×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
فشار روس‌نفت به پوتین برای پایان همکاری با اوپک

به گزارش گروه رسانه‌ای نفت خبر به نقل از ایسنا، در این نامه گفته نشده توافقی که از سال ۲۰۱۷ میان کشورهای عضو اوپک و سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت به رهبری روسیه برای کاهش تولید وجود داشته است، باید تمدید شود یا خیر. اما به گفته منابع آگاه، این نامه برای مقامات بلندپایه روسی دخیل در سیاست انرژی، نشانه واضحی از تمایل سچینبرای پایان این توافق است.

سچین تنها مقام روسی بوده که پیوسته با توافق اوپک مخالفت ورزیده و بر این باور است که این توافق نفوذ آمریکا را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

البته هیچ ضمانتی وجود ندارد که پوتین از دیدگاه سچین حمایت کند زیرا رئیس جمهور روسیه توافق با اوپک را بخشی از یک پازل بسیار بزرگ‌تر می‌بیند که شامل دیالوگ با عربستان سعودی – بزرگترین صادرکننده اوپک – در خصوص سوریه و سایر مسائل ژئوپلیتیکی است.

براساس گزارش رویترز، یک منبع دولتی اظهار کرده که این نامه اواخر دسامبر ارسال شده است.

توافق اوپک پلاس کمک کرده قیمت نفت بیش از دو برابر افزایش یافته و به بیش از ۶۰ دلار در هر بشکه برسد. این توافق چندین بار تمدید شده و در آخرین دور، مشارکت کنندگان توافق کردند تولیدشان را ۱.۲ میلیون بشکه در روز تا پایان ژوئن محدود نگه دارند.

اوپک و متحدانش روزهای ۱۷ و ۱۸ آوریل برای بازنگری در این توافق در وین دیدار خواهند کرد.

اگر روسیه این توافق را ترک کند، به ریزش شدید قیمت نفت منجر خواهد شد یا ممکن است عربستان سعودی را ناچار کند عمده بار کاهش تولید را بر دوش بگیرد تا از قیمت نفت پشتیبانی کند اما ریاض اعلام کرده به تنهایی این کار را انجام نخواهد داد.

ریزش قیمت نفت به شرکت‌های نفتی آمریکایی ضرر سنگینی خواهد زد زیرا آنها میادینی را اداره می‌کنند که استخراج پرهزینه‌ای دارند اما در کل، به نفع اقتصاد آمریکا خواهد بود.

آمریکا که سال گذشته از روسیه و عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت جهان سبقت گرفت، در توافق کاهش تولید مشارکت ندارد.

طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، انتظار می‌رود تولید نفت آمریکا امسال به بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز و سال آینده به حدود ۱۳ میلیون بشکه در روز صعود کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false