×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
فریب نفتی روسیه در مقابل عربستان

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، در حالی که ویروس کرونا، تقاضا برای نفت را به شدت پایین آورده است، عربستان از اعضای اوپک و اوپک پلاس به ویژه روسیه خواستار برگزاری نشستی فوری به قصد واکنش به کاهش تقاضا و افت قیمت نفت شده است اما این موضوع با بی میلی روسیه مواجه شد. این مورد تنها یکی از موارد بی اعتنایی روسیه به بزرگترین بلوک نفتی جهان است. موضوعی که عملا تاثیرگذاری اوپک بر بازار نفت را به چالش گرفته است.
بنابراین به جاست که این پرسش مطرح شود که چرا عربستان همچنان خواستار همکاری با روسیه است و به این وضعیت ادامه می دهد؟
بن سلمان، ولیعهد کنونی عربستان نگرانی های مختلفی دارد. او از یک سو درباره تهدیدهایی که اقوام و خویشانش متوجه حکومت آینده او می کنند، نگرانی دارد. ضمن این که او شدیدا از تهدیدهای ناشی از نفت شل آمریکا برای اقتصاد کشورش مطلع است بنابراین او به دنبال راهکاری بود تا بتواند اعتبار عربستان را به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت جهان به دست آورد. بن سلمان بر این تصور است که در صورت وقوع چنین رخدادی، جایگاه او در حکومت عربستان به شدت تقویت می شود.
برای رسیدن به چنین نقطه ای عربستان تلاش کرد تا بزرگترین تولید کننده غیر اوپکی به جز آمریکا را در تولید نفت به خود نزدیک کند. بنابراین، ریاض تلاش های قابل توجهی برای همراه کردن ولادمیر پوتین و الکساندر نواک، به ترتیب، رئیس جمهور و وزیر انرژی روسیه را در دستور کار قرار داد.
ماه ها طول کشید تا بن سلمان بتواند پوتین و نواک را برای همکاری نفتی قانع کند. این همراهی قرار بود بر اساس کاهش تولید انجام شود اما روسیه چندان به این بازی تن نمی داد. در پایان هر ماه گزارش کاهش تولید تمام اعضا تهیه می‌شد اما تنها زمانی آمار مربوط به تولید نفت روسیه پایین آمد که صادرات نفت مسکو به دلیل ایجاد آلودگی در خطوط انتقال نفت به ناچار افت پیدا کرد. عربستان این موضوع را نادیده می گرفت و فداکاری کرده و تولید نفت خود را بیش از پیش کاهش می داد. اما مجددا نفت شل آمریکا رونق گرفت و توانست مشتریانی حتی در آسیا پیدا کند.
به این ترتیب، صادرات نفت آمریکا به آسیا با وجود جنگ تجاری با چین و روابط شکننده واشنگتن و پکن به بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.
در این فضا، روسیه همچنان نشانه ای برای کاهش تولید از خود نشان نمی داد و حتی آمار و ارقام از افزایش تولید نفت در مسکو حکایت داشت. مجددا عربستان دست به کار شده و برای جبران این وضعیت، خودش کاهش تولید را با عمق بیشتری در دستور کار قرار داد. در تمامی این مدت، عربستان امیدوار بود که روسیه به وعده خود عمل کرده و با این کشور در کاهش تولید نفت همراه شود.
بن سلمان سرمایه گذاری زیادی در مجاب کردن پوتین برای رهبری تولید کنندگان غیر اوپک کرد ولی به نظر می رسید کاهش تولید آنها ظاهری بود. روسیه فقط در برخی از موارد تولید خود را در حد مشخصی ثابت نگاه داشت اما هرگز به سوی کاهش نفت گام برنداشته و عملا از امیدواری عربستان برای کاهش تولید در آینده ای که معلوم نیست چه زمانی فراخواهد رسید به اندازه کافی سود برده است.
حقیقت آن است هر چه زمان جلو می رفت، روسیه مشتریان بیشتری برای نفت خود پیدا می کرد و در نتیجه عملاً انگیزه ای برای کاهش تولید نداشت. از سوی دیگر، تحلیل مسکو از جهش بدون توقف نفت شل آمریکا بر این مبنا قرار داشت که این نفت بازار لازم را پیش رو دارد در نتیجه هرگونه کاهش تولید می تواند به افزایش پیش روی نفت شل منجر شود.
بنابراین، اگر چه به دلایل مختلف عربستان موافق کاهش تولید به قصد مدیریت قیمت نفت بود اما روسیه در مقابل مولفه های دیگری را پیش روی خود می دید.
عربستان در تمامی این مدت امیدوار بود تا روزی فرابرسد که آنچه از توافق با روسیه مدنظر داشت یعنی پیوستن مسکو به موج کاهش تولید محقق شود اما عملا آنچه که حاصل شد، ادامه سیاست گذشته روسیه و کاهش ادامه دار تولید نزد ریاض بوده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false