×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
قمار بزرگ ترامپ با کارت شاهزاده عربستانی

مترجم: محسن داوری
به گزارش گروه بین‌الملل نفت خبر از فارین پالیسی، تلاش‌های دولت ترامپ برای حفظ دولت عربستان سعودی به دلیل مخالفت‌های سیاستمداران واشنگتن با موانع مختلفی روبرو شده است.

سناتور لیندسی گراهام، به عنوان یکی از متحدان نزدیک رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرده که به دلیل غیرقابل قبول بودن راهکارهای ترامپ، اقدامات محدودکننده مختلفی را انجام خواهد داد.
بسیاری از کارشناسان در انتظار مجازات دولت ترامپ در برابر جنایتی هستند که به احتمال زیاد توسط محمد بن سلمان در کنسولگری ایالات‌متحده در شهر استانبول اجرا شده است.
به نظر می‌رسد تاکنون کاخ سفید تلاش کرده تا بر اقدامات شاهزاده عربستانی سرپوش گذارد و از نگاه ترامپ، پول و نفت از اهمیتی بیش از ارزش‌های آمریکایی برخوردارند.
با وجود رویاهای ترامپ، این موضوع روشن است که وی با مسیری دشوار و یا غیرممکن روبرو است. چراکه در آینده، فروش اسلحه به عربستان و سایر کمک‌های دولت آمریکا به ریاض در گروی موافقت نمایندگان کنگره خواهد بود.
ولیعهد عربستان در یک انزوای سیاسی قرار گرفته و دیگر تا مدت‌ها شانسی ندارد که سفری پرسروصدا به آمریکا داشته و با غول‌های رسانه‌ای و فناوری و افرادی نظیر اپراه وینفری و یا مارک زاکربرگ دیدار کند.
در افق بلندمدت، تنها راهکار احتمالی خروج از بحران کنونی، درخواست ریاض از واشنگتن برای ارزیابی مجدد بنیان‌های روابط دو کشور است. اقدامی که از زمان حملات ۱۱ سپتامبر و یا شوک نفتی سال ۱۹۷۳ میلادی تاکنون، بی‌سابقه به شمار می‌رود.
پیش‌بینی گروهی از کارشناسان حاکی از آن است که کنگره اجازه تداوم دادوستدهای بازرگانی کنونی دو کشور را نخواهد داد. اما چشم‌انداز روابط دو کشور در بخش تجاری چگونه خواهد بود؟
به نظر می‌رسد زمان جدایی دو کشور فرا رسیده است. ترامپ نیز همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد قرار داده است. اقدامی که در روابط بین‌الملل، یک اشتباه راهبردی محسوب می‌شود.
اما آمریکایی‌ها می‌توانند یک شانس دیگر به رهبران سعودی اعطا کنند: تغییر گسترده سیاست‌های ریاض در سه حوزه عدم‌مداخله در یمن، پایان دادن به محاصره قطر و پایان دادن به اقدامات شوک‌آور داخلی. در صورت عدم اجرای این خواسته‌ها، روابط ریاض و واشنگتن به پایین‌ترین میزان سقوط خواهد کرد.
به نظر می‌رسد ترامپ تصمیم خود را در مورد روابط دو کشور گرفته است. ایالات‌متحده نیاز زیادی به عربستان سعودی دارد، اما در مقابل، عربستان نیاز کمتری به ایالات‌متحده دارد.
دولتمردان آمریکایی بارها اعلام کرده‌اند برای مقابله با ایران، به کمک‌های ریاض نیاز زیادی دارند. اما در مقابل، ریاض چندان نیازی به واشنگتن ندارد.
ایالات‌متحده یک ابرقدرت جهانی است که می‌تواند با تهدیدهای دولتی در آن سوی دنیا که از تولید ناخالص داخلی برابر با ایالت مریلند برخوردار است، رویارویی کند. اما از نگاه دولت عربستان سعودی، ایران کشوری همسایه و قدرتمند است و دو کشور دارای پیشینه طولانی رقابت‌های راهبردی هستند. بدین ترتیب کدام کشور بیش از دیگری به کشور دیگر نیاز دارد؟
در بخش بعدی، روابط اقتصادی دو کشور قرار دارد. آمریکای امروز نیازی به نادیده انگاری ارزش‌های خود و سر خم کردن در برابر خواسته‌های عربستان به دلیل ذخایر نفت آنها ندارد. البته در صورت توقف حمایت واشنگتن از عربستان، شیوخ ریاض تمایلی به توقف صدور نفت خود به آمریکا ندارند. منافع آنها در گروی فروش بیشتر نفت است. هرچند آمریکایی‌ها بیش از گذشته خود را در برابر نوسانات بازارهای انرژی مقاوم کرده‌اند.
ایالات‌متحده به عربستان سعودی نیاز دارد، اما جنگ تجاری با چین و اتحادیه اروپا برای اقتصاد آنها از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگرچه پول‌های عربستان برای اقتصاد آمریکا و صنایع نظامی این کشور اهمیت زیادی دارد، اما واشنگتن بدون ریاض نیز می‌تواند اقتصاد خود را به پیش برد.
هیچکس نمی‌داند دلیل پافشاری ترامپ بر مواضع اشتباه خود در برابر عربستان چیست. منافع مالی پشت پرده، تداوم رویکردهای ژئوپلیتیک آمریکای دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی در برابر دنیا و یا شباهت رفتارهای خودسرانه و تاجرمسلکانه آل سعود با خانواده ترامپ، دلایل احتمالی این رویکرد وی به نظر می‌رسد.
صرف نظر از دلایل این راهبرد کاخ سفید، سیاست چراغ سبز ترامپ به ریاض را باید یک شکست در کارنامه وی دانست. آمریکا روابط خود با متحد نزدیکش در خاورمیانه را محدود نکرده، اما این دولت مستبد و خودکامه، آمریکایی‌ها را به یک بازی خطرناک و زیان بار برای منافع واشنگتن وارد کرده‌اند. بدین ترتیب چه باید کرد؟
رویگردانی واشنگتن از عربستان می‌تواند احساس خوبی به وجود آورد، اما این اقدام، منافع آمریکا و یا جان انسان‌های بیشتری را حفظ نخواهد کرد. با سردرگمی کنونی در میان رهبران آمریکا، باید نتایج همه گزینه‌ها به دقت بررسی شود.
با قطع روابط دو کشور، سعودی‌ها از یمن خارج نخواهند شد و روابط خود را با قطر دوباره از سر گرفته نمی شود.
با رها کردن ریاض، آنها بدون هرگونه قید و بند به پیش خواهند رفت. اگرچه آنها با کمبود جنگ افزارهای مورد نیاز روبرو خواهند شد، اما روسیه مدت‌هاست که پا پیش گذاشته و سلاح‌هایی با دقت کمتر در اختیار سعودی‌ها قرار داده که در افزایش تلفات غیرنظامیان تأثیرگذار خواهد بود. اتفاقات اخیر در سوریه، بهترین دلیل برای این موضوع است.

از سوی دیگر، همکاری‌های عربستان در جنگ با تروریسم، مقابله با ایران، مدیریت قیمت نفت و سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایالات‌متحده مهم هستند، اما ترامپ در مورد اهمیت آنها دچار اشتباه محاسباتی شده است.
آمریکایی‌ها باید از عربستان بخواهند تا مسئولیت حفظ امنیت خود را بر عهده گیرد و در موضوعات راهبردی به ویژه مواردی که با منافع ایالات‌متحده پیوند خورده، با کاخ سفید مشورت کند. بدین ترتیب اقدامات خسارت‌بار دو کشور در این دو سال متوقف خواهد شد.
در شرایط کنونی، عقب‌نشینی عربستان و متحدانش از شروط ۱۳ گانه برای پایان دادن به محاصره قطر یک گام رو به جلو خواهد بود.
در مساله یمن نیز باید واشنگتن از ریاض بخواهد به سرعت به سوی یک راه‌حل سیاسی گام بردارد. نمایندگان کنگره نیز خواهان توقف این جنگ هستند.

تداوم فروش سلاح‌های نظامی به عربستان باید مشروط به هماهنگی‌های نظامی همه جانبه ریاض با فرماندهان ارتش آمریکا شود.
با کاهش حجم خریدهای تسلیحاتی، شاهد محدود شدن روابط دو کشور در بخش نظامی خواهیم بود. بدین ترتیب روابط راهبردی آنها و دیدارهای سیاسی متقابل محدود خواهد شد.

در سال‌های اخیر به ویژه از دوره ریاست جمهوری اوباما، آمریکایی‌ها تلاش کردند در سایه همکاری‌های منطقه‌ای با ریاض، اهداف خود را عملی کنند. هرچند سرمایه‌گذاری در کشورهای امارات، اسرائیل و قطر نیز از سوی واشنگتن حمایت می‌شود.

واشنگتن بیش از گذشته به اهمیت روابط با پاکستان، ترکیه و مصر پی برده است.    ترامپ به احتمال زیاد فرصت‌های به دست آمده را از دست خواهد داد. در سال ۲۰۲۰ میلادی، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار خواهد شد و با رویکردهای کنونی نمایندگان هر دو حزب این کشور، راهبردهای سیاست خارجی در سایه منافع تجاری نمی‌تواند نادیده گرفته شود.

اینک باید عربستان مسیر آینده خود را برگزیند. انتخاب‌های فرارو ساده‌اند: همکاری مسئولانه با رهبران واشنگتن و کمک به تحقق منافع دو طرف و یا تداوم رویکرد کنونی که یک شکست برای واشنگتن به شمار می‌رود.

آیا شاهد قمار بزرگ ترامپ با کارت شاهزاده عربستانی خواهیم بود؟ این پرسشی است که برای مشاهده پاسخ آن باید به انتظار اتفاقات آینده بنشینیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false