×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
غیبت معنادار قطر در پروژه خرید سهام آرامکو

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، باید این سوال مهم را پرسید که چرا قطر حاضر نشد در خرید سهام آرامکو مشارکت داشته باشد؟ این سوالی بود که حداقل به صورت علنی در جریان نشست دوحه، یعنی نشست سالانه سیاستمداران و سرمایه گذاران که در پایتخت قطر برگزار شد، از کسی شنیده نمی شود. سرمایه گذاری در آرامکو، فرصت مناسبی برای مشارکت قطر در غول نفتی جهان بود اما بی تمایلی آن ها نشان می دهد که مناسبات دو کشور هنوز به اندازه کافی تیره است.
امارات تصمیم به سرمایه گذاری در آرامکو گرفته است. این کشور متحد نزدیک عربستان به شمار می رود و این موضوع قابل پیش بینی بود. کویت اما موضوعی بی طرف در این زمینه در پیش گرفته و قطری ها نیز نشانه ای از تمایل به خرید سهام آرامکو از خود نشان نداده اند.
روابط میان دوحه و ریاض از ژوئن ۲۰۱۷ یعنی زمانی که عربستان به همراه دو کشور متحدش یعنی امارات و مصر تصمیم به محاصره قطر گرفتند رو به سردی رفته است. همچنین عربستان تصمیم گرفت که مانع از سفر قطری ها به خاک خود شده و آسمان را نیز به روی این کشور ببندد. با وجود این، مقامات عربستانی انتظار داشتند که قطری ها در پروژه سرمایه گذاری در آرامکو حضورداشته باشند. این انتظار آن ها محصول علت های مختلفی بود.
چندان دشوار نیست که بدانیم چرا عربستانی ها منتظر سرمایه گذاری قطری ها بودند، خارجی ها سرمایه گذاری اندکی در آرامکو داشته اند. تاکنون ۱۵ درصد از کل ۱٫۵ درصد سهام عرضه شده از سوی خارجی ها پذیره نویسی شده است. از طرف دیگر، قابل پذیرش است که چرا قطر علاقه ای برای حضور در آرامکو نشان نداده است. در واقع هنوز ۱۳ شرطی که عربستان برای خاتمه دادن به تحریم و محاصره قطر اعلام کرده باقی هستند. از جمله این شرط ها این است که عربستان به حمایت مالی از آن چه که تروریسم اسلامی خوانده شده است، پایان دهد.
اما اوضاع الان به نسبت گذشته تغییر کرده است. بعد از حمله به تاسیسات نفتی عربستان در شرق این کشور که منجر به از دست رفتن نیمی از توان تولیدی نفت این کشور شد، انگشت اتهام به سوی ایران روانه و قطر از فهرست کشورهای پر خطر کنار رفت. در این شرایط سرمایه گذاری قطری ها در آرامکو می توانست شرایط روابط دو جانبه را بهبود بخشد.
در همین اثنا، ملک سلمان، پادشاه عربستان تصمیم گرفت که امیر قطر، یعنی شیخ تمیم را برای شرکت در نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض در روز ۱۰ دسامبر دعوت کند. در پایان اما امیر قطری دعوت همتای سعودی خود را اجابت نکرد و به عربستان نرفت. در واقع قطری‌ها انگیزه کمی داشتند که در این شرایط دعوت ریاض را بپذیرند.
علی بن احمد الکواری، در حاشیه نشست دوحه گفته است که آثار اقتصادی محاصره عربستان کاهش پیدا کرده است و این کشور توانسته است تا به اتکای خودش کالاهای وارداتی سابق را تولید کند. برخی از حاضران آمریکایی نشست از جمله استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا و لندسی گرام، سناتور آمریکایی به همراه ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهور آمریکا گفتند که کشورشان از قطر حمایت خواهد کرد. بنابراین، اکنون، قطری ها انگیزه چندانی برای بهبود مناسبات با عربستان ندارند.
در کنار همه این ها باید متوجه این نکته نیز شد که قطر در سال های اخیر تلاش کرده است که سرمایه گذاری های خارجی خود را به صنایع غیر نفتی گسترش دهد. همه این ها نشان می دهد که چرا قطری ها تاکنون علاقه ای برای حضور در خرید سهام اولیه آرامکو نشان نداده اند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false