×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
فرانسوی ها گره گازی عراق را باز می کنند

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق خبر داده که مذاکرات میان دولت این کشور با شرکت فرانسوی توتال برای آغاز سرمایه گذاری در حوزه های گازی واقع در نزدیکی شهر بصره پیشرفت قابل توجهی داشته و انتظار می رود که به زودی کار اکتشاف و استخراج منابع گازی موجود در این منطقه آغاز شد.
عراق در سال های اخیر توانسته است میزان صادرات نفت خود را به بالای ۴ میلیون بشکه نفت در روز برساند و به این ترتیب به دومین صادرکننده بزرگ اوپک تبدیل شود اما کاهش قیمت نفت به ویژه در اثر تبعات منفی اقتصادی بیماری کرونا، ثروت نفتی عراق را به طرز قابل ملاحظه ای را کاهش داده است.
در همین حال، از زمان سقوط حکومت صدام حسین، دولت مرکزی در بغداد با دولت اقلیم کردستان درباره چگونگی فروش و توزیع ثروت ناشی از منابع نفتی موجود در شمال عراق اختلافات عمیقی داشته اند. این موضوع نیز سبب شده تا دولت مرکزی از بخشی از ثروت عمومی موجود در شمال این کشور محروم شود.
در پرتو چنین تحولاتی، عراقی ها گرایش به سوی منابع گازی موجود در کشور خود را سرعت بخشیده اند. آنها امیدوارند با کشف منابع گازی نه تنها نیازهای داخلی خود را برطرف کنند بلکه به رقیبی جدی برای دولت های صادر کننده گاز به اروپا تبدیل شوند. این موضوع می تواند برای دولت مرکزی عراق برگ برنده بزرگی در مذاکرات با دولت اقلیم کردستان باشد. با وجود همه این ها، هنوز مشخص نیست که حوزه گازی بصره دقیقا تا چه میزان می تواند صرفه تجاری داشته باشد.
به هر تقدیر، حوزه گازی بصره، فقط جنبه صادراتی ندارد. مسئولان عراقی به این پروژه گازی به عنوان یک فرصت اقتصادی ویژه برای گسترش شعاع اشتغال در عراق می نگرند.
از سال ۲۰۱۸ به این سو به دلیل وضعیت نامطلوب اقتصادی در عراق این کشور دستخوش ناآرامی های مختلفی بوده است. این ناآرامی ها به ویژه از سال ۲۰۱۹ به این سمت جدی ‌تر شده و معترضان، خواستار اصلاحات عمیق سیاسی و اقتصادی در عراق هستند.
به کار افتادن پروژه اکتشاف و استخراج منابع گازی بصره می تواند بخشی از مشکلات عدیده بیکاری در این کشور را از میان ببرد. همچنین با توجه به اثرپذیری کمتر قیمت گاز از تحولات و رویدادهای جهانی، دولت عراق امیدوار است صادرات منابع گازی این کشور بتواند منابع مالی با ثباتی در اختیار این کشور خاورمیانه ای قرار دهد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false