×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
قمر زحل صدها برابر زمین نفت و گاز دارد

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، تایتان بزرگترین قمر از ۶۲ ماهی‌ست که به‌دور زحل می‌چرخند و از زمین بسیار کوچک‌تر، غبار آلودتر و کاملا بدون حیات است. سازمان فضایی آمریکا برای بررسی این قمر مشتری، فضاپیمای کاسینی را به مدار آن فرستاده و در حال حاضر مشغول نقشه‌برداری آنجاست اما یافتن منابع هیدروکربنی عظیم که از کل منابع زمین نیز بیشتر هستند، جزئیات تازه و جالبی از این قمر مشخص کرده است.

در حالی که بیشتر سیاره زمین از آب پوشیده شده است؛ بخش عمده‌ای از «تایتان» را دریاچه‌ها و رودخانه‌هایی پر از اتان و متان مایع تشکیل می‌دهد. همچنین تپه‌ها و کوه‌های این سیاره بجای شن و ماسه از تولین‌‌ها ساخته شده‌اند. تولین‌ها یک دسته از مواد حاوی کربن هستند که از تابش اشعه‌های ماورا بنفش و دیگر اشعه‌های کیهانی تشکیل می‌شوند. این مواد به طور طبیعی بر روی سطح زمین تشکیل نمی‌شوند اما گنجینه‌های غنی از مواد کربنی هستند که می‌توانند در حضور آب منفجر شده و به شکل پروبیوتیک درآیند. در واقع تولین‌ها احتمالا نقش اصلی را در شکل‌گیری منشا زندگی در زمین بازی کرده‌اند.

دانشمندان می‌توانند عمق و حجم دریاچه‌های تایتان را بر اساس ظاهر سیاه و سفید آنها با کمک رادارها تشخیص دهند. این مشاهدات با تکنولوژی رادار کاسینی از قطب شمال انجام شد.

فضاپیمای کاسینی تاکنون حدود ۲۰ درصد از سطح غنی از کربن تایتان را نقشه‌برداری کرده است. فقط در این بخش جندین برابر همه ذخایر نفت و گاز زمین هیدروکربن مایع مشاهده شد. علاوه براین، تپه‌های شنی این سیاره صدها برابر بیشتر از مقدار زغال سنگ ذخیره شده بر روی زمین، حاوی ترکیبات کربنی هستند.

این اعداد بسیار شگفت انگیزند. در منظومه شمسی ما حدود ۱۳۰ میلیارد تن ذخایر اثبات شده وجود دارد که این میزان ۳۰۰ برابر میزان انرژی مصرفی سالانه آمریکا برای گرمایش، سرمایش و روشنایی مسکونی است. اما چیزی که در این سیاره مشاهده می‌شود صدها و شاید هزاران برابر این میزان است که همه آنها جمع شده، خنک شده و به صورت اتان و متان مایع درآمده‌اند.

در حال حاضر سوال‌های زیادی درمورد چگونگی امکان استفاده از این منابع وجود دارد و دانشمندان فعلا به بررسی داده‌هایی که از فضاپیمای کاسینی بدست آمده است می‌پردازند.

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false