×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
قمار شورون بر سر گاز خاورمیانه؛  «منطقه وارد دوران آشتی خواهد شد»

به گزارش رویترز، مدیرعامل شورون، مایکل ریت فکر می‌کند که خاورمیانه در حال ورود به دوره آشتی است و روی همین حساب آن را برای استخراج گاز طبیعی ایدئال می‌داند.

این استراتژی شرکت را می‌توان در قراردادهای گازی جدید یا مصر، رژیم اسراییل و قطر دید و این درحالی است که هزینه‌های اکتشاف در شیل آمریکا کاهش یافته است.

آقای ریت به رویترز می‌گوید روابط تجاری و دیپلماتیک در خاورمیانه «هر روز سازمان‌یافته تر و قوی‌تر می‌شود و تصور ما این است که این اتفاق برای منطقه خوش‌یمن است.»

شورون در ماه گذشته میلادی، در اقدامی نامتعارف نوبل انرژی، شرکت فعال در صنعت گاز رژیم اسراییل را به قیمت ۱۱.۸ میلیارد دلار خریداری کرد. بزرگان انرژی جهان تاکنون برای از دست ندادن بازار بزرگ انرژی منطقه از ورود به اسراییل خودداری می‌کردند. شرکت شورون برای نخستین بار این تابو را شکست.

به نوشته رویترز به نقل از یک مقام ارشد این شرکت، پیش از این معامله شورون در تماس با سعودی استمزاج کرده است. شورون در پروژه‌های متعددی در نفت سعودی مشارکت دارد و به دلیل روابط نامناسب این کشور و رژیم اسراییل اقدام به این کار کرده است.

دفتر ارتباطات رسانه‌ای دولت سعودی به درخواست رویترز برای اظهارنظر درباره این موضوع پاسخی نداده.

یکی از مدیران ارشد سابق شورون درباره این خرید می‌گوید: «حجم کار بسیار بالاتر از توانایی و ظرفیت شرکتی مثل نوبل انرژی بود» شورون با این معامله نزدیک ۱ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را در اختیار گرفت و جایگاه خود به عنوان یکی از ده شرکت بزرگ عرضه گاز را مستحکم‌تر کرد.

این نخستین تلاش شورون برای ورود به بازار انرژی‌های ارزان است و راه را برای ورود این شرکت به بازارهای قطر، مصر و عراق هموار می‌کند هرچند در کشورهایی مانند قطر باید با غولهایی چون اکسون، شل و توتال رقابت کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false