×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
مارپیچ قیمتی عربستان در مقابل مشتریان آسیایی

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، عربستان سعودی اعلام کرده که مشتریان آسیایی نفت سبک این کشور در ماه می باید این نفت را تقریبا ۰٫۴ دلار گران تر در قیاس با ماه آوریل خریداری کنند.
این افزایش در حالی انجام می ‌شود که مشتریان اروپایی و آمریکایی نفت سبک عربستان به ترتیب در قیاس با ماه قبل از آن ۰٫۱ و ۰٫۲ دلار در هر بشکه نفت ارزانتری در ماه می خریداری خواهند کرد.
مهمترین دلیل افزایش قیمت نفت سبک عربستان برای مشتریان آسیایی به بالا رفتن تقاضا برای نفت اثر کنترل ویروس کرونا در کشورهای آسیایی مربوط می شود.
در ماه های گذشته و با بالا رفتن قیمت نفت، مشتریان آسیایی به ویژه هند که حالا بعد از چین بزرگترین مصرف کننده نفت در قاره آسیا شناخته می شود، مکرا از دولت های صادر کننده نفت درخواست داشتند با پایان بخشیدن به سیاست افزایش تولید اجازه بالا رفتن قیمت را ندهند.
ایجاد ثبات در بازار نفت نهایتاً کشورهای عضو اوپک پلاس را مجاب کرد در جدیدترین تصمیم خود با افزایش ۳۵۰ هزار تا ۴۵۰ هزار بشکه نفت در روز در سه ماه آینده موافقت کنند. این تصمیم هنوز نتوانسته است کاهش معناداری در قیمت نفت ایجاد کند.
پایین آوردن قیمت نفت سبک عربستان برای مشتریان اروپایی و آمریکایی از یک طرف به دلیل ادامه محدودیت در فعالیت های صنعتی و اقتصادی در این کشورها مربوط می شود و از طرف دیگر نباید فراموش کرد که عربستان تلاش می ‌کند تا با پایین نگه داشتن قیمت نفت سبک خود در مقابل رقیب آمریکایی خود مزیت رقابتی نفت خود را حفظ کند.
در فهرست قیمتی اعلام شده از سوی آرامکو دیگر مشتقات نفت نیز برای مشتریان آسیایی به نسبت ماه قبل گران تر شده اند.
این در حالی است که پیش‌ بینی می ‌شد با انسداد در کانال سوئز که مهمترین مسیر مواصلاتی برای ارسال نفت از کشورهای خاورمیانه به کشورهای اروپایی به شمار می آید قیمت نفت بالاتر رود. اما باز شدن این کانال بعد از چند روز و از سرگیری تردد بین المللی در آن مجدداً وضعیت را در این آبراه بین المللی به حالت عادی در آورده است.
در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ که سیاست میانه رویی در قبال فعالان عرصه انرژی در آمریکا داشت عربستان همواره تلاش می ‌کرد تا حد ممکن قیمت نفت و مشتقات نفتی خود را پایین نگهدارد تا بتواند مشتری بیشتری در رقابت با نفت شل آمریکا داشته باشد. اما حالا به نظر می‌رسد تغییر دولت در آمریکا، اطمینان خاطر بیشتری برای ریاض ایجاد کرده که در قیمت ‌گذاری با دست بازتری عمل کند.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false