×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
قیمت پایین نفت چه اثری بر اقتصاد جهان دارد؟

عرضه نفت در سال ۲۰۲۰
بر اساس گزارشی که موسسه مالی بین‌المللی واشنگتن ارائه داده بازار نفت شاهد تولید این محصول در ایالات‌متحده، کانادا و برزیل است که این اتفاق می‌تواند منجر به کاهش عرضه در سال ۲۰۲۰ شود. این گزارش که توسط تیمی به سرپرستی گاربیس ایرادیان، رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا موسسه مالی بین‌الملل ILF، نوشته‌شده پیش‌بینی می‌کند تولید نفت جهان در سال ۲۰۲۰ با ۱٫۹ میلیون بشکه در روز در مقایسه با سال گذشته میلادی افزایش یابد و بیش از نیمی از افزایش تولید سهم ایالات‌متحده آمریکا خواهد بود.

همچنین در این یادداشت آمده است که افزایش عرضه با افزایش معادل تقاضا برآورده نمی‌شود. «رشد جهانی آهسته‌تر، باوجود توافق برای تشدید جنگ تجاری بین ایالات‌متحده و چین، می‌تواند به معنای کندتر شدن تقاضای نفت در سال ۲۰۲۰ باشد.» به‌عبارت‌دیگر، سال آینده شاهد رشد ضعیف تقاضا و افزایش عرضه خواهیم بود. درنتیجه، ایرادیان و گروهش قیمت‌های نفت خام برنت به‌عنوان معیار اروپا را می‌بینند و پیش‌بینی می‌کنند که میانگین آن در سال ۲۰۲۰ به ۶۰ دلار در هر بشکه می‌رسد.

اوپک به کاهش قیمت نفت کمکی نمی‌کند

نباید انتظار داشت که توافق کاهش تولید اخیر در اوپک (اوپک) به اتفاق‌های سال جاری کمک کند. موضوع مهم این است که درحالی‌که برخی از اعضای اصلی اوپک در حال تولید حجم بیشتری از سهمیه اختصاص‌یافته خود هستند، عربستان سعودی این محصول را با استخراج نفت بسیار کمتری ازآنچه توافق کرده جبران می‌کند.

کاهش تولید نفت از سوی عربستان شاید نتواند به‌عنوان کمکی به حفظ توازن تولید نفت کمک طولانی‌مدتی داشته باشد زیرا این کشور موفقیت اندکی از عرضه سهام آرامکو کسب کرد. در انتهای گزارش موسسه مالی بین‌المللی واشنگتن آمده است که: «انتظار داریم كه تولید نفت عربستان سعودی در سال ۲۰۲۰ اندكی افزایش یابد.»

تأثیر پایین آمدن قیمت نفت بر سرمایه‌گذاری

تحلیلگران در بررسی تأثیر پایین آمدن قیمت نفت بر سرمایه‌گذاران معتقدند که قیمت پایین‌تر به مصرف‌کنندگان ایالات‌متحده کمک می‌کند قیمت پایین تری برای سوخت بپردازند. هزینه‌های قیمت پمپ‌بنزین و قیمت‌های آتی برای نفت خام در طولانی‌مدت به‌طور غیرقابل‌تفکیک مرتبط هستند. به‌عبارت‌دیگر، دیر یا زود، افت قیمت نفت به پایین‌ترین قیمت تبدیل می‌شود.

برای عربستان سعودی و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت که در منطقه حضور دارند پایین آمدن قیمت نفت به معنای پایین آمدن درآمدهای دولت است. این کشورها برخلاف ایالات‌متحده یا اتحادیه اروپا، منابع اندکی برای جبران کاهش قیمت در اختیار دارند. در مورد عربستان سعودی، قیمت نفت زیر ۷۷ دلار به معنای این است که دولت بیشتر از آنکه درآمد داشته باشد، خرج می‌کند. درحالی‌که عربستان سعودی بخش زیادی از پول نقد را در صندوق‌های خود ذخیره دارد، سایر کشورها ممکن است فشار اقتصادی بیشتری بر خود احساس کنند. به‌عبارت‌دیگر، سرمایه‌گذاران باید انتظار داشته باشند که با کاهش قیمت انرژی در سال آینده رشد اقتصادی در منطقه مختل شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false