌هایی که وابسته به خود وزارت نفت هستند با بازسازی‌هایی که روی تجهیزات فرسوده انجام داده‌اند، کار تولید را پیش می‌برند اما این تجهیزات نهایتا باید عوض شوند.
او در ادامه یک بحث بسیار مهم را مصرف انرژی بالای این تجهیزات عنوان می‌کند و می‌گوید: بسیاری از تجهیزاتی زمانی ساخته شده‌اند که بحث مصرف انرژی مطرح نبوده؛ اما الان بحث میزان مصرف سوخت تجهیزات بسیار اهمیت دارد. در واقع بحث صرفه‌جویی در مصرف سوخت، مساله‌ای است که باید در بسیاری از تجهیزات در نظر گرفته شود.
به عقیده رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران سازنده‌های داخلی روی ترمیم این تجهیزات و کنترل مصرف آنها توان خوبی دارند و لازم است برای استفاده از توان آنها اراده وجود داشته باشد. خیامیان می‌گوید: ما خیلی از تجهیزات را می‌توانیم در داخل کشور بسازیم؛ البته همانطور که گفتم اراده‌ مدیران باید روی این مساله باشد مخصوصا حالا که تحریم شده‌ایم

سازنده‌های داخلی توان سرمایه‌گذاری ندارند
یکی از دلایل حرکت به سمت شکرت‌های خارجی در پروژه‌های نوسازی، توان آنها برای فاینانس این طرح‌ها است. بیژن زنگنه پیش از ین سرمایه مورد نیاز برای نوسازی تاسیسات نفتی را ۱۰ میلیارد دلار عنوان کرده بود. با این حال آنطور که خیامیان می‌گوید سازندگان داخلی توان سرمایه‌گذاری ندارند زیرا در چند سال گذشته هر قدر کار کرده‌اند؛ به دلیل مسائل ارزی یا بسیاری مسائل دیگر، سرمایه‌شان از دست رفته است. به گفته این کارشناس، برخی تولیدکنندگان در حالی سال گذشته کارهایی را انجام داده‌اند که هنوز پول‌هایشان را نگرفته‌اند به همین دلیل روزبه‌روز ضعیف‌تر شده‌اند و حالا قادر به سرمایه‌گذاری در طرح‌ها نیستند. با این حال خیامیان به عنوان نماینده سازندگان داخلی تجهیزات نفتی می‌گوید: اما ما این قول را می‌توانیم بدهیم که سازندگان آماده‌ ساخت اکثر تجهیزاتی هستند که فرسوده است. در آن بخش‌هایی هم که توانایی نداریم می‌توانیم با خارجی‌ها شرکت‌های جوینت شویم و توان خود را افزایش دهیم.

توان کاهش مصرف انرژی
کاهش میزان مصرف در تجهیزات نفتی، یکی از دستاوردهایی است که به گفته خیامیان، تولیدکنندگان داخلی اثبات کرده‌اند قادر به انجام آن هستند. او پالایشگاه تهران را مثال می‌زند و می‌گوید: در حال حاضر روی بویلرهای جدید پالایشگاهی سیستمی به نام اکونومایزر نصب می‌شود که مصرف سوخت را کم می‌کند و تبعات زیست‌محیطی بسیار کمتری دارد. ولی در پالایشگاه‌ها روی بویلرهای قدیمی چنین امکاناتی وجود ندارد و برای بویلرهای قدیمی باید طراحی جدیدی می‌کردند. این کار در پالایشگاه تهران با موفقیت انجام شد و روی دو عدد از بویلرها، توسط سازندگان داخلی اکونومایزر نصب شد و سومی هم در حال نصب است. این نشان می‌دهد که ما توان انجام این کار را داریم. این کار زمانی انجام شده که مدیرانی روی کار آمدند که اعتقاد داشتند کار را به ایرانی‌ها بدهند. آنها انجام آن و ریسک‌های آن را پذیرفتند و حالا شاهدیم بخاراتی که از پالایشگاه تهران وارد هوا می‌شد، درجه‌ی حرارتشان از ۴۰۰ درجه به ۲۰۰ درجه رسیده است.

بانک‌ها ورود کنند.
خیامیان در رابطه با بحث سرمایه‌گذاری شرکت‌های داخلی در نوسازی تاسیسات نفتی، عقیده دارد بانک‌ها باید به کمک آنها بیایند. او می‌گوید: خارجی‌ها طرح‌ها را خودشان فاینانس نمی‌کنند بلکه بانک‌هایشان برایشان این کار را می‌کنند. ما متاسفانه این سازوکار را در ایران نداریم؛ یعنی وقتی که ما می‌خواهیم کار بگیریم کسی برایمان فاینانس نمی‌کند حتی صندوق توسعه‌ی ملی. این در حالی است که از لحاظ مالی باید بانک‌ها به دنبال تامین مالی پروژه‌ها باشند و به جای تمرکز بر ساختمان‌سازی و برج‌سازی، به پروژه‌های صنعتی کشور که بازدهی خوبی نیز دارند جان بدهند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false