×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
غول‌ها با «باد» از داده‌ها مراقبت می‌کنند

به گزارش گروه دانش و فناوری نفت‌خبر از اویل پرایس، مایکروسافت با انجام معامله‌ای به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیون یورو در یک مزرعه بادی سرمایه‌گذاری کرده است تا از طریق احداث ۱۰۰ توربین بادی، انرژی موردنیاز تجهیزات خود را تأمین کند. انتظار می‌رود با عملیاتی شدن این پروژه تا سال ۲۰۱۹، یک مزرعه بادی در ۴۰ کیلومتری شمال آمستردام ساخته شود و این مزرعه پس از اتمام، ساخت، توانایی تأمین انرژی ۳۷۰ هزار خانه و مرکز پردازش داده بین‌المللی مایکروسافت را از طریق انرژی تجدیدپذیر داشته باشد.

برایان ژانوس، مدیرکل بخش انرژی مایکروسافت در بیانیه‌ای گفت: «سرمایه‌گذاری در انرژی پاک به منظور تأمین انرژی مرکز داده محلی ما، یک موفقیت برد-برد برای تجارت ما و هلند خواهد بود. مایکروسافت متعهد به استفاده از منابع جدید انرژی‌های تجدید پذیر است تا از این طریق انرژی موردنیاز مراکز داده را تأمین کند.»

البته، این اولین شرکت فناوری نیست که به استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر علاقه نشان داده. در سال ۲۰۱۸، شرکت‌های مطرح و بزرگی وعده داده‌اند که ۱۰۰ درصد از انرژی موردنیاز خود را از طریق انرژی تجدید پذیر تأمین خواهند کرد. از سال ۲۰۱۰ شرکت‌های زیادی روی انرژی بادی و خورشیدی سرمایه‌گذاری کرده‌اند و شرکت گوگل از جمله پیشروهای این عرصه بوده است. گوگل در سال ۲۰۱۰ قراردادی را برای خرید تمام برق تولیدشده از مزارع بادی ۱۱۴ مگاواتی در لووا انجام داد. به تازگی اعلام کرده است که در پایان سال ۲۰۱۷ این مزرعه بادی وارد مدار خواهد شد.
شرکت واتنفال هم اکنون با شرکت زیمنس در پروژه عظیمی برای فراهم کردن ۱۱۳ توربین به منظور نصب در سه منطقه از دانمارک همکاری می‌کند.

این شرکت مزایده‌ای را برای توسعه دو مزرعه ساحلی در وسترهاو نورد و وسترهاو سید برنده شده است و همچنین سال گذشته نیز در مزایده مربوط به توسعه مزرعه بادی ۶۵۰ مگاواتی کریگرز فلاک را هم برنده شد. گفته می‌شود که ۷۲  عدد از توربین‌های زیمنس به کریگرز فلاک منتقل خواهد شد و مابقی آنها هم در دو مزرعه بادی دیگر نصب خواهند شد.

شرکت دولتی سوئد انتظار دارد که در حدود ۱٫۷ میلیارد یورو در کل پروژه سرمایه‌گذاری صورت گیرد که انتظار می‌رود تا پیش از سال ۲۰۲۲ مورد بهره‌برداری قرار گیرد. برآورد کل انرژی حاصل‌شده از این مزارع بادی نزدیک به ۱ گیگاوات تخمین زده می‌شود و این قرارداد هم به عنوان بزرگترین قرارداد نصب توربین‌های دریایی در سال جاری و همچنین بزرگترین سرمایه‌گذاری در انرژی تجدید پذیر در تاریخ این شرکت به حساب می‌آید.

تمام این خبرهای خوب برای شرکتی است که وعده داده است تا سال ۲۰۲۵ میزان تولید برق از انرژی بادی را به ۷ گیگاوات افزایش دهد. هرچند که این مقدار در حال حاضر حدود ۲٫۶ گیگاوات است اما این شرکت قصد دارد تا از تأمین انرژی از جانب منابع انرژی هسته‌ای و زغال‌سنگ دور شود. این شرکت صنعتی یاد می‌گیرد که چگونه برای مقابله با بهره گیری از توربین‌های بزرگتر، به پایه و کابل‌های کمتری نیاز پیدا می‌کند و از این طریق می‌تواند سرعت نصب را افزایش و زمان هزینه کلی پروژه را کاهش دهد.

البته  مایکروسافت درگذشته هم قراردادهایی در تگزاس و ایلینویز برای استفاده از انرژی بادی بسته است.

مایکروسافت درگذشته هم دو قرارداد بزرگ را برای خرید انرژی بادی را انجام داده بود که درمجموع این دو قرار‌داد، ۲۳۷ مگاوات برق از انرژی بادی دریافت می‌کند.

برد اسمیت مدیر حقوقی مایکروسافت چندی پیش اعلام کرده بود: «مایکروسافت متعهد است که منابع تأمین انرژی مراکز داده خود را از طرق منابع تجدید پذیر تأمین کند. تعهد ما چیزی فراتر از کاهش آلایندگی زیست‌محیطی خواهد بود.»

مایکروسافت برای مدیریت هزینه انرژی در بلندمدت قراردادی را با شرکت آلیانز ریسک ترنسفر بسته و نیروگاه ۱۷۸ مگاواتی بلوم وایند را در کانزاس خریداری کرده است. این نیروگاه از فنّاوری جدیدی استفاده کرده و مایکروسافت اولین خریدار این فناوری است.

مترجم: عارف صفی‌پور

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false