×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
قیمت پایین نفت، دزدان دریایی نفتکش‌ها را منصرف نکرده

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، گروهی از دزدان دریایی روز گذشته (یکشنبه) با حمله به یک نفتکش بریتانیایی که در حال حمل مواد شیمیایی نفتی در خلیج عدن بود قصد داشتند این کشتی و محموله آن را بربایند اما به گفته فرماندهان این کشتی بریتانیایی دزدان دریایی در عملیات خود ناموفق بودند.
در یک دهه گذشته با افزایش ناآرامی در کشورهای شاخ آفریقا و تعمیق فقر اقتصادی در این منطقه از جهان، دزدی دریایی به معضلی برای ایمنی دریانوردی در جهان تبدیل شده بود اما به نظر می‌رسید که با کاهش قابل توجه قیمت نفت، دزدان دریایی حداقل حمله به نفتکش ها را به دلیل مخاطراتی که به همراه دارد کنار بگذارند.
فرماندهان نفتکش بریتانیایی استالت اپال گفته‌اند که به هنگام دریانوردی در خلیج عدن دو قایق دزدان دریایی با سرعت قابل توجهی به آنها نزدیک شدند اما پس از شلیک هشدار توسط نیروهای مسلح مستقر بر عرشه نفتکش ها، قایق‌ها نیز تصمیم به پاسخ متقابل گرفتند. نتیجتاً بعد از تبادل گلوله میان طرفین، دزدان‌دریایی ترجیح دادند که از مسیر خود بازگردند.
خلیج عدن یکی از پرترددترین مسیرهای دریایی است که کشتی ها برای انتقال بار از آسیا به اروپا از آن عبور می کنند. در سال های قبل، این مسیر یکی از بهترین مسیرها برای دزدی دریایی تلقی می شد.
مقامات شرکت استالت پال گفتند در اثر تبادل آتش میان دزدان دریایی و گارد نظامی این کشتی، آسیب مختصری به پیکر آن وارد شده اما این صدمه به قدری نیست که نگرانی بابت نشت نفت ایجاد کند. همچنین این مقامات گفته اند هیچ گزارشی از صدمات جانی یا آسیب به محموله کشتی دریافت نکرده اند.
شرکت امنیت دریایی در گزارشی اعلام کرده که این نهمین حمله ثبت شده در خلیج عدن به شمار می‌آید.
پیشتر نیروهای القاعده مسئول اصلی حملات به کشتی هایی که در این مسیر عبور می‌کردند شناخته می شدند. همچنین برخی گروههای تبهکاری آفریقا نیز در این عملیات ‌ها مشارکت داشتند. به همین دلیل معمولاً کشتی‌ها و نفتکش‌های بزرگ سال هاست که با به کارگیری نیروهای نظامی سعی کردند میزان حملات دزدان دریایی به محموله های خود را کاهش دهند. سازمان ملل متحد نیز در سال‌های اخیر برای مقابله با دزدان دریایی پیشنهادهایی به کشورهای همجوار خلیج عدن داده است.

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false